Germaniya qirg‘oqlarida bir necha hafta davomida qolib ketgan ‘Timmi’ ismli dumba kitini tashuvchi barja Daniya suvlariga yetib keldi. Kemani tortayotgan tug‘ qayig‘i chorshanba kuni tushdan keyin Daniyaning Samso va Sjaelland orollari orasidagi hududga kirgan.
Mecklenburg-Vorpommern shtati atrof-muhit vaziri Till Baxausning so‘zlariga ko‘ra, agar hamma narsa reja bo‘yicha ketsa, kit juma kuni Shimoliy dengizga chiqadi. U kitning ahvoli yaxshi ekanini va tunda tovushlar chiqarganini aytdi.
‘Timmi’ laqabli yosh kit 3-mart kuni Germaniyaning Boltiq dengizi sohilida paydo bo‘lgan va bir necha bor sayoz suvlarda qolib ketgan. Dastlab uni qutqarish uchun shishiriladigan yostiq va pontonlardan foydalanilgan, ammo bu muvaffaqiyatsiz tugagan.
Keyin kitni maxsus barjaga olib chiqish va Shimoliy dengizga olib ketish rejasi ishlab chiqilgan. Seshanba kuni kit Poel oroli sayozligidan qazilgan kanal orqali barjaga tortilgan va maxsus tasmalar yordamida yuklangan.
Biroq ba’zi olimlar bu urinish kit uchun juda og‘ir bo‘lishi mumkinligidan ogohlantirgan. Greenpeace dengiz biologi Tilo Maak kitning stressga uchraganini va tez orada nobud bo‘lishi mumkinligini aytgan. Xalqaro kit ovlash komissiyasi ham qutqaruvni ‘tavsiya etilmaydi’ deb atagan.

Баржа с горбатым китом по кличке Тимми, который несколько недель оставался на мели в Германии, вошла в датские воды. Буксир с баржей пересек границу в среду днем, находясь между датскими островами Самсё и Зеландия.
Министр окружающей среды земли Мекленбург-Передняя Померания Тилль Бакхаус заявил, что если все пойдет по плану, кит окажется в Северном море к пятнице. Он отметил, что животное чувствует себя хорошо и издавало звуки ночью.
Молодой кит был впервые замечен у побережья Балтийского моря 3 марта и неоднократно оказывался на мели. Первая попытка спасения с помощью надувных подушек и понтонов провалилась.
Затем была разработана операция по перемещению кита на специально переоборудованную баржу. Во вторник кита вытащили на баржу через специально прорытый канал с помощью ремней.
Однако некоторые ученые предупредили, что эта попытка может быть слишком тяжелой для животного. Морской биолог Greenpeace Тило Маак заявил, что кит испытывает сильный стресс и может скоро погибнуть. Международная китобойная комиссия назвала спасение «нецелесообразным».