Tunisiyadagi muxolif partiya “Ennahda” rahbari, 84 yoshli Rashid G‘annushiy sog‘lig‘ining keskin yomonlashuvi sababli shoshilinch ravishda kasalxonaga yotqizildi. Bu haqda partiya matbuot xizmati ma’lum qildi.
G‘annushiy 2023-yil aprel oyidan beri qamalgan bo‘lib, uning tarafdorlari va xalqaro huquq himoyasi tashkilotlari bu siyosiy motivatsiyalangan ta’qib deb hisoblaydi. U sobiq parlament spikeri va “Ennahda” partiyasi rahbari sifatida tanilgan.
“Ennahda”ning Facebook’dagi bayonotiga ko‘ra, qamoqxona ma’muriyati G‘annushiyni davolash va doimiy tibbiy kuzatuv uchun kasalxonaga o‘tkazishga majbur bo‘lgan. Partiya uning surunkali kasalliklardan aziyat chekishini va keksa yoshi sababli doimiy oilaviy parvarishga muhtojligini ta’kidlagan.
“Ushbu xavfli vaziyatda harakat janob G‘annushiyning zudlik bilan ozod etilishini talab qiladi, chunki u o‘zboshimchalik bilan hibsga olingan”, deyiladi bayonotda. Partiya, shuningdek, BMT ekspertlar qo‘mitasining o‘tgan yilgi qaroriga ishora qilgan, unda G‘annushiy fikr va ifoda erkinligi uchun ta’qib qilinayotgani, ayblovlar esa qonuniy asosga ega emasligi ta’kidlangan.
G‘annushiyning kasalxonaga yotqizilishi prezident Qays Sa’id tomonidan uyushtirilgan muxolifatga qarshi keng ko‘lamli repressiyalarning so‘nggi epizodidir. Sa’id 2019-yilda saylangan bo‘lib, 2021-yilda parlamentni to‘xtatib, keyin uni tarqatib yuborgan va farmon bilan boshqarishni boshlagan.
G‘annushiy bir necha ayblovlar bo‘yicha hibsga olingan. 2023-yil aprelida qo‘zg‘atishda ayblanib bir yilga, 2024-yil fevralida korrupsiya bo‘yicha uch yilga, 2025-yil fevralida esa davlat xavfsizligiga qarshi fitna uyushtirishda ayblanib 22 yilga ozodlikdan mahrum etilgan.
“Human Rights Watch” va “Amnesty International” kabi tashkilotlar bu hibslarni qoralagan. HRW’ning 2025-yilgi hisobotida Tunis hukumati o‘zboshimchalik bilan hibsga olishni repressiv siyosatning asosiga aylantirgani ta’kidlangan. Sa’id esa avtoritarizm ayblovlarini rad etib, uning harakatlari korrupsiyaga qarshi kurash va mamlakatni siyosiy tartibsizlikdan qutqarish uchun zarur ekanini aytgan.

Заключенный в тюрьму лидер тунисской оппозиции Рашид Ганнуши был срочно переведен в больницу после резкого ухудшения состояния здоровья, объявила его партия, призвав к немедленному освобождению.
84-летний Ганнуши, бывший спикер парламента и глава партии «Ан-Нахда», находится в заключении с апреля 2023 года. Его сторонники и международные правозащитные организации называют это политически мотивированной кампанией по подавлению инакомыслия.
В заявлении в Facebook в четверг медиа-офис «Ан-Нахды» сообщил, что тюремные власти были вынуждены перевести Ганнуши в больницу для лечения и непрерывного медицинского наблюдения в ближайшие дни. Партия не привела подробностей о его текущем состоянии, но отметила, что он страдает хроническими заболеваниями, требующими постоянного семейного ухода из-за преклонного возраста.
«В свете этого опасного развития движение возобновляет требование немедленного освобождения господина Рашида Ганнуши, считая его произвольно задержанным», — говорится в заявлении. «Ан-Нахда» сослалась на прошлогоднее решение комитета экспертов ООН, заключившего, что Ганнуши преследуют за свободу мнения и выражения, а обвинения не имеют юридических или фактических оснований.
Госпитализация Ганнуши — последний эпизод затяжной кампании против оппозиции, организованной президентом Каисом Саидом. Избранный в 2019 году, Саид приостановил работу парламента в 2021 году, а затем распустил его, начав править указами. Он также провел спорный референдум по новой конституции, расширившей полномочия президента. Оппозиция называет действия Саида переворотом.
Ганнуши был арестован в апреле 2023 года по обвинению в подстрекательстве и приговорен к одному году тюрьмы. В феврале 2024 года суд по коррупции приговорил его к трем годам за получение иностранных пожертвований, что партия отрицает. В феврале 2025 года он получил 22 года за заговор против госбезопасности.
Правозащитные организации, включая Human Rights Watch и Amnesty International, осудили аресты. В отчете HRW за 2025 год говорится, что правительство Саида превратило произвольные задержания в краеугольный камень репрессивной политики. «Правительство Саида вернуло страну в эпоху политических заключенных, лишив тунисцев с трудом завоеванных гражданских свобод», — заявил Бассам Хаваджа, заместитель директора HRW по Ближнему Востоку и Северной Африке. Саид отрицает обвинения в авторитаризме, утверждая, что его действия необходимы для борьбы с коррупцией и спасения страны от хаоса.