11-mart kuni Tailand yuk kemasi "Mayuree Naree" Hormuz bo‘g‘ozini kesib o‘tayotganda ikkita snaryad bilan urildi. Dvigatel xonasida yong‘in chiqdi, 20 dengizchi qutqarilgan bo‘lsa, uch kishi kema ichida qamalib qoldi. Ularning jasadlari bir necha haftadan so‘ng, kema Eronning Qeshm oroli qirg‘og‘iga chiqqanida topildi.
Ayni paytda "soya floti" deb ataladigan tankerlar xuddi shu suvlarda xavfsiz harakat qilishda davom etdi. Soxta bayroqlar, o‘chirilgan signallar va noma’lum manzillar bilan ishlaydigan bu yashirin flot an’anaviy dengiz savdosi qoidalaridan tashqarida faoliyat yuritadi.
Eron 28-fevralda boshlangan AQSh-Isroil urushidan so‘ng "dushman" kemalarining Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishini to‘sish bilan tahdid qildi. Bu dunyo neftining beshdan bir qismi o‘tadigan muhim nuqtadir. 8-apreldagi vaqtinchalik sulhdan so‘ng, AQSh 13-aprelda Eron portlariga to‘liq dengiz blokadasini e’lon qildi.
Al Jazeera ochiq manba tekshiruvi 1-martdan 15-aprelgacha bo‘lgan davrda 185 ta kema tomonidan amalga oshirilgan 202 ta sayohatni kuzatdi. Ulardan 77 tasi (38,5 foiz) to‘g‘ridan-to‘g‘ri yoki bilvosita Eronga aloqador edi. 61 ta kema xalqaro sanksiya ro‘yxatlarida bor.
Blokada kuchga kirgach, soya floti darhol moslashdi. Eron yuk kemasi "13448" blokadani muvaffaqiyatli yorib o‘tdi. Bu kichikroq kema bo‘lgani uchun IMO raqamiga ega emas, bu esa uni an’anaviy monitoring vositalaridan chetda qoldiradi. Panama bayrog‘idagi "Manali" ham blokadani ikki marta yorib o‘tdi.
Tekshiruv AIS kuzatuv tizimlarining keng ko‘lamli manipulyatsiyasini aniqladi. AQSh sanksiyasidagi "Flora", "Genoa" va "Skywave" kabi kemalar o‘z identifikatorlari va manzillarini yashirish uchun signallarni ataylab o‘chirgan yoki tiqilib qolgan.
Soya floti mulkni yashirish uchun soxta bayroqlar va ofshor kompaniyalar tarmog‘iga tayanadi. 16 ta kema soxta bayroqlar ostida ishlagan, jumladan, quruqlikdagi davlatlar – Botsvana va San-Marino, shuningdek, Madagaskar, Gvineya, Gaiti va Komor orollari ro‘yxatga olingan.
Kemalarni boshqaruvchi kompaniyalar asosan Eronda (15,7 foiz), Xitoyda (13 foiz), Gretsiyada (11 foizdan ko‘p) va Birlashgan Arab Amirliklarida (9,7 foiz) joylashgan. Kuzatilgan kemalarning qariyb 19 foizining operatorlari noma’lum.
Urush sharoitida energiya tashuvchilar ustunlik qildi: 68 ta kema (36,2 foiz) xom neft, neft mahsulotlari va gaz tashigan. Ulardan 10 tasi Eronga tegishli. Neft bo‘lmagan savdo ham davom etdi – 57 ta yuk kemasi o‘tgan, shundan 41 tasi Tehron bilan bog‘liq.
Urushdan oldin Hormuz bo‘g‘ozidan kuniga kamida 100 ta kema o‘tardi. Hozir esa Fors ko‘rfazidagi 2000 ta kemada 20 000 dengizchi qamalib qolgan – Xalqaro dengiz tashkiloti bu vaziyatni Ikkinchi jahon urushidan beri misli ko‘rilmagan deb atadi.

11 марта тайское грузовое судно Mayuree Naree было поражено двумя снарядами при пересечении Ормузского пролива — одного из важнейших водных путей мира, расположенного между Ираном и Оманом. В машинном отделении вспыхнул пожар, 20 моряков были спасены, трое остались заблокированными внутри. Их останки были найдены неделями позже, когда судно село на мель у иранского острова Кешм.
В то же время «теневой флот» танкеров продолжал безопасно курсировать по тем же водам. Работая под фальшивыми флагами, с отключенными сигналами и неопределенными пунктами назначения, эта скрытая армада выживает, действуя вне традиционных правил морской торговли.
Иран пригрозил блокировать проход «вражеских» судов через Ормузский пролив — ключевую точку для пятой части мировой нефти — после начала американо-израильской войны 28 февраля. После временного перемирия 8 апреля США 13 апреля ввели полную морскую блокаду иранских портов.
Эксклюзивное расследование Al Jazeera с использованием открытых источников отследило 202 рейса 185 судов через пролив с 1 марта по 15 апреля. Из них 77 (38,5%) были прямо или косвенно связаны с Ираном. 61 судно числится в международных санкционных списках.
Когда блокада вступила в силу, теневой флот немедленно адаптировался. Иранское грузовое судно «13448» успешно прорвало блокаду. Будучи меньшим судном, оно не имеет номера IMO, что позволяет ему уклоняться от традиционных средств мониторинга. Панамское судно Manali прорвало блокаду дважды.
Расследование выявило массовые манипуляции с системами AIS. Суда, находящиеся под санкциями США, такие как Flora, Genoa и Skywave, намеренно отключали или глушили сигналы, чтобы скрыть свои идентификаторы и пункты назначения.
Теневой флот широко использует сеть «фальшивых флагов» и офшорных компаний для сокрытия собственности. 16 судов работали под фальшивыми флагами, включая регистрации в не имеющих выхода к морю странах, таких как Ботсвана и Сан-Марино, а также на Мадагаскаре, Гвинее, Гаити и Коморских островах.
Операционные сети охватывают весь мир: компании базируются в основном в Иране (15,7%), Китае (13%), Греции (более 11%) и ОАЭ (9,7%). Почти 19% операторов наблюдаемых судов остаются неизвестными.
Несмотря на военное давление, доминировали энергоносители: 68 судов (36,2%) перевозили сырую нефть, нефтепродукты и газ. 10 из них были напрямую связаны с Ираном. Нефтяная торговля также продолжалась: 57 сухогрузов пересекли пролив, 41 из них были связаны с Тегераном.
До войны через Ормузский пролив ежедневно проходило не менее 100 судов. Сегодня 20 000 моряков заблокированы на 2000 судах в Персидском заливе — Международная морская организация назвала эту ситуацию беспрецедентной со времен Второй мировой войны.