Amerika Qo‘shma Shtatlari Kongressi 20 mart kuni Milliy Xavfsizlik Departamenti (DHS) agentliklarini moliyalashtirish to‘g‘risidagi ikki partiyaviy qonun loyihasini ma’qulladi. Bu qaror ikki oydan ortiq davom etgan qisman departament yopilishiga barham beradi.
Vakillar Palatasi qonun loyihasini ovoz bilan qabul qildi, Senat esa avvalroq uni ma’qullagan edi. Endi hujjat Prezident Donald Trumpga imzolash uchun yuboriladi. Moliyalashtirish joriy moliya yilining oxirigacha, ya’ni 30 sentyabrgacha amal qiladi.
Qonun loyihasi Federal Favqulodda Vaziyatlar Agentligi (FEMA), Sohil Xavfsizlik Xizmati, Transport Xavfsizligi Boshqarmasi (TSA) va Maxfiy Xizmat kabi agentliklarning normal ishlashini ta’minlaydi. Biroq Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) va Chegara Patruli – yopilishga sabab bo‘lgan ikki munozarali agentlik – kelishuvdan chiqarib tashlandi.
Demokratlar immigratsiya nazoratini moliyalashtirishni qo‘llab-quvvatlashdan bosh tortgan edi, chunki ular ICE agentlarining niqob kiyishi va nozik joylarda reydlar o‘tkazishi kabi taktikalarga cheklovlar kiritilishini talab qilgan. Demokratlarning qarshiligi yil boshida Minnesota shtatida federal agentlar tomonidan ikki kishining o‘ldirilishidan keyin kuchaygan.
Texaslik respublikachi vakil Chip Roy immigratsiya bilan bog‘liq mablag‘larni ajratishni “ICE va Chegara Patrulida xizmat qilayotgan erkak va ayollarga nisbatan haqorat” deb atadi. Demokrat Rosa DeLauro esa qonun loyihasini 70 kundan ortiq vaqt oldin taklif qilganini eslatib, “Nihoyat vaqti keldi”, dedi.

Конгресс Соединенных Штатов в четверг одобрил двухпартийный законопроект о финансировании агентств Министерства внутренней безопасности (DHS), положив конец частичному закрытию департамента, которое длилось более двух месяцев.
Контролируемая республиканцами Палата представителей приняла законопроект голосованием за несколько часов до критического дедлайна. Ранее документ был одобрен Сенатом, и теперь он будет передан президенту Дональду Трампу на подпись. Финансирование будет действовать до конца финансового года, 30 сентября.
Законопроект восстанавливает нормальное финансирование таких агентств, как Федеральное агентство по чрезвычайным ситуациям (FEMA), Береговая охрана, Управление транспортной безопасности (TSA) и Секретная служба. Однако Иммиграционная и таможенная полиция (ICE) и Пограничный патруль – два спорных агентства, находящихся в центре партийной борьбы, которая привела к закрытию, – исключены из сделки.
Демократы отказывались поддерживать финансирование иммиграционного контроля без новых ограничений на такие тактики, как рейды в чувствительных местах и использование масок агентами ICE. Сопротивление демократов усилилось после убийства двух человек в Миннесоте федеральными агентами ранее в этом году.
Представитель-республиканец от Техаса Чип Рой назвал выделение средств, связанных с иммиграцией, «оскорбительным для мужчин и женщин, которые служат в ICE и Пограничном патруле». Демократ Роза ДеЛауро, предложившая законопроект более 70 дней назад, заявила: «Давно пора».