Prezident Donald Trump AQSh Ichki Xavfsizlik Departamenti (DHS) faoliyatini moliyalashtirishni tiklovchi qonunni imzoladi. Vakillar Palatasi Senat tomonidan ma’qullangan taklifni ovozga qo‘yib, 11 haftalik qisman hukumat ish to‘xtashiga barham berdi.
Qonun loyihasiga Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) hamda Bojxona va Chegara Himoyasi (CBP) kiritilmagan. Respublikachi Spiker Mayk Jonson dastlab bu tuzilmalarni istisno qilganiga qarshi chiqqan, biroq Trump qo‘llab-quvvatlagach, ovoz berishni o‘tkazgan.
DHS kotibi Markueyn Mullin qonunning qabul qilinishini olqishlab, ish to‘xtashida demokratlarni aybladi. “Aniq bo‘lsin, bu demokratlarning ish to‘xtashi hech qachon sodir bo‘lmasligi kerak edi”, deb yozgan u X’dagi postida.
Qisman ish to‘xtashi DHS tarkibidagi bir qancha bo‘limlarni mablag‘siz qoldirib, aeroportlarda uzoq navbatlarga sabab bo‘lgan. Transport Xavfsizligi Boshqarmasi (TSA) xodimlari maoshsiz ishlashga majbur bo‘lgan.
Demokrat kongressmen Zoe Lofgren qonunni “xush kelibsiz yangilik” deb atadi. “Endi Kongress ICE va CBPni tartibga solish ustida ishlashi kerak”, dedi u.
Nizo qisman Minnesota shtatidagi immigratsiya reydlari fonida kelib chiqqan. Demokratlar ICEga nisbatan bir qator islohotlarni talab qilgan, jumladan niqob kiyishni taqiqlash va irqiy profilaktikani cheklash. Respublikachilar bu talablarni asossiz deb rad etgan.
Senatda kompromiss sifatida ICEsiz qonun loyihasi qabul qilingan, biroq Jonson uni bir oydan ortiq ushlab turgan. Hozir respublikachi senatorlar ICE va DHSni moliyalashtirish uchun “yarashtirish” deb nomlanuvchi murakkab byudjet jarayonidan foydalanishga urinmoqda.
Trump o‘z partiyasini filibusterdan butunlay voz kechishga chaqirmoqda, bu esa demokratlar Senatni qo‘lga kiritgan taqdirda ularga foyda keltirishi mumkin.

Президент Дональд Трамп подписал закон о возобновлении финансирования Министерства внутренней безопасности США (DHS). Палата представителей одобрила предложение Сената, положив конец 11-недельной частичной приостановке работы правительства.
Законопроект не включает финансирование Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) и Таможенной и пограничной службы (CBP). Спикер-республиканец Майк Джонсон изначально выступал против исключения этих ведомств, но после поддержки Трампа вынес предложение на голосование.
Глава DHS Маркуэйн Маллин приветствовал принятие закона, возложив вину за шатдаун на демократов. «Этот демократический шатдаун никогда не должен был случиться», — написал он в X.
Частичное прекращение работы оставило несколько подразделений DHS без средств, что привело к длинным очередям в аэропортах, где многие сотрудники TSA работали без оплаты.
Демократ Зои Лофгрен назвала закон «долгожданной новостью». «Теперь Конгресс должен заняться реформированием ICE и CBP», — заявила она.
Тупик был частично вызван иммиграционными рейдами в Миннесоте. Демократы потребовали реформ ICE, включая запрет на ношение масок и расовое профилирование. Республиканцы отвергли эти требования как необоснованные.
Сенат принял компромиссный законопроект без ICE в марте, но Джонсон задерживал его более месяца. Сейчас республиканцы пытаются обеспечить финансирование ICE через сложный бюджетный процесс «примирения», позволяющий обойти филибастер.
Трамп призывает свою партию полностью отказаться от филибастера — рискованный шаг, который может сыграть на руку демократам, если они вернут контроль над Сенатом.