O‘tgan hafta Ukraina Rossiyaning neft omborlari, portlari va neftni qayta ishlash zavodlariga zarbalar berishda eng so‘nggi texnologiyalaridan foydalanib, Ural tog‘laridagi nishonlarni o‘z chegarasidan 1600 kilometr uzoqlikda bombardimon qildi. Bu harakatlar Kreml matbuot kotibi tomonidan “terroristik hujumlar” deb atalib, norozilikka sabab bo‘ldi.
Prezident Volodimir Zelenskiy chorshanba kuni “Rossiya urushining salohiyatini cheklash uchun Ukraina qurollaridan foydalanishning yangi bosqichi”ni e’lon qildi. Ukraina Xavfsizlik Xizmati (SBU) keyinroq o‘sha kuni Perm shahridagi Transneft neft nasos va tarqatish ob’ektiga zarba berilganini, u yerdan neft Perm neftni qayta ishlash zavodiga va quvur orqali Rossiyaning to‘rt yo‘nalishiga pompalanganini ma’lum qildi.
SBU ma’lumotlariga ko‘ra, ob’ekt “asosiy neft transport tizimining strategik muhim tuguni” bo‘lib, dastlabki ma’lumotlar “deyarli barcha neft saqlash tanklari yonayotganini” ko‘rsatmoqda. Rossiya Mudofaa vazirligi zarbani tasdiqladi va turli hududlarda 98 ta Ukraina UAVlarini urib tushirilganini aytdi.
“Ural endi yetib borish mumkin bo‘lgan masofada, hushyor bo‘ling”, deb yozdi Rossiya prezidentining mintaqadagi vakili Artem Joga. Ukraina kampaniyasi Rossiya hukumatidan reaksiyalarni keltirib chiqara boshladi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov neft ob’ektlariga hujumlarni “terroristik hujumlar” deb atadi.
Rossiya Mudofaa vazirligining harbiy kursantlar va texnika kolonnasi “joriy operativ vaziyat tufayli” bu yilgi G‘alaba kuni paradida qatnashmasligi haqidagi e’loni ham Ukraina dron hujumlariga qarshi ehtiyot chorasi sifatida keng talqin qilindi.
Ukraina zarbalari Rossiyani Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi tufayli ko‘tarilgan neft narxlaridan kutilmagan foydadan mahrum qilish strategiyasining bir qismidir. Zelenskiy Rossiya tashqi razvedka xizmati tomonidan ko‘rilgan ichki hujjatlar Ukraina neft yuklash portlarining ko‘p qismini quvvatidan mahrum qilganini tan olganini aytdi.
Boltiq dengizidagi Primorsk va Ust-Luga mos ravishda 13 va 43 foiz, Qora dengizdagi Novorossiysk porti esa 38 foiz quvvatini yo‘qotgan. “Biz bunday ichki Rossiya ma’lumotlari kam baholangan bo‘lishi mumkin deb hisoblaymiz”, dedi Zelenskiy. Reutersning mart oyidagi hisob-kitobiga ko‘ra, Rossiya eksport quvvatining taxminan 40 foizini yo‘qotgan.
Bu mart oyida 2,3 milliard dollar daromad yo‘qotilishiga olib keldi, deb hisoblaydi Zelenskiy. Vashingtondagi Urushni o‘rganish instituti (ISW) Ukraina aprel oyida Rossiya neft infratuzilmasiga kamida 18 marta zarba bergan bo‘lishi mumkinligini aytdi. Kiyev hujumlari “doimiy ravishda masofa, hajm va intensivlikni oshirib, Rossiya neft eksportiga katta ta’sir ko‘rsatmoqda”.
O‘tgan hafta Ukraina boshqa neft va harbiy nishonlarga ham zarba berdi. 23 aprel kuni Nijniy Novgoroddagi Gorkiy neft nasos stansiyasida uchta saqlash tankiga zarar yetkazildi va Samaradagi Novokuybishevsk neft-kimyo zavodiga zarba berildi. Ertasi kuni Rostovdagi Taganrogda Ukraina shaharlariga hujum qilish uchun ishlatiladigan Molniya dronlarini ishlab chiqaradigan Atlant-Aero zavodining ikkita ishlab chiqarish ob’ekti yo‘q qilindi.
Yakshanba kuni Ukraina Yaroslavl neftni qayta ishlash zavodiga, seshanba kuni esa Qora dengizdagi Tuapse neftni qayta ishlash zavodiga oy davomida uchinchi marta zarba berdi. Hatto bu so‘nggi zarbadan oldin ham saytdagi kamida 24 neft saqlash tanki yo‘q qilingan edi, dedi Ukraina dezinformatsiyaga qarshi kurash markazi rahbari Andriy Kovalenko.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin fuqaro muhofazasi, favqulodda vaziyatlar va tabiiy ofatlarni bartaraf etish vaziri Aleksandr Kurenkovni javob choralarini shaxsan nazorat qilish uchun yubordi. Ukraina o‘zining uzoq masofali zarba berish qobiliyatini rivojlantirmoqda va mudofaa resurslarining 20 foizini yangi texnologiyalarga ajratmoqda, dedi Mudofaa vaziri Mixaylo Fedorov.
Yetakchi dron ishlab chiqaruvchilardan biri Wild Hornets yaqinda dron operatori o‘zining masofaviy boshqaruv tizimidan foydalanib, Sting tutuvchi dronini 2000 km masofada boshqarganini aytdi. 23 aprel kuni Fedorov Ukraina uchuvchilarga Kiyev yoki Lvovning nisbatan xavfsiz joyidan “yuzlab va minglab kilometr masofalarda” ishlash imkonini beradigan masofaviy boshqaruv texnologiyasini muvaffaqiyatli sinovdan o‘tkazganini aytdi.
Ukraina endi jang maydonidagi innovatsiyalarini Saudiya Arabistoni, Qatar va Birlashgan Arab Amirliklarida taklif qilmoqda, Eronning Fors ko‘rfazi davlatlariga hujumidan so‘ng. Zelenskiy 24 aprel kuni Ar-Riyodda Saudiya valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon bilan “Ukraina xavfsizlik ekspertizasi va havo hujumidan mudofaa qobiliyatlarini eksport qilish”ni muhokama qildi.
Bir necha kundan so‘ng u Kiyev harbiylarga kerak bo‘lganidan ikki baravar ko‘p qurol turlarini ishlab chiqarayotganini va “Ukraina kompaniyalari hamkor davlatlar bozorlariga kirish uchun real imkoniyatga ega bo‘lishini, agar harbiylarimiz birinchi navbatda kerakli miqdordagi qurolni olish huquqiga ega bo‘lsa”, dedi. Fors ko‘rfazi bilan rivojlanayotgan munosabatlar Moskvada xavotir uyg‘otganini aytdi.
“Rossiya, ayniqsa, bizning Yaqin Sharq va Fors ko‘rfazi mintaqasidagi aloqalarimizdan g‘azablanmoqda”, dedi u ukrainaliklarga chorshanba kuni. Ajablanarlisi shundaki, u ba’zi ittifoqchilar ham raqobatdan g‘azablanganini aytdi. “Biz ba’zi boshqa hamkorlarimizning bunga nisbatan murakkab munosabatidan xabardormiz – davlatimiz mustaqilligini cheklashni afzal ko‘radigan hamkorlar”, dedi Zelenskiy kechki video murojaatida. “Biz buni ularning xatosi deb hisoblaymiz”.

На прошлой неделе Украина применила свои новейшие технологии для нанесения ударов по российским нефтехранилищам, портам и нефтеперерабатывающим заводам, бомбя цели на Урале в 1600 километрах от своих границ, что вызвало протесты со стороны представителя Кремля, назвавшего это «террористическими атаками».
Президент Владимир Зеленский в среду объявил «новый этап в использовании украинского оружия для ограничения потенциала российской войны». Служба безопасности Украины (СБУ) позже уточнила, что в тот день был нанесен удар по нефтеперекачивающему и распределительному объекту «Транснефти» в Перми, откуда нефть перекачивалась на Пермский НПЗ и по трубопроводу в четырех направлениях по России.
Объект является «стратегически важным узлом магистральной системы нефтетранспорта», заявили в СБУ, и предварительная информация свидетельствует о том, что «горят практически все резервуары для хранения нефти». Минобороны России подтвердило удар и заявило, что сбило 98 украинских БПЛА в различных регионах.
«Урал теперь в зоне досягаемости, будьте бдительны», — написал полпред президента России в регионе Артем Жога. Кампания Украины начала вызывать реакцию российского правительства. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков назвал атаки на нефтяные объекты «террористическими актами».
Заявление Минобороны России о том, что военные курсанты и колонна техники не будут участвовать в этом году в параде Победы «в связи с текущей оперативной обстановкой», также широко интерпретировалось как мера предосторожности против возможных украинских ударов беспилотников.
Удары Украины являются частью стратегии лишения России сверхприбылей от роста цен на нефть из-за закрытия Ормузского пролива. Зеленский заявил, что внутренние документы России, полученные его внешней разведкой, признают, что Украина лишила нефтеналивные порты большей части их мощности.
Приморск и Усть-Луга на Балтийском море потеряли 13 и 43 процента мощности соответственно, а черноморский порт Новороссийск — 38 процентов. «Мы полагаем, что такие внутренние российские данные могут быть занижены», — сказал Зеленский. По оценкам Reuters за март, Россия потеряла примерно 40 процентов своего экспортного потенциала.
Это привело к потере доходов в размере 2,3 миллиарда долларов в марте, по оценкам Зеленского. Институт изучения войны (ISW) в Вашингтоне заявил, что Украина, вероятно, нанесла не менее 18 ударов по российской нефтяной инфраструктуре в апреле. Атаки Киева «неуклонно увеличивают дальность, объем и интенсивность», оказывая «чрезмерное влияние на российский экспорт нефти».
На прошлой неделе Украина нанесла удары и по другим нефтяным и военным целям. 23 апреля были повреждены три резервуара для хранения на нефтеперекачивающей станции «Горький» в Нижнем Новгороде и нанесен удар по Новокуйбышевскому нефтехимическому заводу в Самаре. На следующий день были уничтожены два производственных объекта завода «Атлант-Аэро» в Таганроге, Ростовская область, который производит беспилотники «Молния», используемые для атак на украинские города.
В воскресенье Украина нанесла удар по Ярославскому нефтеперерабатывающему заводу, а во вторник — по Туапсинскому НПЗ на Черном море в третий раз за месяц. Еще до этого последнего удара на объекте было уничтожено не менее 24 резервуаров для хранения нефти, заявил глава Центра противодействия дезинформации Украины Андрей Коваленко.
Президент России Владимир Путин направил министра по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий Александра Куренкова для личного контроля за ответными мерами. Украина развивает собственные возможности нанесения ударов на большие расстояния и выделяет 20 процентов оборонных ресурсов на новые технологии, заявил министр обороны Михаил Федоров.
Один из ведущих производителей дронов Wild Hornets недавно заявил, что оператор дрона использовал его систему удаленного пилотирования для управления перехватчиком Sting на расстоянии 2000 км. 23 апреля Федоров заявил, что Украина успешно испытала технологию дистанционного управления, позволяющую пилотам работать из относительной безопасности Киева или Львова «на расстояниях в сотни и тысячи километров».
Теперь Украина предлагает свои полевые инновации в Саудовской Аравии, Катаре и Объединенных Арабских Эмиратах после атаки Ирана на страны Персидского залива. Зеленский встретился с наследным принцем Саудовской Аравии Мухаммедом бин Салманом в Эр-Рияде 24 апреля, чтобы обсудить «экспорт нашего украинского опыта и возможностей в области безопасности и противовоздушной обороны».
Несколько дней спустя он заявил, что Киев производит вдвое больше некоторых видов оружия, чем необходимо военным, и что «украинские компании получат реальную возможность выйти на рынки стран-партнеров при условии, что наши военные будут иметь право сначала взять необходимое количество оружия». Развивающиеся отношения с Персидским заливом, по его словам, вызвали обеспокоенность Москвы.
«Россию особенно раздражают наши контакты на Ближнем Востоке и в регионе Персидского залива», — заявил он украинцам в среду. Что более удивительно, он сказал, что некоторые союзники также раздражены конкуренцией. «Мы также знаем о сложном отношении к этому некоторых других наших партнеров — партнеров, которые предпочли бы ограничить независимость нашего государства», — сказал Зеленский в вечернем видеообращении. «Мы считаем это их ошибкой».