Eron savdo dengizchilari uyushmasi rahbari Saman Rizoiyning ma’lumotiga ko‘ra, AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanganidan beri kamida 44 nafar eronlik dengizchi halok bo‘lgan, 29 nafari yaralangan.
Halok bo‘lganlar orasida 22 nafar fuqarolik dengizchisi, 16 nafar baliqchi va 6 nafar dok ishchisi bor. Rizoiy bu ma’lumotlarni Eron portlar va dengiz transporti tashkiloti hamda kasaba uyushmasi a’zolaridan olgan.
Rizoiy BMTning Xalqaro dengiz tashkilotiga (IMO) yuborgan maktublarida o‘limlarni “AQSh va Isroil armiyalarining Eron portlari va tijorat flotlariga hujumlari” bilan bog‘lagan. Uning so‘zlariga ko‘ra, kamida 29 nafar dengizchi yaralangan va 9 nafari bedarak yo‘qolgan.
Eron savdo dengizchilari uyushmasi Xalqaro transport ishchilari federatsiyasiga (ITF) a’zo bo‘lib, urush boshlanganidan beri qolgan dengizchilarga gumanitar, tibbiy va repatriatsiya yordami ko‘rsatmoqda.
Rizoiyning ta’kidlashicha, dengizchilar nafaqat ta’minot tanqisligidan, balki Fors ko‘rfazidan Hind okeanigacha bo‘lgan urush zonasida 60 kun davomida qamalib qolish natijasida og‘ir psixologik stressdan ham aziyat chekmoqda.
AQSh va Isroil kuchlari 28 fevraldan beri Eron bo‘ylab 3000 dan ortiq havo hujumlarini amalga oshirgan, Eron esa 1600 ga yaqin javob zarbalarini bergan. 8 apreldan boshlab sulh amalda bo‘lsa-da, AQSh 13 aprelda Eron portlariga dengiz blokadasini joriy qilgan.
Urush boshlanganidan beri Hormuz bo‘g‘zi amalda yopilgan bo‘lib, bu 20 000 dengizchining ikki oydan ortiq vaqt davomida bo‘g‘zida qolib ketishiga sabab bo‘lgan. Sulhga qaramay, Eron kuchlari bo‘g‘izdan chiqishga urinayotgan kemalarga o‘q uzishda davom etmoqda.
AQSh kuchlari 19 aprelda Eron bayrog‘i ostidagi MV Touska kemasini musodara qilib, ekipajini hibsga olgan. Kema bortida 23 ekipaj a’zosi, ikki kursant, ikki ayol va bir bola bo‘lgan. Olti kishi keyinroq ozod etilgan.
ITF bosh kotibi Stiven Kotton urushning ikkala tomonida qolgan dengizchilar tinch fuqarolar ekanligini ta’kidlab, “ular Eron bayrog‘i ostida bo‘lishi mumkin, ammo hamma ham sanksiyalarga rozi emas”, degan.

По данным главы профсоюза торговых моряков Ирана Самана Резаи, с начала войны США и Израиля против Ирана погибли по меньшей мере 44 иранских моряка, 29 получили ранения.
Список погибших включает 22 гражданских моряка, 16 рыбаков и 6 докеров, убитых в период с 28 февраля по 1 апреля. Резаи сообщил, что данные были собраны Организацией портов и морского транспорта Ирана и членами его профсоюза.
В письмах в Международную морскую организацию (IMO) ООН Резаи связал гибель моряков с «атаками армий США и Израиля на иранские порты и торговые флоты» в территориальных водах Ирана и Персидском заливе. По его словам, не менее 29 моряков ранены и 9 пропали без вести.
Профсоюз иранских моряков, входящий в Международную федерацию транспортников (ITF), с начала войны оказывает гуманитарную, медицинскую помощь и содействие в репатриации stranded моряков.
Резаи подчеркнул, что моряки страдают не только от нехватки припасов, но и от тяжелого психологического стресса после 60 дней пребывания в зоне войны, простирающейся от Персидского залива до Индийского океана.
Силы США и Израиля нанесли более 3000 авиаударов по Ирану с 28 февраля, а Иран — около 1600 ответных ударов. Перемирие действует с 8 апреля, но США 13 апреля ввели морскую блокаду всех иранских портов.
Ормузский пролив, через который проходит пятая часть мирового экспорта энергоносителей, фактически закрыт с начала войны, что привело к блокировке 20 000 моряков в районе пролива. Несмотря на перемирие, иранские силы продолжают обстреливать суда, пытающиеся покинуть пролив.
Силы США 19 апреля захватили иранское судно MV Touska и задержали его экипаж, включавший 23 члена, двух курсантов, двух женщин и одного ребенка. Шесть человек позже были освобождены.
Генеральный секретарь ITF Стивен Коттон отметил, что моряки по обе стороны конфликта являются гражданскими лицами: «Они могут быть под иранским флагом, но не все согласны с санкциями».