Butunjahon Mehnat kuni munosabati bilan dunyoning ko'plab shaharlarida ishchilar yig'ilishlari bo'lib o'tmoqda. Turkiyaning Istanbul shahridagi namoyishlar politsiya bilan to'qnashuvlarga aylangan.
Kasaba uyushmalari birdamlik va ishchilar huquqlarini himoya qilishga chaqirmoqda. AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi va energiya narxlarining oshishi global iqtisodiyotga tahdid solmoqda.
Yevropa Kasaba Uyushmalari Konfederatsiyasi matbuotga bergan bayonotida: "Ishchilar Donald Trampning Yaqin Sharqdagi urushi uchun to'lashdan bosh tortadilar. Bugungi mitinglar ishchilarning ish o'rinlari va turmush darajasini yo'q qilishga yo'l qo'ymasligini ko'rsatadi", deyilgan.
Filippindagi SENTRO ishchilar guruhlari rahbari Xosua Mata: "Har bir filippinlik ishchi bu yerda vaziyat global inqiroz bilan chambarchas bog'liqligini tushunadi", dedi.
Indoneziyada Kasaba Uyushmalari Konfederatsiyasi prezidenti Said Iqbol: "Ishchilar maoshdan maoshga yashayapti", deb ta'kidladi.
Eng yirik namoyishlar Janubiy Amerikada, jumladan Chili, Boliviya va Venesuelada o'tkazilmoqda. Argentinada ishchilar prezident Xavyer Mileining mehnat himoyasiga oid islohotlariga qarshi norozilik bildirishdi.
Kubada Tashqi ishlar vazirligi AQShning "tajovuzlari, tahdidlari, kuchaytirilgan blokadasi va energiya qamali"ga qarshi yig'ilish o'tkazdi.
Fransiyada "non, tinchlik va erkinlik" shiori ostida Parij va boshqa shaharlarda norozilik namoyishlari rejalashtirilgan.
G'azoda falastinlik ishchilar Isroilning genotsid urushi sababli May Day tadbirlarini bekor qilishgan. Falastin Bosh Kasaba Uyushmalari Federatsiyasi ma'lumotlariga ko'ra, G'azo va G'arbiy Sohil bo'ylab 550 ming ishchi daromadsiz qolgan.
Xalqaro Kasaba Uyushmalari Konfederatsiyasi hisobotiga ko'ra, o'tgan yili kamida to'rtta yirik korporatsiya rahbarlari 100 million dollardan ortiq maosh va bonus olgan, ko'plab ishchilar esa ishdan bo'shatish xavfi ostida.
Ishchilar huquqlari koalitsiyalari haddan tashqari boylikni cheklash va eng boylardan adolatli soliq olishni talab qilmoqda.
AQShda Mehnat kuni 1880-yillarda sakkiz soatlik ish kuni uchun noroziliklar bilan boshlangan bo'lsa-da, 1-may davlat bayrami emas. Biroq "May Day Strong" guruhi "ishchilar milliarderlar ustidan" shiori ostida yuzlab namoyishlar o'tkazishni rejalashtirgan.

По всему миру проходят демонстрации в честь Международного дня труда. В Стамбуле, Турция, некоторые акции переросли в столкновения с полицией.
Профсоюзы призывают к солидарности и защите прав трудящихся на фоне войны США и Израиля против Ирана и роста цен на энергоносители, что вызывает опасения за мировую экономику.
Европейская конфедерация профсоюзов заявила СМИ: «Трудящиеся отказываются платить за войну Дональда Трампа на Ближнем Востоке. Сегодняшние митинги показывают, что рабочие не позволят уничтожить свои рабочие места и уровень жизни».
Хосуа Мата, лидер филиппинской зонтичной группы SENTRO, отметил: «Каждый филиппинский рабочий осознает, что ситуация здесь глубоко связана с глобальным кризисом».
В Индонезии Саид Икбал, президент Конфедерации профсоюзов, заявил журналистам: «Рабочие уже живут от зарплаты до зарплаты».
Крупнейшие демонстрации проходят в Южной Америке, включая Чили, Боливию и Венесуэлу. В Аргентине рабочие протестовали в Буэнос-Айресе против реформы трудовых гарантий президента Хавьера Милея.
На Кубе МИД провел собрание в знак протеста против «агрессии, угроз, усиленной блокады и энергетической осады» со стороны США.
Во Франции профсоюзы под лозунгом «хлеб, мир и свобода» призвали к протестам в Париже и других городах.
В Газе палестинские рабочие отменили первомайские мероприятия из-за экономического кризиса, вызванного геноцидной войной Израиля. Палестинская всеобщая федерация профсоюзов сообщила, что около 550 000 рабочих в Газе и на Западном берегу остались без дохода.
Международная конфедерация профсоюзов сообщила, что как минимум четыре генеральных директора крупных корпораций получили более 100 миллионов долларов в виде зарплат и бонусов в прошлом году, в то время как многие рабочие сталкиваются с угрозой увольнения.
Коалиции по защите прав рабочих требуют срочных мер для ограничения чрезмерного богатства: более высоких налогов для самых богатых и ограничения чрезмерных зарплат руководителей.
Хотя День труда зародился в США в 1880-х годах, 1 мая не является государственным праздником. Тем не менее, группа «May Day Strong» призвала к протестам под лозунгом «рабочие выше миллиардеров»; по всей стране запланированы сотни демонстраций.