Ozodlik flotiliyasi tashkilotchilarning ma'lum qilishicha, G'azoga yo'l olgan yordam kemalaridagi 160 dan ortiq faol Gretsiyaning Krit oroliga olib ketilgan. Isroil kuchlari hafta boshida xalqaro suvlarda kemalarni egallab olgan edi.
Tashkilotchilar juma kuni Reuters agentligiga ma'lum qilishicha, flotiliya ekipajining 168 a'zosi Kritga olib ketilgan, ikki faol esa Isroil hokimiyati qo'lida qolgan.
Guruhning kuzatuv ma'lumotlariga ko'ra, hozirgacha 22 kema Isroil tomonidan ushlangan, 47 tasi esa suzishda davom etmoqda.
Chorshanba kuni Isroil harbiy kuchlari Barselonadan yo'l olgan Global Sumud Flotiliyasi kemalarini ushlab, dronlar, aloqa tiqilinch texnologiyalari va qurolli guruhlar yordamida gumanitar flotni O'rta dengizda to'xtatdi.
Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar ushlangan kemalardagi faollar Gretsiyaga olib ketilishini aytdi. Juma kuni Isroil harbiy kemasi flotiliya ekipajining 168 a'zosini yunon kemalariga topshirdi, ular esa Kritga olib ketildi.
Manbalarga ko'ra, dengizdagi qolgan 47 kema Krit janubida suzib yurib, u yerda langar tashlab, keyin G'azoga yo'l olishni rejalashtirgan. Har bir kema taxminan bir tonna oziq-ovqat, tibbiy buyumlar va boshqa jihozlarni olib ketmoqda.
Global Sumud Flotiliyasi vakili Gur Tsabar Isroilning kemalarni egallashini "xalqaro suvlarda qurolsiz fuqarolik kemalariga to'g'ridan-to'g'ri hujum" deb atadi va bu xalqaro huquqni buzish ekanligini ta'kidladi.
Dunyo bo'ylab rasmiylar Isroilning G'azoga yo'l olgan kemalarni ushlashini xalqaro huquqning buzilishi deb qoraladi. Turkiya buni "qaroqchilik harakati" deb atadi, Ispaniya esa "noqonuniy" deb baholadi.
Germaniya va Italiya "katta tashvish" bildirib, hibsdagilarni ozod qilishni talab qildi. AQSh Davlat departamenti esa flotiliyani qo'llab-quvvatlovchilarga nisbatan "oqibatlar" bilan tahdid qildi.
O'tgan oktyabrda Isroil harbiylari birinchi Global Sumud Flotiliyasining 40 ga yaqin kemasini ushlab, 450 dan ortiq ishtirokchini hibsga olgan edi, jumladan Nelson Mandela nabirasi, Greta Tunberg va Yevroparlament a'zosi Rima Hassan.

Организаторы «Флотилии свободы» сообщили, что более 160 активистов с судов, направлявшихся в Газу, были доставлены на греческий остров Крит после того, как израильские силы захватили их суда в международных водах ранее на этой неделе.
В пятницу организаторы заявили агентству Reuters, что 168 членов экипажа флотилии были доставлены на Крит, в то время как двое активистов остаются у израильских властей.
Согласно трекеру группы, на данный момент Израилем перехвачено 22 судна, а 47 других продолжают плавание.
В среду израильские военные перехватили суда, следовавшие в составе Global Sumud Flotilla из Барселоны, используя дроны, технологии глушения связи и вооруженные группы для остановки гуманитарного флота в Средиземном море.
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар заявил, что активисты с перехваченных судов будут доставлены в Грецию. В пятницу израильское военное судно передало 168 членов экипажа греческим судам, которые доставили их на Крит.
По данным источников, оставшиеся 47 судов в море все еще плывут к югу от Крита и планируют там встать на якорь, прежде чем продолжить путь в Газу. Каждое судно везет около тонны продовольствия, медикаментов и другого оборудования.
Представитель Global Sumud Flotilla Гур Цабар назвал захват судов Израилем «прямой атакой на безоружные гражданские суда в международных водах» и подчеркнул, что это нарушает международное право.
Официальные лица по всему миру осудили перехват судов, направлявшихся в Газу, как нарушение международного права. Турция назвала это «актом пиратства», Испания — «незаконным».
Германия и Италия выразили «серьезную обеспокоенность» и потребовали освобождения задержанных. Госдепартамент США пригрозил «последствиями» тем, кто поддерживает флотилию, назвав ее «прохамасовской».
В октябре прошлого года израильские военные перехватили около 40 судов первой Global Sumud Flotilla, арестовав более 450 участников, включая внука Нельсона Манделы, Грету Тунберг и депутата Европарламента Риму Хассан.