Argentina prezidenti Xaver Milei so‘nggi kunlarda Buyuk Britaniya nazoratidagi Folklend (Malvin) orollari bo‘yicha o‘z pozitsiyasini keskin kuchaytirdi. Uning AQSh prezidenti Donald Tramp bilan yaqin munosabatlari va Trampning Britaniya bilan keskinlashayotgan ziddiyatlari ushbu bahsli hududning kelajagini yana dolzarb qilib qo‘ydi.
Milei va Tramp bir necha bor uchrashgan. Argentina rahbari AQShdagi konservativ Tramp tarafdori siyosiy yig‘inlarning doimiy ishtirokchisiga aylangan. Tramp esa Mileini o‘zining “sevimli prezidenti” deb atagan. Milei “Ozodlik avangardi” partiyasining o‘ta o‘ng populist yetakchisi hisoblanadi.
Folklend orollari (Argentinada Las Malvinas nomi bilan mashhur) London va Buenos-Ayres o‘rtasida uzoq yillik keskinlik manbai bo‘lib kelgan, ammo so‘nggi paytlarda munosabatlar nisbatan tinch edi. Biroq, so‘nggi kunlarda Pentagon AQShning Folklend bahsidagi an’anaviy betaraflik pozitsiyasini qayta ko‘rib chiqishni taklif qilgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu esa Vashington va London o‘rtasidagi munosabatlar Britaniyaning Trampning Eronga qarshi urushini tanqid qilishi tufayli keskinlashgan bir paytga to‘g‘ri kelmoqda.
Orollar janubi-g‘arbiy Atlantika okeanida joylashgan o‘zini o‘zi boshqaruvchi Britaniyaning xorijdagi hududidir. Arxipelagning ikki asosiy oroli – Sharqiy Folklend va G‘arbiy Folklend. Orollar Buyuk Britaniyadan deyarli 13 000 km uzoqlikda joylashgan va aholisi atigi 3200 kishini tashkil etadi. Har yozda bir millionga yaqin pingvinlar orollarda uya quradi.
Argentina orollar ustidan suverenitetni da’vo qiladi va ularni 19-asrda Ispaniya tojidan meros qilib olganini ta’kidlaydi. Biroq, 1690-yilda ingliz Jon Strong hududga kelib, uni o‘z homiysi Folklend viskonti sharafiga nomlagan. O‘shandan beri Buyuk Britaniya, Argentina, Fransiya va Ispaniya orollarda aholi punktlarini barpo etgan. Buyuk Britaniya 1833-yildan beri orollarni boshqaradi va o‘z da’vosini uzoq muddatli mavjudligi hamda orolliklarning Britaniya tarafdori aniq xohish-irodasiga asoslaydi. 2013-yilda o‘tkazilgan referendumda 1517 kishidan 1513 nafari Britaniya tarkibida qolish uchun ovoz bergan.
1982-yil aprelida Argentina va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi nizo keskin tus oldi. Argentina orollarni egallashga urindi, bunga javoban Britaniya bosh vaziri Margaret Tetcher harbiy kuch yubordi va 74 kunlik janglar boshlandi. Urushda 655 argentinalik va 255 britaniyalik harbiy xizmatchi halok bo‘ldi. Qizig‘i shundaki, Milei Tetcherni siyosiy namuna sifatida tilga olgan.
Mileining asosan chap qanotdagi o‘tmishdoshlari Folklend orollariga bo‘lgan da’voni muntazam ta’kidlab kelgan bo‘lsa, Milei dastlab Britaniya bilan kuchli muzokaralar olib borishga chaqirib, yetarlicha qat’iy pozitsiya ko‘rsatmaganlikda tanqid qilingan edi. Biroq, o‘tgan hafta bergan intervyusida u Argentina “hech qachon bo‘lmaganidek” Folklend masalasida oldinga siljiyotganini da’vo qildi. Uning bu izohlari mahalliy reytingi keskin tushgan bir paytga to‘g‘ri keldi – so‘rovnomalarga ko‘ra, argentinaliklarning 61 foizi Mileini ma’qullamaydi.
Mutaxassislarning fikricha, Tramp va Milei o‘rtasidagi yaxshi munosabatlarga qaramay, Folklend bahsining har qanday yechimi Britaniyani ishontirishga bog‘liq. “Bu uzoq yillik nizoning har qanday yechimi, shubhasiz, muzokaralarni o‘z ichiga oladi va bu amerikaliklarni emas, balki britaniyaliklarni ishontirishni anglatadi”, dedi Stimson markazining Lotin Amerikasi dasturi direktori Benjamin Gedan. Uning qo‘shimcha qilishicha, Folklend bo‘yicha betaraflikni o‘zgartirish haqidagi ishoralar Britaniya bosh vaziriga bosim o‘tkazish uchun mo‘ljallangan.

Президент Аргентины Хавьер Милей в последние дни резко активизировал риторику по вопросу принадлежности контролируемых Великобританией Фолклендских (Мальвинских) островов. Его тесные отношения с президентом США Дональдом Трампом и растущая напряженность между Трампом и Великобританией привлекли внимание к будущему этой спорной территории.
Трамп и Милей встречались несколько раз. Аргентинский лидер стал постоянным участником консервативных проправительственных политических собраний в США. Трамп ранее называл Милея — ультраправого популистского лидера партии «Вперед, свобода» — своим «любимым президентом».
Фолклендские острова (в Аргентине известные как Лас-Мальвинас) долгое время были источником напряженности между Лондоном и Буэнос-Айресом, хотя в последнее время отношения были в основном спокойными. Однако в последние дни появились сообщения о том, что Пентагон предложил пересмотреть исторический нейтралитет США в споре о Фолклендах — на фоне резкого ухудшения отношений между Вашингтоном и Лондоном из-за критики Великобританией войны Трампа против Ирана.
Острова представляют собой самоуправляемую заморскую территорию Великобритании в юго-западной части Атлантического океана. Архипелаг состоит из двух крупных островов — Восточный Фолкленд и Западный Фолкленд. Острова находятся почти в 13 000 км от материковой части Великобритании, а население составляет всего около 3200 человек. Каждое лето на островах гнездится около миллиона пингвинов.
Аргентина претендует на суверенитет над островами, утверждая, что унаследовала их от испанской короны в XIX веке. Однако в 1690 году англичанин Джон Стронг высадился на территории и назвал ее в честь своего покровителя, виконта Фолкленда. С тех пор Великобритания, Аргентина, Франция и Испания создавали поселения на островах. Великобритания управляет островами с 1833 года и обосновывает свои претензии долгосрочным присутствием и явно пробританскими предпочтениями самих островитян. В 2013 году на Фолклендах прошел референдум, на котором 1513 из 1517 проголосовавших высказались за сохранение британского статуса.
В апреле 1982 года спор между Аргентиной и Великобританией достиг точки кипения. Аргентина захватила острова в попытке установить контроль над архипелагом. В ответ тогдашний премьер-министр Великобритании Маргарет Тэтчер направила военную оперативную группу для возвращения территории, что привело к 74 дням боевых действий. В войне погибли 655 аргентинских и 255 британских военнослужащих. Иронично, что Милей давно называет Тэтчер — также консервативного политика — своим политическим образцом.
В то время как предшественники Милея, в основном левые, регулярно подтверждали претензии Аргентины на Фолклендские острова, Милей — который призывал к решительным переговорам с Великобританией — поначалу подвергался критике со стороны оппонентов за недостаточно жесткую позицию. Однако в интервью на прошлой неделе он заявил, что Аргентина «добивается прогресса как никогда прежде» по вопросу Фолклендов. Его комментарии прозвучали на фоне резкого падения популярности внутри страны: согласно трекеру одобрения AS/COA, 61 процент аргентинцев не одобряют деятельность Милея. Это самый низкий рейтинг одобрения с момента вступления в должность в декабре 2023 года.
Эксперты отмечают, что, несмотря на хорошие отношения между Трампом и Милеем, любое урегулирование спора о Фолклендах по-прежнему зависит от убеждения Великобритании. «Любое урегулирование этого давнего спора, несомненно, будет включать переговоры, а это означает убеждение британцев, а не американцев», — заявил Бенджамин Гедан, директор программы по Латинской Америке в Stimson Center в Вашингтоне. Гедан добавил, что намеки на изменение нейтралитета США в споре о Фолклендах были явно направлены на то, чтобы задеть британского премьер-министра.