31 mart holatiga ko‘ra, davlat qarzi 31,27 trillion dollarni tashkil etgan bo‘lsa, so‘nggi 12 oydagi nominal YaIM 31,22 trillion dollarga baholanmoqda. Shunday qilib, qarz YaIMning 100 foizidan oshib ketdi.
Ushbu ko‘rsatkichlar AQShni 1946 yilda qayd etilgan tarixiy rekord – qarzning YaIMga nisbati 106 foizga yaqinlashtirmoqda. Kongress byudjet boshqarmasi (CBO) prognoziga ko‘ra, 2030 yilga kelib bu ko‘rsatkich 108 foizga, keyingi o‘n yillikda esa 120 foizga yetishi mumkin.
CBO mutaxassislarining ta’kidlashicha, davlat qarzi iqtisodiyotdan tezroq o‘sishi kutilmoqda, bu esa iqtisodiy o‘sishni sekinlashtirishi, investitsiyalarni kamaytirishi va qarzga xizmat ko‘rsatish xarajatlarini oshirishi mumkin.
Federal byudjet uchun mas’ul qo‘mita (CRFB) rahbari Mayya MakGinnesning so‘zlariga ko‘ra, qarzning hozirgi o‘sishi Ikkinchi jahon urushidan keyingi kabi keng ko‘lamli global mojaro bilan bog‘liq emas, balki siyosatchilarning murakkab qarorlar qabul qilishdan bosh tortishi bilan izohlanadi.
Uning fikricha, qarzning keyingi o‘sishi foiz stavkalarining oshishiga, inflyatsion bosimning kuchayishiga va hatto moliyaviy inqirozga olib kelishi mumkin. MakGinnes hukumatni byudjet taqchilligini taxminan 10 trillion dollarga qisqartirishga va uni YaIMning 3 foizi atrofida barqarorlashtirishga chaqirdi.

Государственный долг США впервые со времен Второй мировой войны превысил валовой внутренний продукт (ВВП) страны, сообщает Fox Business со ссылкой на Бюро экономического анализа.
По состоянию на 31 марта госдолг составил 31,27 триллиона долларов, тогда как номинальный ВВП за последние 12 месяцев оценивается в 31,22 триллиона долларов. Таким образом, показатель долга превысил 100% ВВП.
Согласно этим данным, США приближаются к историческому рекорду соотношения долга к ВВП — 106%, зафиксированному в 1946 году. Согласно прогнозу Бюджетного управления Конгресса (CBO), к 2030 году этот показатель может достичь 108%, а в течение следующего десятилетия — вырасти до 120%.
В CBO отмечают, что госдолг, как ожидается, будет расти быстрее экономики, что может замедлить экономический рост, снизить уровень инвестиций и увеличить расходы на обслуживание долга.
Глава Комитета за ответственный федеральный бюджет (CRFB) Майя МакГиннес заявила, что текущий рост долга не связан с масштабным глобальным конфликтом, как это было после Второй мировой войны, а обусловлен отказом политиков принимать сложные решения.
По ее словам, дальнейший рост долга может привести к повышению процентных ставок, усилению инфляционного давления и даже спровоцировать финансовый кризис. Она призвала власти сократить бюджетный дефицит примерно на 10 триллионов долларов и довести его до уровня около 3% ВВП для стабилизации ситуации.