Indoneziya moliya vaziri Purbaya Yudhi Sadewaning o'tgan haftada Malakka bo'g'ozidan o'tuvchi kemalar uchun to'lov joriy etish taklifi sug'urtachilar va Osiyo importchilarida xavotir uyg'otdi. Garchi Indoneziya tezda bu taklifdan qaytgan bo'lsa-da, tahlilchilarning fikricha, bu bir vaqtlar qoidalarga asoslangan dengiz navigatsiyasi tobora xavfli, qimmat va siyosiylashgan biznesga aylanayotganini ko'rsatadi.
Atlantika Kengashining Scowcroft strategiya va xavfsizlik markazi katta ilmiy xodimi Elizabet Brawning ta'kidlashicha, okeanlar so'nggi o'n yilliklardagi eng notinch va xavfli davrni boshdan kechirmoqda. Ikkinchi jahon urushidan keyin davlatlar dengiz xavfsizligini ta'minlash uchun shartnomalar imzolagan bo'lsa, hozir AQSh, Eron, Rossiya va Xitoy kabi asosiy o'yinchilarning harakatlari ushbu qoidalarni buzish xavfini tug'dirmoqda.
Hormuz bo'g'ozida Eron mart oyidan boshlab kemalar o'tishini cheklagan, AQSh esa aprelda Eron kemalariga dengiz blokadasi o'rnatgan. O'zaro harakatlar global energiya inqirozini kuchaytirib, gaz va neft narxlarini ko'p yillik eng yuqori darajalarga olib chiqdi. S&P Global Market Intelligence vakili Jek Kennedining so'zlariga ko'ra, hatto to'liq to'xtatilmasa ham, ruxsat berish va bosim katta xarajatlar va noaniqlik keltirishi mumkin.
AQSh va bir qancha Janubiy Amerika va Karib dengizi davlatlari Xitoyni Panama bayrog'idagi kemalarni ushlab turishda aybladi. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Lin Jian AQShni ikkiyuzlamachilikda ayblab, Panama kanali atrofidagi vaziyatga ishora qildi. Bu mojaro Panama Oliy sudining Gonkong bilan bog'liq kompaniyaning portlardagi konsessiyasini bekor qilganidan uch oy o'tib yuz berdi.
Qora dengizda Rossiyaning Ukraina eksportiga cheklovlari global oziq-ovqat ta'minotiga zarba bergan bo'lsa, Janubiy Xitoy dengizida Xitoy tijorat kemalarini ta'qib qilishda ayblanmoqda. Husiylarning Qizil dengizdagi hujumlari esa yuk tashish kompaniyalarini Umid burni orqali yo'nalishni o'zgartirishga majbur qildi. Ekspertlarning fikricha, bu o'zgarishlar dengiz navigatsiyasida kuch va siyosiy hisob-kitoblar universal normalardan ustun kelayotganini ko'rsatadi.

Предложение министра финансов Индонезии Пурбайи Юдхи Садевы на прошлой неделе взимать плату с судов, проходящих через Малаккский пролив, вызвало тревогу среди страховщиков и азиатских импортеров. Хотя Индонезия быстро отозвала это предложение, аналитики отмечают, что оно подчеркивает растущую реальность: когда-то основанный на правилах порядок морской навигации становится все более опасным, дорогим и политизированным бизнесом.
По словам Элизабет Бро, старшего научного сотрудника Центра стратегии и безопасности Скоукрофта при Атлантическом совете, океаны не были столь бурными и опасными с момента установления правил десятилетия назад. После Второй мировой войны государства подписали множество договоров для обеспечения безопасности морей, но теперь действия таких ключевых игроков, как США, Иран, Россия и Китай, угрожают разрушить эти правила.
В Ормузском проливе Иран с начала марта ограничил проход судов, а США в апреле ввели морскую блокаду иранских кораблей. Эти взаимные действия усугубили глобальный энергетический кризис, подняв цены на газ и нефть до многолетних максимумов. Джек Кеннеди из S&P Global Market Intelligence отметил, что даже без полной остановки «разрешительство» и давление могут привести к значительным издержкам и неопределенности.
США и несколько стран Южной Америки и Карибского бассейна обвинили Китай в задержании судов под флагом Панамы. Китайский МИД в лице Линь Цзяня обвинил США в лицемерии, указав на историю вокруг Панамского канала. Этот конфликт произошел через три месяца после того, как Верховный суд Панамы аннулировал концессию компании, связанной с Гонконгом, на управление портами Бальбоа и Кристобаль.
В Черном море ограничения России на экспорт Украины вызвали глобальные шоки в продовольственном снабжении, а в Южно-Китайском море Китай обвиняется в преследовании торговых судов. Атаки хуситов в Красном море вынудили компании перенаправить суда вокруг мыса Доброй Надежды. Эксперты предупреждают, что эти события указывают на переход от предсказуемой, основанной на правилах навигации к системе, где доступ, стоимость и безопасность определяются силой и политическими расчетами.