Al-Qoida bilan bog‘liq bo‘lgan JNIM jangarilari Mali poytaxti Bamako atrofida nazorat punktlari o‘rnatgani va shimoldagi Tessalit shahrini egallagani xabar qilinmoqda. Reuters agentligining ma’lumotiga ko‘ra, JNIM maliliklarga hukumatga qarshi chiqishga va islom qonunlarini joriy etishga chaqirgan.
So‘nggi voqealar JNIM va Tuareg separatistlari (FLA) tomonidan mudofaa vaziri Sadio Kamaraning o‘ldirilishiga olib kelgan bir qator hujumlardan keyin sodir bo‘ldi. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan videolarda Tessalitdagi Amachach harbiy bazasida qurollangan jangarilar va harbiy texnikalar harakatlanayotgani aks etgan.
FLA bayrog‘ini ko‘targan jangarilar bazani nazorat qilayotgani tasdiqlangan. Shimoliy Mali mustaqilligini talab qiluvchi Azavad harakatiga yaqin manbalar, Mali armiyasi va Rossiyaning Afrika Korpusi qo‘shinlari chiqib ketganidan keyin jangarilar bazani egallaganini bildirgan. Rossiya Mali harbiy hukumatining asosiy xorijiy homiysi hisoblanadi.
JNIM payshanba kuni markaziy Malidagi Hombori bazasini va Bamako yaqinidagi ikkita nazorat punktini egallaganini e’lon qildi. Rossiyaning Afrika Korpusi esa Hombori bazasi tashlab ketilgani haqidagi xabarlarni rad etib, vertolyotlar orqali o‘q-dorilar yetkazilganini va yarador askarlar evakuatsiya qilinganini ma’lum qildi.
Al Jazeera muxbiri Nikolas Xakning ta’kidlashicha, Mali armiyasining isyonchilar yurishlariga javob bermasligi hayratlanarli va shimoldagi to‘rtta yirik harbiy lager qurolli guruhlar qo‘liga o‘tgan. “Bu katta o‘zgarish. Malilik kuchlar shimolda hech qanday qarshilik ko‘rsatmayotganga o‘xshaydi”, dedi u. Mali harbiy rahbarlari 2020 va 2021 yillardagi to‘ntarishlar orqali hokimiyatni egallagan, rasmiy bayonot hozircha berilmagan.

По сообщениям Reuters, связанная с «Аль-Каидой» группировка «Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин» (JNIM) установила блокпосты вокруг столицы Мали Бамако и захватила город Тессалит на севере страны. JNIM призвала малийцев восстать и свергнуть хунту, установив исламское правление.
Эти события произошли после серии атак JNIM и туарегских сепаратистов из Фронта освобождения Азавада (FLA), в результате которых был убит министр обороны страны Садио Камара. В социальных сетях распространились видео, на которых вооруженные боевики находятся на базе Амачач в Тессалите, а также военная техника передвигается по городу.
Reuters подтвердило видео, на котором боевики поднимают флаг FLA. Источники, близкие к движению за независимость северного Мали, заявили, что боевики взяли под контроль базу после вывода малийской армии и российского Африканского корпуса. Россия является основным иностранным спонсором военного правительства Мали.
JNIM в четверг объявила о захвате базы Хомбори в центральном Мали и двух блокпостов близ Бамако, пригрозив полной блокадой города. Российский Африканский корпус опроверг сообщения об оставлении базы Хомбори, заявив, что вертолеты доставили боеприпасы и эвакуировали раненых малийских военных.
Корреспондент Al Jazeera Николас Хак отметил, что отсутствие реакции малийских военных на продвижение боевиков вызывает удивление. Четыре крупных военных лагеря на севере страны перешли под контроль вооруженных групп. «Похоже, малийские силы даже не оказывают сопротивления на севере», — сказал он. Военные лидеры Мали пришли к власти в результате переворотов в 2020 и 2021 годах, официальные власти пока не выступили с заявлением.