Germaniya Mudofaa vaziri Boris Pistorius, AQShning Germaniyadan qo'shinlarini olib chiqishi kutilgan voqea ekanligini va Yevropa o'z xavfsizligi uchun ko'proq mas'uliyat olishi kerakligini aytdi.
Pistoriusning so'zlariga ko'ra, Germaniya harbiy kuchlarini kengaytirish, harbiy xaridlarni tezlashtirish va infratuzilmani qurish bo'yicha to'g'ri yo'lda. U Yevropaning o'z mudofaasini kuchaytirishi zarurligini ta'kidladi.
Pentagon 5000 amerikalik askarni Germaniyadan olib chiqishni e'lon qildi. Bu qaror Berlin va Vashington o'rtasidagi munosabatlarning yomonlashuvi fonida qabul qilindi.
AQSh prezidenti Donald Tramp, Germaniya kansleri Fridrix Mertsning Eron haqidagi "Vashingtonni xor qilmoqda" degan izohidan g'azablangan. Tramp Germaniya va Yevropani Eronga qarshi urushda yetarlicha yordam bermayotganlikda aybladi.
Ko'plab kuzatuvchilarning fikricha, AQSh qo'shinlarining olib chiqilishi Vashingtonning o'z harbiy manfaatlariga zid, chunki Yevropadagi bazalar AQShning uzoq masofadagi harbiy operatsiyalarini qo'llab-quvvatlagan.
Pentagon qarori, shuningdek, uzoq masofali o't o'chirish batalonining joylashtirilishini bekor qiladi, bu Berlinning Rossiyaga qarshi to'siq yaratish umidlariga zarba beradi.

Министр обороны Германии Борис Писториус заявил, что вывод американских войск из Германии был ожидаемым, и что Европа должна взять на себя больше ответственности за собственную безопасность.
По словам Писториуса, Германия находится на правильном пути в расширении своих вооруженных сил, ускорении военных закупок и строительстве инфраструктуры. Он подчеркнул необходимость усиления европейской обороны.
Пентагон объявил о выводе 5000 американских солдат из Германии на фоне растущих разногласий между Берлином и Вашингтоном.
Президент США Дональд Трамп выразил гнев по поводу замечания канцлера Германии Фридриха Мерца о том, что Иран "унижает" Вашингтон за столом переговоров. Трамп обвинил Германию и Европу в недостаточной помощи США в войне против Ирана.
Многие наблюдатели считают, что вывод американских войск противоречит собственным военным интересам Вашингтона, так как базы в Европе поддерживали военные операции США далеко за пределами страны.
Решение Пентагона также отменяет развертывание батальона дальнего огня, который должен был быть размещен позднее в этом году, что наносит удар по надеждам Берлина на создание сдерживающего фактора против России до тех пор, пока Европа не разработает собственные ракеты большой дальности.