Mali rasmiylari o‘tgan hafta mamlakat bo‘ylab armiya bazalariga bir vaqtning o‘zida uyushtirilgan hujumlar to‘lqinida ishtirok etganlikda gumon qilinayotgan askarlarni tergov qilmoqda. Hujumlar uchun Al-Qoidaga aloqador guruh va ayirmachilar mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan.
Bamako yaqinidagi harbiy tribunal prokurori juma kuni bergan bayonotida besh gumonlanuvchi aniqlanganini, shu jumladan uchta faol harbiy xizmatchi, bir nafaqadagi shaxs va Bamako armiya bazasi yaqinidagi janglarda halok bo‘lgan bir askar borligini ma’lum qildi.
“Birinchi hibslar muvaffaqiyatli amalga oshirildi va boshqa barcha jinoyatchilar, sheriklar va yordamchilar faol ravishda qidirilmoqda”, deyiladi bayonotda.
25 aprel kuni ertalab uyushtirilgan muvofiqlashtirilgan hujum G‘arbiy Afrika davlatining 2020 va 2021 yillardagi to‘ntarishlardan keyin hokimiyatni qo‘lga kiritgan harbiy hukumati markaziga zarba berdi.
Mudofaa vaziri halok bo‘ldi va hukumatni qo‘llab-quvvatlayotgan Rossiya kuchlari shimoliy Kidal shahridan chiqarib yuborildi. Hozirda Kidalni Al-Qoidaga aloqador JNIM va Tuareg ayirmachilari (FLA) nazorat qilmoqda.
Zo‘ravonlik Mali keng cho‘l shimolida janglarni keltirib chiqardi va qo‘shni mamlakatlarga zarba berishga tayyor bo‘lgan qurolli guruhlarning sezilarli yutuqlarga erishish ehtimolini oshirdi.
JNIM maliliklarni hukumatga qarshi chiqishga va islom qonunlariga o‘tishga chaqirdi. Guruh, shuningdek, Bamakoni qamal qilishga va’da berdi va juma kuni xavfsizlik manbalari Reuters agentligiga to‘rt millionlik shahar atrofida nazorat punktlari o‘rnatilganini ma’lum qildi.
Harbiy rahbar Assimi Goita seshanba kuni televideniye orqali qilgan murojaatida vaziyat nazorat ostida ekanligini aytdi va hujumlar ortidagi qurolli guruhlarni “zararsizlantirishga” va’da berdi.
Konrad Adenauer jamg‘armasining Sahel dasturi rahbari Ulf Laessing hukumatning shimoldagi yirik shaharlar, masalan, Timbuktu va Gaoni ushlab qola olishi “katta sinov” bo‘lishini aytdi. “Agar ular ham qulasa, hamma narsa bo‘lishi mumkin”, dedi Laessing Al Jazeera telekanaliga.

Власти Мали заявили о расследовании в отношении солдат, подозреваемых в причастности к волне одновременных атак на армейские базы по всей стране на прошлой неделе. Ответственность за нападения взяли на себя связанная с «Аль-Каидой» группировка и сепаратисты.
Прокурор военного трибунала близ столицы Бамако в заявлении в пятницу сообщил, что установлены пять подозреваемых, включая трех действующих военнослужащих, одного пенсионера и солдата, убитого в боях близ армейской базы в Бамако.
«Первые аресты успешно проведены, все остальные исполнители, соучастники и пособники активно разыскиваются», — говорится в заявлении.
Скоординированная атака утром 25 апреля нанесла удар по центру военного правительства западноафриканской страны, которое пришло к власти после переворотов в 2020 и 2021 годах.
Министр обороны был убит, а российские силы, поддерживающие правительство, были вынуждены покинуть северный город Кидаль, который теперь контролируют связанная с «Аль-Каидой» «Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин» (JNIM) и туарегские сепаратисты из Фронта освобождения Азавада (FLA).
Насилие спровоцировало бои на огромном пустынном севере Мали, повысив вероятность значительных успехов вооруженных групп, которые все чаще наносят удары по соседним странам.
JNIM призвала малийцев восстать против правительства и перейти к исламскому правлению. Группа также пообещала осадить Бамако, и в пятницу источники в службах безопасности сообщили Reuters, что она установила блокпосты вокруг четырехмиллионного города.
Военный лидер Ассими Гойта в телеобращении во вторник заявил, что ситуация находится под контролем, и пообещал «нейтрализовать» вооруженные группы, стоящие за атаками.
Ульф Лессинг, глава программы Сахеля в Фонде Конрада Аденауэра, сказал, что «большим испытанием» станет способность правительства удержать крупные города на севере, такие как Тимбукту и Гао. «Если они тоже падут, может случиться все что угодно», — заявил Лессинг Al Jazeera.