Tayvan prezidenti Lay Tsin-te o‘z hukumatining dunyo bilan aloqalarni hech qachon to‘xtatmasligini aytib, Xitoyning tashrifni bloklash harakatlariga qaramay, Eswatiniga yetib keldi.
Lay shanba kuni Eswatiniga (sobiq Svazilend) yetib kelganini Facebook’dagi postida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu “diplomatik va milliy xavfsizlik guruhimiz tomonidan amalga oshirilgan puxta tayyorgarlik” natijasida amalga oshirilgan. Biroq, u qirollikka qanday yo‘l bilan kelgani noma’lum.
Tayvan rahbari qirol Msvati III bilan uchrashib, savdo shartnomalarini imzolaganini va uni “harbiy uslubdagi kutib olish marosimi” bilan kutib olishganini aytdi.
Dastlab tashrif aprel oyi oxiriga rejalashtirilgan edi, biroq Seyshel orollari, Mavrikiy va Madagaskar uning charter samolyoti uchun parvoz ruxsatnomalarini ogohlantirishsiz bekor qilgan. Tayvan prezidentlik apparati bu bekor qilishlar Pekinning og‘ir bosimi, jumladan iqtisodiy majburlash natijasida sodir bo‘lganini va bu “xalqaro hamjamiyatda misli ko‘rilmagan” qadam ekanligini bildirdi.
Tayvan o‘zini o‘zi boshqaradigan demokratik davlat sifatida faoliyat yuritadi, biroq Xitoy uni o‘z hududining bir qismi deb da’vo qiladi va uning hukmronligi ostiga o‘tishi kerakligini ta’kidlaydi. Pekin davlatlarni orol hukumati bilan aloqalarni to‘xtatishga chaqirib keladi.
Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi bu tashrifni “kulgili nayrang” deb atadi va Lay “chet el samolyotidan foydalanib, oroldan o‘zini “kontrabanda” qilganini” aytdi. U Tayvan Xitoyning bir qismi ekanligini ta’kidladi.
Xitoy o‘nlab yillar davomida davlatlarni Taypey bilan rasmiy aloqalarni uzishga majburlab kelmoqda, natijada Tayvanni faqat 12 diplomatik ittifoqchisi qoldi, ular orasida Beliz, Gvatemala, Gaiti va Vatikan ham bor.
AQSh Tayvanni tan olmasa-da, 1979 yildagi Tayvan bilan munosabatlar to‘g‘risidagi qonun bo‘yicha Taypeyga o‘zini himoya qilishda yordam berishga va’da bergan. Eswatini Afrika qit’asida Tayvanni tan oladigan yagona davlatdir.
Lay qirolga “turli diplomatik va iqtisodiy bosimlarga qaramay” Tayvan bilan birga turgani uchun minnatdorchilik bildirdi va hech bir davlat Tayvanni dunyoga hissa qo‘shishiga to‘sqinlik qilishga haqli emasligini takrorladi.

Президент Тайваня Лай Циндэ заявил, что его правительство никогда не откажется от взаимодействия с миром, и прибыл в Эсватини, несмотря на попытки Китая заблокировать поездку.
Лай прибыл в Эсватини (бывший Свазиленд) в субботу после «тщательных приготовлений, сделанных нашими дипломатическими службами и службами национальной безопасности», написал он в Facebook, хотя неясно, как именно он добрался до королевства.
По его словам, его встретили «церемонией в военном стиле». Лидер Тайваня сообщил, что встретился с королем Мсвати III и подписал торговые соглашения.
Поездка изначально планировалась на конец апреля, но Сейшелы, Маврикий и Мадагаскар без предупреждения отозвали разрешения на полет его чартерного самолета. Офис президента Тайваня заявил, что отзыв произошел под сильным давлением Пекина, включая экономическое принуждение, и назвал этот шаг «беспрецедентным в международном сообществе».
Тайвань функционирует как самоуправляемая демократия, но Китай утверждает, что он является частью его территории и должен перейти под его власть. Пекин настаивает на прекращении контактов с правительством острова.
Официальный представитель МИД Китая назвал поездку «смехотворным трюком» и заявил, что Лай использовал «иностранный самолет, чтобы «контрабандой» вывезти себя с острова», настаивая на том, что Тайвань является частью Китая.
Китай десятилетиями оказывает давление на страны, чтобы те разорвали официальные связи с Тайбэем, в результате чего у Тайваня осталось лишь 12 дипломатических союзников, включая Белиз, Гватемалу, Гаити и Ватикан.
Хотя США не признают Тайвань, они обязались помогать Тайбэю в самообороне в соответствии с Законом об отношениях с Тайванем 1979 года. Эсватини — единственная страна на Африканском континенте, признающая Тайвань.
Лай поблагодарил короля за поддержку Тайваня «несмотря на различные дипломатические и экономические давления» и повторил, что ни одна страна не имеет права мешать Тайваню вносить вклад в мир.