Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eronning urushni tugatish bo'yicha so'nggi taklifini ko'rib chiqishini aytdi, biroq yangi reja kelishuvga olib kelishiga shubha bildirdi. Ikki tomon o'zaro keskin ritorikani kuchaytirgan bir paytda bu qadam tashlandi.
Tehron Vashingtonga 14 bandli reja yubordi, unda hujum qilmaslik kafolatlari, sanksiyalarni bekor qilish, dengiz blokadasini olib tashlash va Livanni ham o'z ichiga olgan barcha frontlarda urushni to'xtatish talab etiladi. Bu taklif yadroviy muzokaralarni keyingi bosqichga qoldirishni nazarda tutadi, bu esa Tramp tomonidan "qizil chiziq" deb hisoblanadi.
Diplomatik ochiqlikka qaramay, AQSh prezidenti harbiy harakatlarning qayta boshlanishi ehtimolini istisno qilmadi. "Agar ular yomon ish qilsalar, bu sodir bo'lishi mumkin", dedi Tramp.
Eron tomoni ham javob qaytardi: Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) urushga qaytishga tayyor ekanligini bildirdi.
Mojaro 65-kunga qadam qo'ygan bir paytda, vaziyat noaniqligicha qolmoqda. Eronning taklifi AQSh uchun qanchalik maqbul bo'lishi noma'lum.

Президент США Дональд Трамп заявил, что рассмотрит последнее иранское предложение о прекращении войны, но выразил сомнение в том, что новый план приведет к сделке, поскольку обе стороны усилили риторику.
Тегеран направил в Вашингтон 14-пунктный план, требующий гарантий ненападения, отмены санкций, снятия морской блокады и прекращения войны «на всех фронтах», включая Ливан. Это предложение предполагает перенос ядерных переговоров на более поздний этап, что Трамп считает «красной линией».
Несмотря на дипломатическое открытие, американский президент не исключил возможности возобновления боевых действий. «Если они сделают что-то плохое, это может случиться», — заявил Трамп.
Иранская сторона также ответила: Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил о готовности к возвращению к войне.
Конфликт вступил в 65-й день, ситуация остается неопределенной. Насколько приемлемым окажется иранский план для США, пока неизвестно.