️ Isroil hukumati tomonidan G‘azoga yo‘l olgan gumanitar flotiliyadan ikki faol hibsga olinib, sudga tortildi. Isroil huquq himoyasi tashkiloti Adalah ma’lumotiga ko‘ra, ispaniyalik Saif Abu Keshek va braziliyalik Tiago Avila yakshanba kuni Ashkelon shahrida sud majlisida qatnashgan.
️ Global Sumud Flotiliyasi tarkibidagi o‘nlab faollar payshanba kuni Gretsiya yaqinidagi xalqaro suvlarda Isroil kuchlari tomonidan to‘xtatilgan. Tashkilotchilarning aytishicha, 168 kishi Krit oroliga olib ketilgan, ikki kishi esa so‘roq uchun Isroilga olib ketilgan.
️ Sud ularning hibsda saqlash muddatini ikki kunga uzaytirgan. Ayblovlar hali qo‘yilmagan, biroq ularga “terroristik tashkilot bilan aloqadorlik” va “chet el agentlari bilan bog‘lanish” kabi ayblovlar qo‘yilmoqda.
️ Adalah advokatlari sudda jarayonni “noqonuniy” deb atab, xalqaro suvlardagi harakatlar uchun Isroil qonunlarini qo‘llash asossiz ekanini ta’kidlagan. Huquq himoyasi tashkiloti bu harakatni “gumanitar faollarga qarshi qasos chorasi” deb baholagan.
️ Isroil Tashqi ishlar vazirligi faollarni Falastin milliy konferensiyasi bilan bog‘lagan. Ispaniya esa Abu Keshekning “o‘g‘irlanishini” qoralab, ayblovlarni rad etgan.
️ Adalah advokatlari shanba kuni Shikma qamoqxonasida faollarga tashrif buyurib, ular “qiynoqqa solingani” haqida guvohlik bergan. Braziliyalik faol Avila “haddan tashqari shafqatsizlik” va “kaltaklanish” natijasida ikki marta hushidan ketgani aytilgan. Ikkala faol ham ochlik e’lon qilgan.
️ Global Sumud Flotiliyasi avvalroq avgust va sentabr oylarida G‘azoga suzib borgan va Isroil kuchlari tomonidan to‘xtatilgan edi. O‘shanda shved faoli Greta Tunberg ham hibsga olingan edi.

️ Два активиста гуманитарной флотилии, направлявшейся в Газу, были задержаны и доставлены в суд в Израиле. По данным израильской правозащитной организации Adalah, испанец Сайф Абу Кешек и бразилец Тиаго Авила предстали перед судом в Ашкелоне в воскресенье.
️ Флотилия Global Sumud была перехвачена израильскими силами в международных водах у берегов Греции в четверг. Организаторы заявили, что 168 человек были доставлены на Крит, а двое похищены и доставлены в Израиль для допроса.
️ Суд продлил содержание под стражей на два дня для дальнейшего допроса. Обвинения пока не предъявлены, но активистов подозревают в связях с «террористической организацией» и «контактах с иностранными агентами».
️ Адвокаты Adalah назвали процесс «незаконным», заявив, что нет правовых оснований для применения израильских законов к действиям иностранцев в международных водах. Правозащитники расценили это как «ответную меру против лидеров гуманитарных активистов».
️ МИД Израиля утверждает, что активисты связаны с Палестинской национальной конференцией за рубежом, которая, по данным США, действует по указанию ХАМАС. Испания осудила «похищение» Абу Кешека и отвергла обвинения.
️ В субботу адвокаты посетили активистов в тюрьме Шикма, где те дали показания о «жестоком физическом насилии, граничащем с пытками». Авила сообщил, что его «избивали до потери сознания дважды». Оба активиста объявили голодовку.
️ Первый рейс флотилии Global Sumud в Газу в августе-сентябре привлек внимание мира, когда израильские силы задержали суда. Тогда была арестована шведская активистка Грета Тунберг.