Fransiya rasmiylarining ma’lum qilishicha, ikki ayol shimoliy Fransiyadan Buyuk Britaniyaga kichik qayiqda o‘tishga urinayotganda halok bo‘lgan. Ular Sudan fuqarolari deb taxmin qilinmoqda.
Mahalliy hukumat vakili Kristof Marksning aytishicha, ayollar 20 yoshda bo‘lib, 82 kishilik qayiqda bo‘lgan. Qayiq shanbadan yakshanbaga o‘tar kechasi dengizga chiqqan, ammo dvigatel ishga tushmagan va qayiq suzib keta boshlagan.
Dengizda 17 kishi qutqarilib, Bulon-syur-Mer portiga olib ketilgan. Qolgan 65 kishi bilan qayiq Neufshatel-Ardelot yaqinidagi plyajga quruqlikka chiqqan. Jabrlanganlar “qayiq ichida o‘lik holda topilgan”, deydi Marks.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayollar “ezilgan yoki bo‘g‘ilgan, bu juda ko‘p odam tiqilgan qayiqlarda tez-tez sodir bo‘ladi”. O‘rta darajadagi jarohat olgan 13 kishi va og‘ir jarohat olgan 3 kishi, jumladan kuyish bilan kasalxonaga yotqizilgan.
Ular “davolanmoqda va chegarachilar tomonidan bu o‘tish uchun kim mas’ul ekanligini aniqlash maqsadida so‘roq qilinadi”, deya qo‘shimcha qilgan Marks.
Bu o‘limlar Buyuk Britaniya va Fransiyaning muhojirlarni La-Mansh bo‘yidan o‘tkazishga qarshi kurashdagi qiyinchiliklarini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, muhojirlik soni haqidagi xavotirlar Reform UK va Fransiya Milliy birlashmasi kabi o‘ng qanot partiyalarga qo‘llab-quvvatlashni oshirmoqda.
1-aprelda Gravelin yaqinida ikki kishi, 9-aprelda esa to‘rt kishi halok bo‘lgan. AFP ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda mintaqada kamida 29 kishi dengizda halok bo‘lgan.
O‘tgan oy Britaniya Fransiyaga uch yillik chegara xavfsizligi shartnomasi doirasida 660 million funt sterling to‘lashga rozi bo‘lgan. Fransiya qirg‘oq patrulini kuchaytiradi, Britaniya esa operatsiya xarajatlariga hissasini oshiradi.

По сообщениям французских властей, две женщины, предположительно из Судана, погибли при попытке пересечь Ла-Манш из северной Франции в Великобританию на небольшой лодке.
Представитель регионального правительства Кристоф Маркс заявил журналистам в воскресенье, что женщины были примерно 20 лет и находились на борту лодки, перевозившей 82 человека. Лодка вышла в море в ночь с субботы на воскресенье, но «двигатель не завелся», и судно начало дрейфовать.
17 человек были спасены в море и доставлены в порт Булонь-сюр-Мер. Лодка с оставшимися 65 людьми в конце концов села на мель на пляже недалеко от Нёфшатель-Ардело, примерно в 12 км к югу от Булонь-сюр-Мер. Жертвы были найдены «мертвыми внутри лодки», добавил Маркс.
По его словам, они, предположительно, были «раздавлены или задохнулись, что, к сожалению, часто происходит на лодках, где набито слишком много людей». 13 человек с травмами средней степени тяжести и трое с тяжелыми ранениями, включая ожоги, были доставлены в больницу.
Они «проходят лечение и будут опрошены пограничной полицией для установления ответственных за этот переход», сказал Маркс.
Эти смерти подчеркивают трудности, с которыми сталкиваются Великобритания и Франция в борьбе с перевозкой мигрантов через Ла-Манш. Опасения по поводу иммиграции подогревают поддержку ультраправых партий, таких как Reform UK и «Национальное объединение» Франции.
1 апреля у Гравелина погибли два человека, а 9 апреля — четыре человека, унесенные течением. По данным AFP, в 2025 году в регионе на море погибли как минимум 29 человек.
В прошлом месяце Великобритания согласилась выплатить Франции до 660 миллионов фунтов стерлингов по трехлетнему соглашению о безопасности границ. Франция увеличит число полицейских и жандармов, патрулирующих побережье, а британское правительство увеличит свой вклад в расходы на операцию.