Bu qadam Gananing tashqi ishlar vazirligi bir hafta oldin Akkrada Janubiy Afrika elchisi bilan uchrashib, ganaliklarga nisbatan ksenofobik hodisalar haqida norozilik bildirganidan so‘ng amalga oshirildi.
City Press nashriga ko‘ra, Janubiy Afrikadagi yuk mashinalari va fuqarolar dushanba kuni Mozambikka kirishda to‘siqlarga duch kelishi mumkin, chunki Ressano Garsiyada ksenofobik yurishlar va hujumlarga javoban norozilik namoyishlari kutilmoqda.
Janubiy Afrika politsiya vazirligi bir necha kun oldin ganaliklar va boshqa chet el fuqarolariga qarshi ksenofobik hujumlarni amalga oshirgan yoki qo‘zg‘atganlarga qarshi chora ko‘rishga va’da bergan edi.
Ksenofobiya Janubiy Afrikada uzoq vaqtdan beri muammo bo‘lib kelgan va so‘nggi oylarda muhojirlarga qarshi norozilik namoyishlari, jumladan, xorijlik do‘kon egalariga nisbatan zo‘ravonliklar ko‘paygan. Taxminan uch million xorijlikning uchdan ikki qismi qo‘shni janubiy Afrika davlatlaridan kelgan.
Ishsizlik darajasi 30% dan yuqori bo‘lgan bir paytda, muhojirlar huquqlari himoyachilari ularni mamlakat iqtisodiy muammolari uchun aybdor qilib ko‘rsatilayotganini ta’kidlamoqda. Daily Maverick muharriri Ferial Haffajee “siyosiy tadbirkorlar” vaziyatni suiiste’mol qilayotganini yozgan.

Нигерия вызвала исполняющего обязанности верховного комиссара ЮАР в министерство иностранных дел в понедельник, ссылаясь на растущие протесты против африканских мигрантов.
Этот шаг последовал за встречей министерства иностранных дел Ганы с верховным комиссаром ЮАР в Аккре неделей ранее, где были высказаны протесты по поводу нескольких предполагаемых «ксенофобских инцидентов» с участием ганцев.
Тем временем City Press сообщает, что южноафриканские грузовики и граждане могут быть заблокированы на границе с Мозамбиком в понедельник, так как ожидаются протесты в Рессано-Гарсия в ответ на ксенофобские марши и нападения на иммигрантов в ЮАР.
За несколько дней до этого полицейское ведомство ЮАР пообещало пресекать любые ксенофобские атаки на ганцев и других иностранцев, а также участие в подстрекательстве к таким действиям.
Ксенофобия давно является проблемой в ЮАР; в последние месяцы участились антимигрантские протесты, включая насилие в отношении иностранных владельцев магазинов. Более двух третей из примерно трех миллионов иностранных жителей прибыли из соседних стран юга Африки.
При уровне безработицы более 30% правозащитники утверждают, что мигрантов делают козлами отпущения за экономические проблемы страны. Фериал Хаффаджи, редактор Daily Maverick, написала, что «политические предприниматели» злоупотребляют ситуацией.