Britaniyaning dengiz savdosi monitoring agentligi (UKMTO) Eron qirg‘oqlari yaqinida, Hormuz bo‘g‘ozi oldida yuk kemasiga bir nechta kichik qayiqlar tomonidan hujum qilingani haqida xabar berdi.
Yakshanba kuni e’lon qilingan qisqa bayonotda UKMTO, noma’lum shimolga yo‘nalgan kemadagi barcha ekipaj a’zolari “xavfsiz” ekani va voqea Eronning Sirik shahridan 11 dengiz mili (20 km) g‘arbda sodir bo‘lganini ma’lum qildi.
“Atrof-muhitga hech qanday ta’sir qayd etilmadi”, deyiladi UKMTO bayonotida. Sirik AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi markazida bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozining Eron tomonida joylashgan.
Eron fevral oyi oxirida urush boshlanganidan beri asosiy suv yo‘lini o‘z nazoratida ushlab turibdi, bu jahon iqtisodiyotiga neft, gaz va o‘g‘it yetkazib berishni to‘sib, narxlarning keskin oshishiga sabab bo‘ldi.
AQSh 13 apreldan boshlab, mo‘rt sulh kuchga kirganidan bir necha kun o‘tib, Eron portlariga qarshi blokada o‘rnatgan. Ayni paytda AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) blokada doirasida 49 ta tijorat kemasi qayta yo‘naltirilganini ma’lum qildi.

Британское агентство по мониторингу морской торговли (UKMTO) сообщило, что у побережья Ирана, недалеко от Ормузского пролива, на сухогруз совершили нападение несколько малых судов.
В кратком заявлении в воскресенье UKMTO отметило, что все члены экипажа неопознанного судна, следовавшего на север, «находятся в безопасности», а инцидент произошел в 11 морских милях (20 км) к западу от иранского Сирика.
«Воздействия на окружающую среду не зафиксировано», — добавили в UKMTO. Сирик расположен на иранской стороне Ормузского пролива, который находится в центре американо-израильской войны против Ирана.
Иран удерживает контроль над ключевым водным путем с конца февраля, когда началась война, перекрыв основные потоки нефти, газа и удобрений в мировую экономику и вызвав рост цен.
США ввели контрблокаду иранских портов 13 апреля, через несколько дней после вступления в силу хрупкого перемирия. Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что по состоянию на воскресенье 49 коммерческих судов были перенаправлены в рамках блокады.