Dastlab, xodimning o‘q o‘tkazmaydigan jilet kiygan holda qanday jarohat olgani haqida tafsilot berilmagan edi. Yakshanba kuni AQSh prokurori Janin Pirro CNN telekanaliga bergan intervyusida tergovchilar xodimni gumonlanuvchi Koul Tomas Allen otganini tasdiqlaganini aytdi.
“Bu uning o‘qi ekanligi aniqlandi. U maxfiy xizmat xodimini nishonga olgan va prezidentga yetib borish yo‘lida uni va yo‘lidagi har kimni o‘ldirish niyatida bo‘lgan”, dedi Pirro.
U bu oldindan rejalashtirilgan, zo‘ravonlik harakati bo‘lib, prezidentni va o‘q chizig‘idagi har kimni yo‘q qilishga qaratilganini ta’kidladi. Pirroning qo‘shimcha qilishicha, gumonlanuvchining ov miltig‘idan chiqqan o‘q xodimning himoya jiletining tolalariga “chirmashib qolgan”.
Ushbu aniqlik 31 yoshli gumonlanuvchiga qo‘shimcha jinoiy ayblovlar qo‘yilishiga olib kelishi mumkin. Shuningdek, bu xodim “do‘stona o‘t” natijasida jarohatlangan degan taxminlarni ham rad etadi.
Adliya vazirligi o‘tgan hafta Allenga uchta ayblov e’lon qildi: Trampni o‘ldirishga urinish, qurolni shtatlararo olib o‘tish va zo‘ravonlik jinoyati paytida qurol ishlatish. Suiqasdga urinishda aybdor topilganlarga umrbod qamoq jazosi tayinlanadi.
Vazirlik vakilining aytishicha, Allen Los-Anjeles yaqinidagi uyidan poyezdda Chikago va Vashingtonga kelgan. U 24 aprel kuni poytaxtga yetib kelgan va mehmonxonaga joylashgan.
Kechki ovqat paytida Allen mehmonxonaning terasidagi xavfsizlik punktiga yaqinlashgan. U metall detektordan uzun qurol bilan yugurib o‘tgan va shu payt maxfiy xizmat xodimlari baland ovozda o‘q ovozini eshitgan. Bir xodim ko‘kragidan otilgan, ammo jilet uni saqlab qolgan. U Allenga besh marta o‘q uzgan, ammo Allen yaralanmagan va qo‘lga olingan.
Rasmiylar Allenning ov miltig‘i, yarim avtomatik to‘pponcha va uch pichoq olib yurganini aytishgan. Ushbu otishma 2024 yildan beri Trampga uchinchi suiqasd urinishi hisoblanadi va AQSh siyosatini larzaga keltirdi.

Власти США заявили, что подозреваемый в попытке убийства президента Дональда Трампа также стрелял в агента Секретной службы на ужине корреспондентов Белого дома в прошлом месяце.
Первоначально официальные лица не предоставили подробностей о том, как агент, носивший бронежилет, получил ранение. В воскресенье прокурор США Жанин Пирро сообщила CNN, что следователи подтвердили: агент был застрелен предполагаемым стрелком Коулом Томасом Алленом.
«Это определенно его пуля. Он попал в того агента Секретной службы. Он намеревался убить его и любого, кто встанет у него на пути к убийству президента Соединенных Штатов», — заявила Пирро.
Она назвала это «преднамеренным, жестоким актом, направленным на устранение президента и всех, кто окажется на линии огня». Пирро добавила, что пуля из ружья подозреваемого «переплелась с волокнами» защитного жилета агента.
Это установление может привести к дополнительным обвинениям против 31-летнего подозреваемого. Оно также опровергает предположения о том, что агент мог пострадать от «дружественного огня».
Министерство юстиции на прошлой неделе предъявило Аллену три обвинения: попытка убийства Трампа, перевозка огнестрельного оружия через границы штатов с намерением совершить преступление и применение огнестрельного оружия во время насильственного преступления. За попытку убийства грозит пожизненное заключение.
И.о. генерального прокурора Тодд Бланш сообщил, что Аллен прибыл на поезде из своего дома недалеко от Лос-Анджелеса в Чикаго, а затем в Вашингтон. Он прибыл в столицу 24 апреля, за день до ужина в отеле Washington Hilton, и заселился.
Во время ужина Аллен подошел к контрольно-пропускному пункту на террасе отеля. «Он пробежал через металлодетектор с длинноствольным ружьем. При этом сотрудники Секретной службы услышали громкий выстрел», — сказал Бланш. Один офицер был ранен в грудь, но его спас бронежилет. Героический офицер выстрелил в Аллена пять раз, но тот не был ранен, упал на землю и был немедленно арестован.
По данным властей, у Аллена были ружье, полуавтоматический пистолет и три ножа. Стрельба, считающаяся третьей попыткой покушения на Трампа с 2024 года, потрясла американскую политику.