Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi, AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi davomida Hormuz bo‘g‘ozida yuk tashishning to‘xtatilishi global neft ta'minotiga jiddiy zarba berayotganini ma'lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat Osiyo-Tinch okeani mintaqasiga “ulkan ta'sir” ko‘rsatmoqda.
Takaichi Avstraliyaga tashrifi chog‘ida ikki davlat energetika va muhim minerallar sohasida hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha kelishuvlar imzoladi. Uning ta'kidlashicha, Hormuz bo‘g‘ozining samarali yopilishi Hind-Tinch okeani mintaqasiga katta zarar yetkazmoqda.
Xalqaro Energetika Agentligi ma'lumotlariga ko‘ra, dunyo neft va suyultirilgan gazining beshdan bir qismi odatda Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadi, ammo 28 fevraldan beri Eron tomonidan bloklangan. Bu neftning 80 foizi Osiyoga yo‘naltirilgan.
Avstraliya Yaponiyaning energiya ta'minotining uchdan bir qismini ta'minlaydi va eng yirik suyultirilgan gaz yetkazib beruvchisi hisoblanadi. Ikki davlat urush tufayli energiya ta'minotini mustahkamlashga harakat qilmoqda.
Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanese suyuq yoqilg‘i va neft mahsulotlari ta'minotidagi uzilishlardan xavotirda ekanini bildirdi. Takaichining uch kunlik tashrifi davomida energiya, iqtisodiyot, mudofaa va muhim minerallar bo‘yicha hamkorlikka oid bayonotlar e'lon qilindi.
Avstraliya Yaponiya ishtirokidagi muhim mineral loyihalariga 1,3 milliard Avstraliya dollari (937 million AQSh dollari) miqdorida yordam ko‘rsatishni rejalashtirmoqda. Bu galliy, nikel, grafit, noyob yer elementlari va ftorit kabi resurslarni yetkazib berish imkonini yaratadi.
Yaponiya hukumati yarim o‘tkazgichlar, elektr avtomobil batareyalari va qurol tizimlari uchun zarur bo‘lgan muhim minerallarning barqaror ta'minotini ta'minlashga intilmoqda. Avstraliya va Yaponiya, AQShning eng yaqin ittifoqchilari sifatida, mintaqaviy xavfsizlik muammolari, xususan Xitoyning kuchayib borayotgan ta'siri tufayli harbiy hamkorlikni kuchaytirmoqda.

Премьер-министр Японии Санаэ Такаичи заявила, что сбои в поставках нефти из-за блокады Ормузского пролива в ходе американо-израильской войны против Ирана оказывают «огромное влияние» на Азиатско-Тихоокеанский регион. Она сделала это заявление во время визита в Австралию, где две страны подписали соглашения о сотрудничестве в области энергетики и критически важных минералов.
Примерно одна пятая мировых поставок нефти и сжиженного природного газа обычно проходит через Ормузский пролив, но с 28 февраля судоходство фактически заблокировано Ираном. По данным Международного энергетического агентства, 80% этой нефти предназначено для Азии.
«Эффективное закрытие Ормузского пролива оказывает огромное влияние на Индо-Тихоокеанский регион», — заявила Такаичи. «Мы подтвердили, что Япония и Австралия будут тесно общаться друг с другом, реагируя с чувством срочности».
Австралия обеспечивает примерно треть энергопоставок Японии и является крупнейшим рынком сжиженного природного газа. Обе страны пытаются укрепить энергоснабжение из-за войны с Ираном.
Премьер-министр Австралии Энтони Альбанезе выразил обеспокоенность перебоями в поставках жидкого топлива и нефтепродуктов. В первый день трехдневного визита Такаичи стороны опубликовали ряд заявлений, обещая совместную работу в области энергетики, экономики, обороны и критически важных минералов.
Австралия объявила о планах предоставить до 1,3 миллиарда австралийских долларов (937 миллионов долларов США) на проекты по добыче критически важных минералов с участием Японии, что позволит поставлять Японии такие ресурсы, как галлий, никель, графит, редкоземельные элементы и флюорит.
Правительство Японии стремится обеспечить стабильные поставки критически важных минералов, необходимых для полупроводников, аккумуляторов электромобилей и систем вооружений. Австралия и Япония, два ближайших союзника США, в последние годы активизировали военное сотрудничество на фоне общих опасений по поводу изменений в региональной безопасности, особенно растущего влияния Китая.