Eron harbiylari AQSh harbiy-dengiz kuchlarini Hormuz bo‘g‘oziga yaqinlashmaslik haqida ogohlantirdi. Eron Birlashgan qo‘mondonlik shtabi rahbari Ali Abdullohiyning dushanba kungi bayonotiga ko‘ra, agar AQSh harbiy kuchlari bo‘g‘ozga kirishga urinsa, ularga hujum qilinadi.
Abdullohiy, shuningdek, tijorat kemalari va neft tankerlariga Eron bilan kelishmasdan harakat qilmaslikni tavsiya qildi. “Biz ogohlantiramiz: har qanday xorijiy qurolli kuchlar, ayniqsa tajovuzkor AQSh armiyasi, Hormuz bo‘g‘oziga yaqinlashish va kirishga uringan taqdirda hujumga uchraydi”, deyiladi bayonotda.
AQSh prezidenti Donald Tramp yakshanba kuni “Project Freedom” nomli kampaniyani boshlaganini e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu kampaniya kemalari bo‘g‘ozda qolib ketgan davlatlarning iltimosiga binoan amalga oshirilmoqda. Tramp Truth Social’dagi postida “Biz bu kemalarni cheklangan suv yo‘llaridan xavfsiz olib chiqishni va’da qildik”, deb yozdi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) operatsiyani 15 000 harbiy xizmatchi, 100 dan ortiq quruqlik va dengiz aviatsiyasi, harbiy kemalar va dronlar bilan qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi. CENTCOM qo‘mondoni admiral Bred Kuperning so‘zlariga ko‘ra, “bu mudofaa missiyasi mintaqaviy xavfsizlik va global iqtisodiyot uchun muhim”.
Al Jazeera’ning Tehron muxbiri Resul Serdar Atasning ta’kidlashicha, AQShning Hormuz bo‘g‘oziga aralashuvi 7 apreldan kuchga kirgan sulhni buzish sifatida qabul qilinadi. “Eronliklar juda aniq: ular harbiy javob qaytarishlarini aytishmoqda. Bu sulhning tugashiga olib keladi”, dedi u.
Eron ikki oydan ortiq vaqt davomida Fors ko‘rfazidagi deyarli barcha kemalarni blokada qilib, global energiya narxlarini oshirgan. AQShda benzin narxi gallon uchun o‘rtacha 4,44 dollarga ko‘tarilgan. Sobiq AQSh harbiy ofitseri Xarlan Ullmanning fikricha, Trampning rejasi xavfli keskinlashuvga olib kelishi mumkin: “Eronning ko‘plab dronlari va kichik kemalari bu vaziyatni juda qiyinlashtirishi mumkin”.

Иранские военные предупредили Военно-морские силы США держаться подальше от Ормузского пролива после того, как президент Трамп заявил, что США «помогут освободить» суда, застрявшие в этом стратегическом водном пути.
Иранские военные заявили, что силы США будут атакованы, если они войдут в пролив, и предупредили коммерческие суда и нефтяные танкеры воздерживаться от передвижения без координации с Ираном, говорится в заявлении главы объединенного командования Али Абдоллахи в понедельник.
«Мы предупреждаем, что любые иностранные вооруженные силы, особенно агрессивная армия США, будут атакованы, если они попытаются приблизиться и войти в Ормузский пролив», — говорится в заявлении.
В воскресенье Трамп объявил о запуске кампании под названием «Project Freedom», якобы по просьбе стран, чьи суда застряли в проливе, которых он назвал «нейтральными и невиновными наблюдателями». В посте в Truth Social Трамп написал: «Мы сказали этим странам, что выведем их суда из этих ограниченных водных путей, чтобы они могли свободно заниматься своими делами».
Центральное командование США (CENTCOM) заявило, что поддержит операцию 15 000 военнослужащих, более чем 100 самолетами наземного и морского базирования, а также военными кораблями и дронами. Командующий CENTCOM адмирал Брэд Купер заявил: «Наша поддержка этой оборонительной миссии необходима для региональной безопасности и глобальной экономики».
Корреспондент Al Jazeera в Тегеране Ресул Сердар Атас отметил, что любое вмешательство США в Ормузский пролив будет расценено Ираном как нарушение перемирия, вступившего в силу 7 апреля. «Иранцы совершенно ясны: они говорят, что ответят военным путем. И в таком случае это будет концом перемирия», — сказал он.
Иран блокирует почти все судоходство из Персидского залива, кроме своего собственного, уже более двух месяцев, что привело к росту мировых цен на энергоносители. В США бензин подорожал в среднем до 4,44 доллара за галлон. Бывший офицер ВМС США Харлан Уллман предупредил, что план Трампа может привести к опасной эскалации: «У Ирана огромное количество дронов и малых судов, что может сделать ситуацию очень сложной».