Amerika Qo‘shma Shtatlari Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) Eronning 'Touska' nomli konteyner kemasidagi 22 nafar ekipaj a’zosini Pokistonga topshirdi. Pokiston Tashqi ishlar vazirligi bu qadamni Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlik sharoitida “ishonch choralari” sifatida baholadi.
CENTCOM matbuot kotibi kapitan Tim Xokinsning so‘zlariga ko‘ra, ekipaj a’zolari vataniga qaytarish uchun topshirilgan. Pokiston Tashqi ishlar vazirligi esa dengizchilar Eron rasmiylariga qaytarilishini tasdiqladi.
'Touska' 20 aprel kuni erta tongda Ummon ko‘rfazida AQSh kuchlari tomonidan qo‘lga olingan edi. Tehron bu harakatni “qaroqchilik” deb atadi. AQSh Eron portlariga dengiz blokadasini e’lon qilganidan so‘ng, Eron Hormuz bo‘g‘ozini amalda yopib qo‘ygan edi.
Dushanba kuni Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlik yanada kuchaydi. AQSh Prezidenti Donald Tramp “Ozodlik loyihasi” deb nomlangan operatsiya doirasida AQSh harbiy kemalari bo‘g‘ozda qolgan kemalarni boshqarishini e’lon qildi. Eron esa bo‘g‘ozning yangi xaritasini e’lon qilib, chegaralarni sharqqa surdi va Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) bilan kelishmasdan o‘tishga urinmaslikni ogohlantirdi.
Eron davlat ommaviy axborot vositalari ikki raketa Jask oroli yaqinidagi AQSh harbiy kemasiga zarba berganini xabar qildi, biroq Vashington hujumni rad etdi. Ikkala tomon kemalarni tutib olish va musodara qilishni davom ettirmoqda.
Pokiston vositachilik qilmoqda, biroq o‘tgan oy Islomobodda o‘tkazilgan muzokaralar hech qanday yutuqqa erishmadi. Eron Tashqi ishlar vazirligi Vashingtonning 14 bandlik taklifiga javobini ko‘rib chiqmoqda, Tramp esa Tehron taklifini “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atagan.

Центральное командование США (CENTCOM) передало Пакистану 22 члена экипажа иранского контейнеровоза 'Туска'. Министерство иностранных дел Пакистана назвало этот шаг «мерой укрепления доверия» на фоне напряженности в Ормузском проливе.
Официальный представитель CENTCOM капитан Тим Хокинс заявил, что экипаж был передан для репатриации. Пакистанский МИД подтвердил передачу, отметив, что моряки будут возвращены иранским властям.
'Туска' была захвачена американскими силами в Оманском заливе 20 апреля, что Тегеран назвал «пиратством». Ранее США объявили морскую блокаду иранских портов, а Иран фактически закрыл Ормузский пролив после начала американо-израильской войны против Ирана.
В понедельник напряженность в проливе возросла. Президент США Дональд Трамп объявил операцию «Проект Свобода» по сопровождению судов. Иран опубликовал новую карту пролива с расширенными границами на восток и предупредил о необходимости координации с КСИР.
Государственные СМИ Ирана сообщили о попадании двух ракет в американский военный корабль у острова Джаск, однако Вашингтон опроверг эту атаку. Обе стороны продолжают перехваты и захваты судов.
Пакистан выступает посредником, но переговоры в Исламабаде в прошлом месяце не привели к прорыву. Иранский МИД изучает ответ Вашингтона на 14-пунктное предложение Тегерана, которое Трамп назвал «неприемлемым».
Военный аналитик Александру Худиштяну предупредил о высоком риске просчетов: «Любая попытка открыть пролив, вероятно, встретит сопротивление Ирана». Иранский аналитик Фоад Иззади заявил, что прекращение огня фактически рухнуло с введением блокады, которую он назвал «актом войны».