Germaniya kansleri Fridrix Merz Eron rahbariyatini Birlashgan Arab Amirliklariga (BAA) raketa va dron hujumlaridan so‘ng muzokaralarga qaytishga chaqirdi. U BAAga qilingan hujumlarni keskin qoraladi va Tehronni mintaqani garovga olishni to‘xtatishga undadi.
BAA Mudofaa vazirligi dushanba kuni Eron tomonidan uchirilgan 12 ballistik raketa, 3 qanotli raketa va 4 dronni tutib olinganini ma’lum qildi. Bu hujumlar 8 aprelda erishilgan sulhdan keyingi birinchi yirik hujum edi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi seshanba kuni erta tongda Hormuz bo‘g‘ozidagi “siyosiy inqiroz”ga “harbiy yechim yo‘q”ligini aytdi. U tinchlik muzokaralari Pokistonning sa’y-harakatlari tufayli “rivojlanayotgani”ni va AQShni “yomon niyatlilar tomonidan botqoqqa tortilishdan ehtiyot bo‘lish”ga chaqirdi.
Merz ijtimoiy tarmoqlarda “Tehron muzokaralar stoliga qaytishi va mintaqa hamda dunyoni garovga olishni to‘xtatishi kerak: Hormuz bo‘g‘ozidagi blokada tugatilishi lozim”, deb yozdi. U shuningdek, Eron yadro quroliga ega bo‘lmasligi kerakligini ta’kidladi.
Buyuk Britaniya bosh vaziri Keyr Starmer ham hujumlarni qoralab, Eronni muzokaralarda jiddiy ishtirok etishga chaqirdi. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron BAAdagi fuqarolik infratuzilmasiga qilingan hujumlarni “asossiz va qabul qilib bo‘lmas” deb atadi.
AQSh va Eron o‘rtasidagi Pokiston vositachiligidagi muzokaralar hozircha natija bermagan va 8 apreldagi sulh tobora zaiflashmoqda.

Канцлер Германии Фридрих Мерц призвал руководство Ирана вернуться к переговорам после того, как Тегеран в понедельник нанёс ракетные и дроновые удары по Объединённым Арабским Эмиратам (ОАЭ). Он решительно осудил атаки и потребовал прекратить блокаду Ормузского пролива.
Министерство обороны ОАЭ заявило, что его силы ПВО перехватили 12 баллистических ракет, 3 крылатые ракеты и 4 дрона. Это первая крупная атака Ирана на государство Персидского залива после перемирия, заключённого 8 апреля.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил ранним утром во вторник, что «военного решения» «политического кризиса» в Ормузском проливе не существует. Он отметил, что мирные переговоры «прогрессируют» благодаря «благородным усилиям» Пакистана, и предупредил США о риске быть втянутыми в трясину.
Мерц написал в соцсетях: «Тегеран должен вернуться за стол переговоров и прекратить брать регион и мир в заложники: блокада Ормузского пролива должна быть снята». Он также подчеркнул, что Иран не должен получить ядерное оружие.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер осудил атаки и призвал к деэскалации. Президент Франции Эммануэль Макрон назвал удары по гражданской инфраструктуре ОАЭ «неоправданными и неприемлемыми».
Переговоры между США и Ираном при посредничестве Пакистана пока не принесли результатов, и перемирие от 8 апреля становится всё более хрупким.