Fors ko'rfazida keskinlik yana avj oldi. Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) Eron tomonidan otilgan 15 ta raketa va 4 ta dronni urib tushirganini e'lon qildi. BAA rasmiylari bu hujumlarni "xoinona" deb atab, javob qaytarish huquqini saqlab qolganini bildirdi.
Hujumlar 8-aprelda Eron va AQSh o'rtasida sulh kelishuvi imzolangandan keyin BAA hududiga birinchi marta hujum qilinayotgani bilan ahamiyatlidir. BAA hukumati ma'lumotlariga ko'ra, Fujayra neft sanoati zonasida dron hujumi natijasida katta yong‘in kelib chiqqan va uch hindistonlik fuqaro yaralangan. Shuningdek, Eron davlat neft kompaniyasiga tegishli bo'sh neft tankeriga hujum qilgani, u Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tishga uringan vaqtda sodir bo‘lgani aytilmoqda.
Eron BAAning ayblovlarini rad etgan. Biroq, Saudiya Arabistoni, Qatar, Quvayt, Bahrayn, Iordaniya kabi ko‘plab davlatlar BAA bilan birdamlik bildirib, Eronni qattiq qoralagan. Saudiya Tashqi ishlar vazirligi Eronning BAAdagi fuqarolik va iqtisodiy ob'ektlarga hujumini "eng qattiq shaklda" qoralagan. Qatar esa hujumlarni "BAA suverenitetining ochiqdan-ochiq buzilishi" deb atagan.
Germaniya kansleri Fridrix Merts, Kanada Bosh vaziri Mark Karni, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron, Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer kabi G‘arb yetakchilari ham hujumlarni qoralab, Eronga muzokaralar stoliga qaytishni chaqirgan. Yevropa Ittifoqi komissari Ursula fon der Leyen hujumlarni "qabul qilib bo‘lmaydigan" deb atab, Eron rejimining qo‘shnilariga va o‘z xalqiga qarshi shafqatsiz harakatlarini qoralagan.
BAA hozircha javob choralari haqida aniq ma'lumot bermagan bo‘lsa-da, mintaqadagi vaziyat keskinligicha qolmoqda. Tahlilchilarning fikricha, bu hodisa Fors ko‘rfazida yangi mojaroga olib kelishi mumkin.

Напряженность в Персидском заливе вновь возросла после того, как Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) заявили о перехвате 15 ракет и 4 беспилотников, запущенных из Ирана, и предупредили, что оставляют за собой право ответить на «вероломные» атаки.
Атаки в понедельник стали первыми нападениями на ОАЭ после соглашения о прекращении огня между Ираном и США от 8 апреля. По данным властей ОАЭ, одна атака дрона вызвала «крупный» пожар в нефтепромышленной зоне Фуджейра, ранив трех граждан Индии. Чиновники также заявили, что Иран атаковал пустой нефтяной танкер государственной нефтяной компании при попытке пройти через Ормузский пролив.
Иран отверг обвинения ОАЭ. Однако многие страны, включая Саудовскую Аравию, Катар, Кувейт, Бахрейн и Иорданию, осудили действия Ирана и выразили солидарность с ОАЭ. Саудовское министерство иностранных дел осудило «в самых решительных выражениях» иранские удары по гражданским и экономическим объектам в ОАЭ. Катар назвал атаки «вопиющим нарушением суверенитета ОАЭ».
Западные лидеры, включая канцлера Германии Фридриха Мерца, премьер-министра Канады Марка Карни, президента Франции Эммануэля Макрона и премьер-министра Великобритании Кира Стармера, также осудили атаки и призвали Иран вернуться к переговорам. Комиссар ЕС Урсула фон дер Ляйен назвала атаки «неприемлемыми» и осудила «жестокие действия иранского режима как против соседей, так и против собственного народа».
ОАЭ пока не объявили о конкретных ответных мерах, но ситуация в регионе остается напряженной. Аналитики предупреждают, что инцидент может спровоцировать новый конфликт в Персидском заливе.