Livanning janubida janglar davom etar ekan, prezident Jozef Aounni Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashishga bosim kuchaymoqda. Bu uchrashuv Livandagi ichki ziddiyatlarni yanada kuchaytirishi mumkin.
Hozircha sana belgilanmagan bo‘lsa-da, Aoun may oyida Oq uyga tashrif buyurishi kutilmoqda. Bu, Isroil va Livan o‘rtasidagi o‘n yilliklardagi ilk to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralardan bir oy o‘tib sodir bo‘lmoqda. Muzokaralar Livan xalqini ikkiga bo‘lgan.
To‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar qarori, ayniqsa, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbullohni g‘azablantirdi. Hizbulloh urushni tugatishni xohlasa-da, bu maqsadga bilvosita muzokaralar orqali erishishni afzal ko‘radi.
Tahlilchilarning fikricha, Livandagi ichki ziddiyatlar Aounning Vashingtonda Netanyahu bilan uchrashish ehtimolini kamaytiradi. “Aoun-Netanyahu sammiti uchun bosim kalendar va Vashingtonning ko‘rinadigan natijalarga bo‘lgan ishtiyoqidan kelib chiqmoqda”, deydi Nyu Layns instituti tahlilchisi Dania Arayssi.
Isroil 2023-yil oktabrida Livanga qarshi urush boshlagan. 2024-yil noyabrida sulh tuzilgan bo‘lsa-da, Isroil Livanga hujumlarini davom ettirgan. Hizbulloh 2-mart kuri javob qaytargan.
Isroil Livanni bosib olib, janubiy shahar va qishloqlarni vayron qilgan. Hujumlarda 2700 ga yaqin odam, jumladan 100 dan ortiq tibbiyot xodimi halok bo‘lgan. 1,2 milliondan ortiq odam ko‘chirilgan.
Aounning o‘zi Netanyaxu bilan uchrashish vaqti hali kelmaganini aytgan. “Avval xavfsizlik kelishuviga erishishimiz va Isroil hujumlarini to‘xtatishimiz kerak”, degan u.
Tahlilchilarning fikricha, Aounning ikkilanishi uning keng konsensusga ega emasligini ko‘rsatadi. “Aounning aniq mintaqaviy qo‘llab-quvvatlashi yo‘q va bunga faqat Hizbulloh emas, balki boshqalar ham qarshi”, deydi Arab islohotlari tashabbusidan Nadim Huri.
Bosim asosan AQSh tomondan kelmoqda. AQSh elchisi Mishel Issa to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchrashuvni qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa-da, tahlilchilar bunday uchrashuv Livanni beqarorlashtirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Saudiya Arabistoni ham Livanning Isroil bilan munosabatlarni normallashtirishiga qarshi. Saudiya rasmiylari Aoun va Berri bilan uchrashib, Livanning yagona pozitsiyasini topishga harakat qilmoqda.

По мере того как бои на юге Ливана продолжаются, растет давление на президента Джозефа Ауна с требованием встретиться напрямую с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Такое событие может спровоцировать дальнейшую напряженность внутри страны.
Хотя дата еще не назначена, ожидается, что Аун посетит Белый дом в мае, через месяц после первых за десятилетия прямых переговоров между Израилем и Ливаном, которые разделили ливанское общество.
Решение о прямых переговорах особенно разозлило «Хезболлу», поддерживаемую Ираном политическую и военную группировку. «Хезболла» хочет прекращения войны, но предпочитает непрямые переговоры для достижения этой цели.
Аналитики заявляют, что внутренние разногласия в Ливане делают маловероятной встречу Ауна и Нетаньяху в Вашингтоне. «Давление в пользу саммита Аун-Нетаньяху обусловлено календарем и стремлением Вашингтона к видимому результату», — говорит Дания Арайсси из New Lines Institute.
Израиль начал войну против Ливана в октябре 2023 года. Перемирие было достигнуто в ноябре 2024 года, но Израиль продолжал атаки, нарушив перемирие более 10 000 раз за 15 месяцев. «Хезболла» ответила 2 марта.
Израиль вторгся в Ливан, систематически разрушая южные города и деревни. С 2 марта в результате атак погибло почти 2700 человек, включая более 100 медработников. Более 1,2 миллиона человек были перемещены.
Сам Аун заявил, что еще не время встречаться с Нетаньяху. «Сначала мы должны достичь соглашения о безопасности и остановить израильские атаки», — сказал он.
Аналитики отмечают, что колебания Ауна отражают отсутствие внутреннего консенсуса. «У Ауна нет четкой региональной поддержки, и против не только „Хезболла“», — говорит Надим Хури из Arab Reform Initiative.
Давление в основном исходит от США. Посол США в Ливане Мишель Исса поддержал прямую встречу, но аналитики предупреждают, что это может дестабилизировать Ливан.
Саудовская Аравия также выступает против нормализации отношений Ливана с Израилем. Саудовские официальные лица встретились с Ауном и Берри, чтобы найти консенсус среди ливанских деятелей.