Bu safargi inqiroz o‘ziga xos: postkommunistik Ruminiya tarixida ilk bor demokratik, yevropaparast lagerdagi partiya — Ijtimoiy Demokratik partiya (PSD) — o‘ta o‘ng, rossiyaparast AUR partiyasi bilan birlashib, hukumatga qarshi ishonchsizlik votumini kiritdi va uni qo‘llab-quvvatladi.
Bu holat o‘ta o‘ngga qarshi “o‘t o‘chirish devori” deb atalgan kelishuvning qulashini anglatadi. PSD bu talqinni rad etsa-da, demokratik partiyalar o‘rtasida o‘tgan yili kelishilgan bu to‘siq endi yo‘q.
Bolojan hukumati 2025-yil iyunida og‘ir iqtisodiy inqiroz sharoitida tuzilgan edi. Byudjet taqchilligi 9% dan oshgan, iqtisodiy o‘sish pasaygan, davlat apparati haddan tashqari katta edi. Hukumat soliqlarni oshirish, davlat xarajatlarini qisqartirish va pensiya islohotini boshladi.
Eng munozarali islohot — sudyalar uchun maxsus pensiya tizimini bekor qilish edi. Ilgari sudyalar 50 yoshdan oldin nafaqaga chiqib, o‘rtacha 5000 yevro pensiya olishlari mumkin edi. Hukumat bu imtiyozlarni bosqichma-bosqich bekor qildi.
PSD dastlab hukumat tarkibida bo‘lsa-da, keyinchalik islohotlarga qarshi chiqdi. Bolojan ishonchsizlik votumini “nohaq, kinik va sun’iy” deb atadi va PSDni “hukumat ichida muxolifat rolini o‘ynaganlikda” aybladi.
Prezident Nikushor Dan erta saylovlarni rad etib, Ruminiya yana g‘arbparast hukumatga ega bo‘lishiga ishonch bildirdi. Biroq, siyosiy tahlilchilar o‘ta o‘ngning hokimiyatga yaqinlashayotganidan xavotirda.

В Румынии произошёл очередной правительственный кризис. Кабинет Илие Боложана из Национал-либеральной партии (PNL) был отправлен в отставку вотумом недоверия в парламенте. Боложан пробыл у власти всего десять месяцев.
Однако этот кризис уникален: впервые в посткоммунистической истории Румынии партия демократического, проевропейского лагеря — Социал-демократическая партия (PSD) — объединилась с ультраправой, пророссийской партией «Альянс за объединение румын» (AUR) для внесения и поддержки вотума недоверия.
Это означает крах так называемого «санитарного кордона» против ультраправых, который был согласован всеми демократическими партиями в прошлом году. PSD, впрочем, отрицает такую интерпретацию.
Правительство Боложана было сформировано в июне 2025 года на фоне тяжелейшего экономического кризиса: дефицит бюджета превышал 9%, экономический рост замедлялся, госаппарат был раздут. Кабинет начал амбициозные реформы, включая повышение налогов и сокращение госслужащих.
Наиболее спорной реформой стала отмена специальных пенсий для судей. Ранее судьи могли выходить на пенсию до 50 лет с выплатами в среднем 5000 евро в месяц. Правительство поэтапно отменило эту систему.
Несмотря на первые положительные результаты (снижение дефицита), PSD усилила оппозицию курсу Боложана. Премьер назвал вотум недоверия «нечестным, циничным и искусственным», обвинив PSD в том, что она «играла роль оппозиции внутри правительства».
Президент Никушор Дан исключил досрочные выборы и выразил уверенность, что Румыния «снова получит прозападное правительство». Однако эксперты опасаются, что ультраправые могут оказаться у власти уже в ближайшее время.