Shimoliy Koreya (KXDR) konstitutsiyasiga o‘zgartirishlar kiritilib, unda Koreya yarimorolini birlashtirish g‘oyasidan rasman voz kechildi. Oliy Xalq Majlisi tomonidan qabul qilingan yangi tahrirda birinchi marta Janubiy Koreya alohida qo‘shni davlat sifatida belgilangan.
Yangi 2-modda matniga ko‘ra, respublika hududi shimolda Xitoy va Rossiya bilan, janubda esa Koreya Respublikasi bilan chegaradosh yerlar bilan cheklangan. Hujjatda aniq chegara chizig‘i ko‘rsatilmagan, bu tahlilchilarning fikricha, Pxenyan Sariq dengizdagi dengiz chegarasi kabi bahsli hududlarda keskinlikni keltirib chiqarmaslikka harakat qilmoqda. Shu bilan birga, matnda KXDR “o‘z chegaralariga tajovuz qilishga hech qachon yo‘l qo‘ymasligi” ta’kidlangan.
Muhim o‘zgarishlar Kim Chen Irning maqomiga ham tegishli. Endi u Davlat Kengashi raisi sifatida davlat rahbari vakolatlariga ega bo‘lib, bu “mamlakatni ifodalovchi oliy rahbar” degan avvalgi formulani o‘rnini egalladi. Bundan tashqari, konstitutsiya endi unga yadroviy arsenaldan foydalanish bo‘yicha yakka huquqni beradi. KXDR “yadroviy urushning oldini olish va global tinchlikni ta’minlash uchun kuchlarini rivojlantiruvchi mas’uliyatli yadroviy davlat” deb e’lon qilingan.
Ushbu islohot Kimning 2024 yil boshida e’lon qilingan “ikki dushman davlat” doktrinasini amalga oshirishning yakuniy bosqichi bo‘ldi.

Северная Корея (КНДР) внесла изменения в конституцию, юридически закрепив отказ от идеи воссоединения Корейского полуострова. Обновленный текст, принятый Верховным народным собранием, впервые в истории содержит четкую территориальную оговорку, определяющую Южную Корею как отдельное сопредельное государство.
Согласно новой редакции статьи 2, территория республики теперь официально ограничивается землями, граничащими на севере с Китаем и Россией, а на юге — с Республикой Корея. Документ не дает координат конкретной линии разграничения, что, по мнению аналитиков, может быть попыткой Пхеньяна избежать немедленного обострения на спорных участках, таких как морская граница в Желтом море. При этом в тексте подчеркивается, что КНДР «никогда не потерпит посягательств» на свои границы.
Важные изменения коснулись и статуса Ким Чен Ына. Теперь он официально наделен полномочиями главы государства в качестве председателя Государственного совета, что заменяет прежнюю формулировку «верховного лидера, представляющего страну». Кроме того, конституция теперь прямо закрепляет за ним единоличное право на управление ядерным арсеналом. КНДР провозглашается «ответственным ядерным государством», которое развивает свои силы для «предотвращения войны и обеспечения глобального мира».
Эта реформа стала финальным этапом реализации доктрины Ким Чен Ына о «двух враждебных государствах», провозглашенной в начале 2024 года.