Isroilning G‘azo shahriga uyushtirgan havo hujumi natijasida bir kishi halok bo‘lib, Hamas siyosiy byurosi rahbari va Isroil bilan bilvosita muzokaralarda guruhning bosh muzokarachisi Xalil al-Hayyaning o‘g‘li yaralandi.
Hujum chorshanba kuni G‘azo shahrining Doroj mahallasida sodir bo‘ldi va shifokorlarning ma’lumotiga ko‘ra, kamida to‘qqiz nafar falastinlik yaralangan.
Shu kuni amalga oshirilgan yana ikkita havo hujumida to‘rt kishi, jumladan, G‘azo politsiyasining katta polkovnigi halok bo‘ldi.
Al-Hayya “Al-Jazira” telekanaliga bergan intervyusida o‘g‘li Azzam hujumda “og‘ir yaralanganini” aytdi. U halok bo‘lgan kishi Hamza al-Sharbasiy ekanligini ma’lum qildi.
“Men ishg‘olga va bizni eshitayotgan barchaga aytaman: biz adolatli ishga ega xalqmiz. O‘g‘illarimizning o‘ldirilishi ham, rahbarlarimizning shahid bo‘lishi ham bizni qo‘rqitmaydi”, dedi al-Hayya. “O‘g‘illarimiz Falastin xalqining o‘g‘illaridir, mening o‘g‘lim va boshqalarning o‘g‘illari farqsiz xalqimizning o‘g‘illaridir. Ularga bo‘lgan his-tuyg‘ularimiz bir xil.”
Al-Hayya avvalroq Isroilning hayotiga suiqasd qilish urinishlarida uch o‘g‘lini yo‘qotgan edi – ikkitasi 2008 va 2014 yillardagi janglarda G‘azoda, uchinchisi esa o‘tgan yili Qatar poytaxti Dohada Hamas rahbariyatini o‘ldirishga urinishda halok bo‘lgan.
Isroil harbiylari bu haqda darhol izoh bermadi.
“Azzam Xalil al-Hayyani o‘qqa tutish nishonga olish axloqiy va ma’naviy tanazzulning cho‘qqisidir”, dedi Hamas rasmiysi va al-Hayyaning yordamchisi Tohir al-Nono Facebook’dagi postida. “O‘qqa tutish va o‘ldirish muzokarachini o‘z pozitsiyasida, xalqining huquqlarini himoya qilishda va ularning erkin irodasida yanada mustahkam qiladi”, deb qo‘shimcha qildi u.
Azzam al-Hayyaga qilingan hujumdan oldin chorshanba kuni G‘azo shimolidagi Zaytun mahallasida va janubiy al-Mavasi hududida yana ikkita Isroil reydi uyushtirilgan edi.
Zaytunga qilingan Isroil hujumi bir oiladan uch falastinlikni o‘ldirdi va bir necha kishini yaraladi, ular Salohiddin masjidi yaqinida chodir tikishga urinayotgan edi.
Boshqa hujumda Xon Yunisdagi giyohvandlikka qarshi kuchlar boshlig‘i Nasim al-Kalazoniy al-Mavasi hududi yaqinida Isroil kuchlari uning mashinasini nishonga olganida halok bo‘ldi. Kamida 17 kishi yaralandi.
Hamas zo‘ravonlikni o‘tgan yil oktyabr oyida imzolangan “sulh” bitimining “ochiq buzilishi” deb qoraladi. U hujumlar “sektordagi xalqimizga qarshi davom etayotgan qirg‘in urushining davomi” ekanini aytdi.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, o‘tgan yilgi “sulh”dan beri kamida 837 falastinlik o‘ldirilgan. Yana 2381 kishi yaralangan.
Umuman olganda, Isroil 2023 yilda G‘azoga qarshi genotsid urushini boshlaganidan beri kamida 72 619 kishi o‘ldirilgan va 172 484 kishi yaralangan. Qurbonlarning aksariyati bolalar va ayollardir.
G‘azoning katta qismi vayronaga aylangan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti hududdagi sharoit “og‘ir va ko‘pincha hayot uchun xavfli bo‘lib qolmoqda, gumanitar harakatlar esa cheklanmoqda” deydi.
Isroil xavfsizlik kabineti, shu bilan birga, hafta boshida Hamas qurolsizlantirish talabini rad etganidan keyin genotsid urushini qayta boshlashni muhokama qilish uchun yig‘ilgan edi.
Hamas qurollari faqat Falastin davlati barpo etilishiga olib keladigan asos doirasida ko‘rib chiqilishini talab qilmoqda. Shuningdek, u Isroilning G‘azodagi nazoratini kengaytirishni to‘xtatishini va u yerga yordam oqimini oshirishni talab qilmoqda.

В результате авиаудара Израиля по городу Газа один человек погиб, а сын Халиля аль-Хайи, главы политического бюро ХАМАС и главного переговорщика группы на непрямых переговорах с Израилем, получил ранения.
Атака произошла в среду в районе Дарадж в городе Газа и ранила по меньшей мере девять других палестинцев, по данным медиков.
Два других авиаудара в тот же день убили четырех человек, включая старшего полковника полиции Газы.
Аль-Хайя заявил телеканалу Al Jazeera, что его сын Аззам был «серьезно ранен» в результате атаки. Он опознал погибшего как Хамзу аль-Шарбаси.
«Я говорю оккупации и всем, кто нас слышит: мы народ с праведным делом. Ни убийство наших сыновей, ни мученичество наших лидеров не запугают нас», — сказал аль-Хайя. «Наши сыновья — сыновья палестинского народа, и мой сын, и сыновья других — все они сыновья нашего народа без различия. Наши чувства к ним одинаковы».
Аль-Хайя уже потерял трех сыновей в предыдущих попытках Израиля убить его — двое в Газе в ходе боев 2008 и 2014 годов, а третий был убит в прошлом году в попытке Израиля ликвидировать руководство ХАМАС в столице Катара Дохе.
Израильские военные пока не прокомментировали это.
«Нацеливание на Аззама Халиля аль-Хайи с обстрелом представляет собой вершину моральной и этической деградации», — написал Тахер аль-Нуну, официальный представитель ХАМАС и помощник аль-Хайи, в посте в Facebook. «Обстрелы и убийства только делают переговорщика более стойким в своих позициях, в защите прав своего народа и в их свободной воле», — добавил он.
Атаке на Аззама аль-Хайю предшествовали два других израильских рейда в среду: один в районе Зейтун на севере города Газа и другой в южном районе аль-Маваси.
Израильская атака на Зейтун убила трех палестинцев из одной семьи и ранила нескольких других, когда они пытались установить палатку возле мечети Салах ад-Дин, по данным медиков.
Другая атака убила Насима аль-Калазани, главу антинаркотических сил в Хан-Юнисе, когда израильские силы нацелились на его автомобиль возле района аль-Маваси. По меньшей мере 17 человек получили ранения.
ХАМАС осудил насилие как «вопиющее нарушение» соглашения о «прекращении огня», подписанного в октябре прошлого года. Он заявил, что атаки являются «продолжением продолжающейся войны на уничтожение против нашего народа в секторе».
По данным Министерства здравоохранения Газы, с момента «прекращения огня» в прошлом году были убиты по меньшей мере 837 палестинцев. Еще 2381 человек получили ранения.
В общей сложности с начала геноцидной войны Израиля против Газы в 2023 году были убиты по меньшей мере 72 619 человек и ранены 172 484 человека. Большинство жертв — дети и женщины.
Большая часть Газы лежит в руинах, а ООН заявляет, что условия на территории «остаются тяжелыми и часто угрожающими жизни, в то время как гуманитарные действия продолжают быть ограниченными».
Кабинет безопасности Израиля, тем временем, собрался ранее на этой неделе для обсуждения возобновления геноцидной войны после того, как ХАМАС отказался выполнить требование Израиля о полном разоружении.
ХАМАС настаивает на том, что его оружие должно рассматриваться только в рамках, ведущих к созданию палестинского государства. Он также потребовал, чтобы Израиль прекратил расширение своего контроля в Газе и увеличил поток помощи туда.