Xitoyning ikki sobiq mudofaa vaziri, Vey Fengxe va Li Shanfu, poraxo‘rlikda ayblanib, o‘lim jazosiga hukm qilindi. Hukm ikki yilga kechiktirilgan holda chiqarildi, deya xabar beradi Sinxua agentligi.
Vey Fengxe va Li Shanfu 2024-yilda hukmron Kommunistik partiyadan jiddiy intizom buzilishlari uchun chiqarib yuborilgan edi. Sud ularni davlat lavozimlaridan foydalanib, katta miqdorda pora olganlikda aybdor deb topdi.
Li Shanfu, shuningdek, umrbod siyosiy huquqlardan mahrum qilindi va uning barcha shaxsiy mulki musodara qilindi. Bu hukm Xitoyda korrupsiyaga qarshi kurashning kuchayganidan dalolat beradi.
Ayni paytda, AQSh Adliya vazirligi federal darajada o‘lim jazosini qayta tiklashni e’lon qildi. Yangi choralar qatorida o‘lim jazosini ijro etish usuli sifatida otishmaning qaytarilishi va ishlarni ko‘rib chiqish jarayonlarini tezlashtirish kiradi.

Два бывших министра обороны Китая, Вэй Фэнхэ и Ли Шанфу, признаны виновными во взяточничестве и приговорены к смертной казни с отсрочкой исполнения на два года, сообщает агентство Синьхуа.
Оба чиновника были исключены из правящей Коммунистической партии в 2024 году за серьезные нарушения дисциплины. Суд установил, что они использовали свои должности для получения крупных взяток.
Ли Шанфу также пожизненно лишен политических прав, а все его личное имущество конфисковано. Это решение подчеркивает ужесточение борьбы с коррупцией в Китае.
Тем временем Министерство юстиции США объявило о возобновлении применения смертной казни на федеральном уровне. Среди новых мер — возвращение расстрела как способа исполнения приговоров и ускорение процедур рассмотрения дел о смертной казни.