Bayrut, Livan – Isroilning Livanga hujumlari va livan hukumatiga Eron tarafdori shia harakati Hizbullohni qurolsizlantirish uchun bosim o‘tkazishi ichki ziddiyatlarni kuchaytirmoqda, deb tahlilchilar Al Jazeera’ga ma’lum qildi.
Tahlilchilarning fikricha, Isroil bu bo‘linishdan jamoalar o‘rtasida qarama-qarshilikni qo‘zg‘atish strategiyasi sifatida foydalanmoqda. Ushbu strategiya ishlayotganini so‘nggi sektaviy va siyosiy provokatsiyalar ko‘rsatmoqda.
“Bu urushning yon mahsuli emas. Ular nima qilayotganlarini juda yaxshi bilishadi”, dedi Karnegi Yaqin Sharq Markazining Livan bo‘yicha mutaxassisi Maykl Young. “Janubiy chekkalarni bo‘shatishda ular bu odamlarning aksariyati Bayrutning ichki qismiga va shia ko‘pchilik bo‘lmagan hududlarga borishini yaxshi bilishardi. Bu sektaviy taranglikni keltirib chiqarish va Livan davlatiga bosim o‘tkazishga urinish edi.”
2-mart kuni Isroil Livanga qarshi urushini kuchaytirdi. Bu so‘nggi ikki yil ichidagi ikkinchi kuchayish bo‘lib, 2024-yil noyabridagi sulh bitimidan so‘ng yuz berdi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti tinchlikparvar kuchlariga ko‘ra, Isroil sulhni 10 000 martadan ortiq buzgan.
Isroil 2023-yil oktabridan beri Livanda 5000 dan ortiq odamni o‘ldirgan. Mart oyida Isroil qo‘shinlari Livanga 2024-yildan beri ikkinchi marta bostirib kirdi va janubiy qishloq va shaharlarni tizimli ravishda vayron qilmoqda. Isroil 1,2 million odamni majburan ko‘chirdi.
8-aprelda AQSh va Eron o‘rtasidagi sulh boshlanganda, ko‘plab livanliklar ular ham qamrab olinadimi, deb hayron bo‘ldi. Isroil bir kunda 350 dan ortiq odamni o‘ldirib, 100 ta hujumni 10 daqiqada amalga oshirib, bu savolga aniq javob berdi.
Ichki tarangliklar: Hizbulloh va uning tarafdorlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga qarshi, Livan hukumati esa AQSh va Isroil bosimi ostida to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarga kirishishga majbur. “Isroilliklar Livan davlatiga bosim o‘tkazishga harakat qilmoqda”, dedi Young. “Ular qishloqlarni vayron qilmoqda, shia jamoasini shia ko‘pchilik bo‘lmagan hududlarga surmoqda va bu sektaviy taranglikni kuchaytirishga mo‘ljallangan.”
Tahlilchilarning fikricha, Isroilning maqsadi Livan jamoalarini qarama-qarshilikka undash va Livan davlatini taslim bo‘lishga majbur qilishdir. So‘nggi ikki oyda Hizbullohga qarshi va tarafdor siyosatchilarning provokatsion bayonotlari ommaviy axborot vositalarida tarqaldi. Hizbullohning Vafiq Safa va Mahmud Qamati Livan hukumatini guruhning harbiy faoliyatini taqiqlash qarorlari bekor qilinishi haqida ogohlantirdi.
“Bu media provokatsiyalari, afsuski, qarshilik (Hizbulloh) obrazini buzish va Isroil dushmani hamda Amerikaga xizmat qilish rejasining bir qismidir”, dedi Hizbullohga yaqin jurnalist Qosim Kasir. “Albatta, qarshilik tarafdorlarining Patriarx Rai’ga nisbatan munosabatlari bo‘ldi, ammo Hizbulloh rahbariyati, Oliy Shia Islom Kengashi va Ja’fariy diniy idorasi buni qoralovchi bayonotlar chiqardi.”
Youngning so‘zlariga ko‘ra, ichki nizolar Isroil urushining yon mahsuli bo‘lib, u partiyalar va Livan jamiyatining urush bo‘yicha bo‘linishlarini qo‘zg‘atdi. “Isroilliklar aslida nima qilmoqda – bu o‘z siyosiy kreditlarini oshirish va AQSh bilan birgalikda Livanga o‘z shartlarini majburlashdir. Ular Livan davlati uchun imkonsiz vaziyatlarni yaratmoqchi.”

Бейрут, Ливан – Атаки Израиля на Ливан и давление на ливанское правительство с целью разоружения проиранского шиитского движения «Хезболла» силой разжигают внутреннюю напряженность, заявили аналитики Al Jazeera.
По их словам, Израиль использует этот раскол как стратегию, чтобы настроить общины друг против друга. Эта стратегия работает, добавляют они, указывая на недавнюю серию сектантских и политических провокаций.
«Это не побочный продукт [войны]. Они прекрасно знают, что делают», — заявил Al Jazeera Майкл Янг, эксперт по Ливану из Ближневосточного центра Карнеги. «Когда они опустошали южные пригороды, они прекрасно знали, что большинство этих людей направятся в центр Бейрута и в районы, где шииты не являются большинством. И, безусловно, это была их попытка создать сектантскую напряженность и оказать давление на ливанское государство».
2 марта Израиль активизировал войну против Ливана. Это вторая эскалация за последние два года, произошедшая после соглашения о прекращении огня в ноябре 2024 года, которое Израиль нарушил более 10 000 раз, по данным миротворцев ООН.
С октября 2023 года Израиль убил в Ливане более 5000 человек. В марте израильские силы вторглись в Ливан во второй раз с 2024 года, систематически разрушая южные города и деревни. Израиль насильственно переместил 1,2 миллиона человек.
Когда 8 апреля началось прекращение огня между США и Ираном, многие ливанцы задались вопросом, будут ли они включены. Израиль окончательно ответил на этот вопрос, убив более 350 человек за один день, совершив 100 атак за десять минут по всему Ливану.
Внутренние трения: «Хезболла» и ее сторонники выступают против прямых переговоров, в то время как ливанское правительство находится под давлением США и Израиля, требующих прямых переговоров. «Израильтяне пытаются оказать давление на ливанское государство», — сказал Янг. «Они разрушают деревни, вытесняя шиитскую общину в районы, где шииты не являются большинством, и это определенно направлено на усиление сектантской напряженности».
Аналитики считают, что цель Израиля — подтолкнуть ливанские общины к конфронтации, чтобы заставить ливанское государство уступить. За последние два месяца в СМИ распространились провокационные заявления как проправительственных, так и антиправительственных политиков. Вафик Сафа и Махмуд Камати из «Хезболлы» предупредили ливанское правительство, что его решения о запрете военной деятельности группы будут отменены.
«Эти медиа-провокации, к сожалению, являются частью плана по искажению образа сопротивления [„Хезболлы“] и на службе израильского врага и Америки», — заявил Касем Кассир, журналист, близкий к «Хезболле». «Конечно, были реакции сторонников сопротивления в отношении патриарха Раи, однако руководство „Хезболлы“, Высший шиитский исламский совет и Дар аль-Ифта аль-Джафари выступили с заявлениями, осуждающими это».
По словам Янга, внутренние распри являются побочным продуктом войны Израиля, которая в некоторой степени подстегнула разногласия между партиями и ливанским обществом. «Что Израиль на самом деле делает, так это пытается нарастить свой политический капитал и навязать Ливану свои условия, оправдывая это перед американцами. Они хотят создать невозможные ситуации для ливанского государства».