AQSh G‘aznachilik departamenti Iroq neft vaziri o‘rinbosari Ali Maarij al-Bahadliyni Eronga neft sotishda yordam berganlikda ayblab, sanksiyaga uchratdi.
G‘aznachilikning Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) bu qadamni Vashington va Tehron o‘rtasidagi muzokaralarda sekin sur’atda muvaffaqiyatga erishilayotgan bir paytda, Eronga iqtisodiy bosimni oshirish maqsadida qo‘yilganini bildirdi. Eron rasmiylari AQSh taklifini ko‘rib chiqayotganliklarini aytmoqda.
OFAC, shuningdek, Eron tarafdori bo‘lgan qurolli guruhlar – Kata’ib Sayyid al-Shuhada (KSS) va Asa’ib Ahl al-Haq (AAH) rahbarlariga ham sanksiya qo‘ygan. Vashington ularni AQSh harbiylari va fuqarolariga hujum qilishda ayblaydi.
AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessent: “Eron rejimi xuddi to‘da kabi Iroq xalqiga tegishli resurslarni talon-taroj qilmoqda. G‘aznachilik Eron harbiylarining Iroq neftidan AQSh va ittifoqchilariga qarshi terrorizmni moliyalashtirish uchun foydalanishiga toqat qilmaydi”, dedi.
OFAC ma’lumotlariga ko‘ra, al-Bahadliy yillar davomida o‘z lavozimlaridan – avval Iroq parlamenti neft va gaz qo‘mitasi rahbari, keyin Iroq Neft vazirligida – foydalanib, Iroq neft mahsulotlarini Eronga tegishli neft kontrabandachisi Salim Ahmad Said va AAH foydasiga yo‘naltirgan.
AQSh o‘tgan yili Saidxonni Eron neftini Iroq nefti deb sotish sxemasi uchun sanksiyaga uchratgan edi. Kontrabandachi Iroq neftiga imtiyozli kirish huquqiga ega bo‘lib, Iroq rasmiylaridan soxta hujjatlar olgan.
Sanksiyalar Iroq Bosh vaziri nomzodi Ali al-Zaydiy yangi hukumat tuzish ustida ishlayotgan bir paytda kiritildi. Ba’zi iroqlik qonunchilar va OAV al-Bahadliyni Neft vazirligiga asosiy nomzodlardan biri deb hisoblamoqda.
Iroq neft vaziri o‘rinbosariga qarshi sanksiyalar Vashingtonning Iroq hukumati a’zolariga nisbatan kam uchraydigan qat’iy choralaridan biridir. AQSh Eron tarafdori guruhlarning ta’sirini cheklashga intilmoqda.
Eron va AQSh o‘rtasidagi to‘qnashuvlar fevral oyidagi qo‘shma AQSh-Isroil zarbalaridan keyin davom etmoqda. 8 apreldagi mo‘rt sulhdan so‘ng, qarama-qarshilik Hormuz bo‘g‘ozida bosim o‘tkazish kurashiga aylandi. Tinchlik davrida global energiya eksportining beshdan bir qismi ushbu tor suv yo‘lidan o‘tadi.

Министерство финансов США ввело санкции против заместителя министра нефти Ирака Али Маариджа аль-Бахадли за предполагаемое содействие Ирану в продаже нефти.
Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) заявило, что этот шаг направлен на усиление экономического давления на Иран в то время, когда переговоры между Вашингтоном и Тегераном демонстрируют робкие признаки прогресса, а иранские чиновники утверждают, что изучают предложение США.
OFAC также ввело санкции против трех лидеров поддерживаемых Ираном вооруженных группировок — Kata'ib Sayyid al-Shuhada (KSS) и Asa'ib Ahl al-Haq (AAH). Вашингтон обвиняет их в нападениях на американских военнослужащих и гражданских лиц.
Министр финансов США Скотт Бессент заявил: «Подобно бандитской группировке, иранский режим разграбляет ресурсы, по праву принадлежащие иракскому народу. Министерство финансов не будет стоять в стороне, пока иранские военные используют иракскую нефть для финансирования терроризма против США и наших партнеров».
По данным OFAC, аль-Бахадли в течение многих лет использовал свои официальные должности — сначала главы нефтегазового комитета иракского парламента, затем в Министерстве нефти Ирака — для содействия перенаправлению иракских нефтепродуктов в пользу предполагаемого связанного с Ираном контрабандиста Салима Ахмеда Саида и AAH.
США ввели санкции против Саида в прошлом году за схему продажи иранской нефти под видом иракской. Контрабандист, по данным американских чиновников, получил привилегированный доступ к иракской нефти и поддельные документы от иракских госслужащих.
Санкции введены в то время, когда назначенный премьер-министр Ирака Али аз-Зайди работает над формированием нового правительства. Некоторые иракские законодатели и СМИ предполагают, что аль-Бахадли является одним из главных кандидатов на пост министра нефти.
Эти меры против заместителя министра нефти Ирака являются редкими санкциями Вашингтона против членов иракского правительства, поскольку США пытаются ограничить влияние поддерживаемых Ираном группировок.
Конфликт между Ираном и США продолжается после совместных ударов США и Израиля в конце февраля. После хрупкого перемирия, заключенного 8 апреля, противостояние переросло в борьбу за контроль над Ормузским проливом, через который в мирное время проходит около пятой части мирового экспорта энергоносителей.