Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-Yorkdagi ikkinchi Xalqaro Migratsiyani Ko‘rib Chiqish Forumi (IMRF) doirasida Global Migratsiya Kelishuvining amalga oshirilishi muhokama qilinmoqda. Ushbu kelishuv 2018-yilda qabul qilingan bo‘lib, migratsiyani xavfsiz va insoniy qilishni maqsad qilgan.
Xalqaro Migratsiya Tashkilotining 2025-yilgi global yo‘nalishlar sharhiga ko‘ra, Yaqin Sharq va Shimoliy Afrika mintaqasida vaziyat aralash. O‘rtayer dengizi bo‘ylab kelganlar soni barqaror bo‘lsa-da, Sharqiy yo‘nalishda o‘lim holatlari deyarli ikki baravar oshgan. G‘arbiy Afrika yo‘nalishida esa kelganlar soni 62 foizga kamaygan bo‘lsa-da, o‘lim ehtimoli oshgan.
Sudan misolida ko‘rinib turibdiki, mojarolar butun mintaqadagi migratsiyani o‘zgartirmoqda. 2023-yil aprelidan beri Sudan dunyodagi eng yirik ko‘chish inqiroziga aylandi: 11,5 milliondan ortiq ichki ko‘chishlar, 4 million kishi uyiga qaytgan bo‘lsa-da, 9 million kishi hali ham ko‘chirilgan.
Mintaqadagi yoshlar ishsizligi 20 foizdan oshadi, iqlim o‘zgarishlari esa mojaro va iqtisodiy stress bilan birgalikda harakatlanishni kuchaytirmoqda. Siyosat uchun asosiy vazifalar: qidiruv-qutqaruv imkoniyatlarini moslashtirish, xavfsiz va muntazam yo‘llarni kengaytirish, ma’lumot almashishni yaxshilash va hamkorlikni kuchaytirishdir.
Forumda 130 davlat ishtirok etmoqda. Maqsad – kamroq azob-uqubat, kamroq o‘lim va jamiyatlarning gullab-yashnashi. Global kelishuvni amalga oshirish orqali bu imkoniyatni qo‘ldan boy bermaslik kerak.

В Нью-Йорке проходит второй Международный форум по обзору миграции (IMRF), где оценивается реализация Глобального договора о безопасной, упорядоченной и легальной миграции, принятого в 2018 году.
По данным Международной организации по миграции за 2025 год, ситуация в регионе Ближнего Востока и Северной Африки неоднозначна. Число прибывших в Европу через Средиземное море остаётся стабильным, но на Восточном маршруте смертность почти удвоилась, а на Западноафриканском атлантическом маршруте вероятность гибели возросла, несмотря на резкое снижение числа прибывших.
Судан демонстрирует, как кризисы меняют мобильность: с апреля 2023 года страна переживает крупнейший кризис перемещения – более 11,5 млн внутренне перемещённых лиц, почти 4 млн вернулись, но 9 млн остаются перемещёнными.
В регионе высокий уровень безработицы среди молодёжи (свыше 20%), а климатические шоки усугубляют конфликты и экономическое давление. Приоритеты политики: адаптация поисково-спасательных служб, расширение легальных путей миграции, улучшение обмена данными и усиление международного сотрудничества.
В форуме участвуют 130 государств. Цель – сократить страдания и гибель людей, создать условия для процветания обществ. Реализация Глобального договора – ключ к достижению этой цели.