Meksikaning Sinaloa shtatidagi Los-Mochis shahrida joylashgan Plaza Las Palmas savdo markazida 7 may kuni yuz bergan yirik yong'in oqibatida kamida 5 kishi halok bo'ldi va 30 dan ortiq kishi jarohatlandi. Yong'in mahalliy vaqt bilan soat 14:00 atrofida boshlangan.
Favqulodda xizmatlar ma'lumotlariga ko'ra, olov binoning katta qismini qamrab olgan va bir necha seksiyalarda konstruksiyalarning qulashiga sabab bo'lgan. Yong'in sodir bo'lgan joyga yetib kelgan o't o'chirish va qutqaruv bo'linmalari o'nlab tashrif buyuruvchilar va xodimlarni evakuatsiya qilgan.
Turli darajadagi kuyish va zaharlanish alomatlari bilan jabrlanganlar mahalliy davlat va xususiy shifoxonalarga yetkazilgan. Bir qancha yaradorlarning ahvoli shifokorlar tomonidan og'ir deb baholanmoqda.
Davlat fuqaro muhofazasi direktori Roy Navarrete Kuevasning aytishicha, yong'in favqulodda xizmatlarning muvofiqlashtirilgan harakatlari tufayli asosan nazorat ostiga olingan. Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, yong'in Ley do'konining oshxonasida boshlanib, olov pardozlash materiallari bo'ylab tez tarqalgan.
Hodisa yuzasidan sud-tibbiy ekspertiza binoning holati va halok bo'lganlarni identifikatsiya qilish zarurati tufayli uzoq davom etishi mumkin.

В мексиканском городе Лос-Мочис (штат Синалоа) по меньшей мере 5 человек погибли и более 30 получили ранения в результате масштабного пожара в торговом центре Plaza Las Palmas. Трагедия произошла днем 7 мая в 14:00 по местному времени.
Согласно официальным данным экстренных служб, огонь охватил значительную часть здания, что привело к обрушению конструкций в нескольких секциях комплекса. Прибывшие на место подразделения пожарной охраны и спасатели эвакуировали десятки посетителей и сотрудников центра.
Пострадавшие с ожогами различной степени тяжести и признаками отравления продуктами горения были доставлены в местные государственные и частные госпитали. Состояние нескольких раненых врачи оценивают как критическое.
Директор Государственной гражданской защиты Рой Наваррете Куэвас сообщил, что пожар в значительной степени удалось взять под контроль благодаря скоординированной работе экстренных служб. По предварительной версии, очагом возгорания стала кухня магазина Ley, после чего пламя быстро распространилось по отделочным материалам.
Сообщается, что судебно-медицинская экспертиза по происшествию может затянуться из-за состояния здания и необходимости идентификации погибших.