Amerika Qo‘shma Shtatlari Immigratsiya va Bojxona Nazorati xizmati (ICE) bu yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati o‘yinlarida ko‘rinmasligi haqida Mayami mezbon qo‘mitasi hamraisi Rodney Barreto ma’lum qildi.
Barreto payshanba kuni Davlat kotibi Marko Rubiodan ICE stadionlardan uzoqda bo‘lishiga kafolat olganini aytdi. “ICE stadionda bo‘lmaydi. Bu hech qanday ‘yig‘ish’ operatsiyasiga aylanmaydi”, dedi u The Athletic nashriga.
Barretoning so‘zlariga ko‘ra, Rubio pasportlarni qayta ishlash va tartibli jarayonni ta’minlashga yordam beradi. “Biz yaxshi qo‘llarda ekanligimizga ishonamiz”, dedi u.
ICEning immigratsiya reydlari Donald Trump ikkinchi muddatga prezident bo‘lganidan beri kuchaygan va bu AQShda katta siyosiy bahslarga sabab bo‘lmoqda.
Janubiy Florida Jahon chempionati mezbonlaridan biri sifatida 2024 yilgi Amerika Kubogi finalidagi tartibsizliklar fonida tayyorgarlik ko‘rmoqda. O‘shanda muxlislar Hard Rok stadioni darvozalarini buzib kirib, bir qancha odamlarni jarohatlagan edi.
Barreto o‘sha voqeadan saboq olganliklarini va kelajakda bunday holatlarning oldini olish uchun yangi stsenariylar ishlab chiqilganini ta’kidladi.

Иммиграционная и таможенная полиция США (ICE) не будет замечена на матчах чемпионата мира по футболу этим летом, заявил сопредседатель принимающего комитета Майами Родни Баррето.
В четверг Баррето сообщил, что получил заверения от госсекретаря Марко Рубио в том, что ICE будет держаться подальше от мирового футбольного шоу. «ICE не будет на стадионе. Это не превратится в какую-то облаву», — сказал он The Athletic.
Баррето добавил, что Рубио обеспечит обработку паспортов и упорядоченный процесс въезда. «Мы чувствуем себя комфортно, зная, что находимся в надежных руках», — отметил он.
Развертывание ICE для рейдов по иммиграционному контролю усилилось с началом второго срока Дональда Трампа, вызвав значительные политические дебаты в США.
Роль Южной Флориды как принимающего рынка чемпионата мира также происходит на фоне беспорядков на финале Кубка Америки 2024 года, когда болельщики штурмовали ворота стадиона Hard Rock, причинив травмы и задержав матч.
Баррето признал, что из того инцидента были извлечены уроки, и разработаны новые сценарии для предотвращения подобных ситуаций в будущем.