AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Jahon chempionati chiptalari narxini keskin tanqid qilib, 1000 dollar to‘lab, AQSh va Paragvay o‘rtasidagi o‘yinni tomosha qilishni istamasligini aytdi.
Tramp Nyu-York Post nashriga bergan intervyusida chiptalar narxidan bexabarligini bildirib, “Men bu raqamni bilmasdim. Albatta, u yerda bo‘lishni istardim, lekin rostini aytsam, men buni to‘lamagan bo‘lardim”, dedi.
FIFA prezidenti Janni Infantino chipta narxlarini himoya qilib, ular AQShdagi yirik sport tadbirlari narxlariga mos kelishini ta’kidladi. “Guruh bosqichi chiptalarining 25 foizini 300 dollardan arzonga sotib olish mumkin. AQShda kollej o‘yinini ham 300 dollardan kamga ko‘ra olmaysiz”, dedi u.
19-iyul kuni Nyu-Jersidagi final o‘yini uchun o‘rtacha chipta narxi 13 000 dollarni tashkil qiladi, 2022 yilgi Qatardagi finalda esa bu ko‘rsatkich 1600 dollar edi.
Tramp narxlarning ishchilar sinfini o‘yinlardan chetlashtirishidan xavotirda. “Kvins va Bruklindan odamlar, meni sevganlar bora olmasa, xafa bo‘lardim, lekin bu ajoyib muvaffaqiyat”, dedi u.
FIFA payshanba kuni chiptalarni qayta sotuvga chiqardi. TicketData.com ma’lumotlariga ko‘ra, guruh bosqichi o‘yinlari uchun o‘rtacha narx 567 dollarni tashkil etadi, bu 14 kun oldingi 684 dollardan past.
Sietldagi AQSh-Avstraliya o‘yini uchun eng arzon qayta sotiladigan chiptalar juftligi 2 553 dollardan taklif qilinmoqda. FIFA qayta sotilgan chiptalardan xaridor va sotuvchidan 15% to‘lov oladi.

Бывший президент США Дональд Трамп раскритиковал заоблачные цены на билеты Чемпионата мира по футболу, заявив, что не стал бы платить 1000 долларов за просмотр матча США против Парагвая 12 июня в Лос-Анджелесе.
В интервью New York Post Трамп признался, что не знал о таких ценах: «Я не знал этой цифры. Я бы, конечно, хотел быть там, но, честно говоря, я бы не стал платить».
Президент FIFA Джанни Инфантино ранее защищал стоимость билетов, утверждая, что они соответствуют ценам на крупные спортивные мероприятия в США: «25% билетов группового этапа можно купить дешевле 300 долларов. В США вы не сможете посмотреть даже студенческую игру за 300 долларов».
Средняя цена билета на финал 19 июля в Ист-Рутерфорде, Нью-Джерси, составляет 13 000 долларов, тогда как на финал 2022 года в Катаре было 1600 долларов.
Трамп обеспокоен, что цены отсекут рабочих американцев от посещения матчей: «Если люди из Куинса и Бруклина, которые любят Трампа, не смогут пойти, я буду разочарован, но это потрясающий успех».
FIFA в четверг выпустила дополнительные билеты. По данным TicketData.com, средняя цена на групповом этапе сейчас 567 долларов, что ниже 684 долларов 14 дней назад.
Самые дешевые билеты на матч США-Австралия в Сиэтле продаются по 2553 доллара за пару. FIFA взимает 15% комиссии с продавца и покупателя при перепродаже.