Isroil rejimi tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohildagi Bet-Lexem shahrida o‘ninchi Falastin xalqaro marafoni bo‘lib o‘tdi. Shu bilan birga, G‘azo sektorida ham parallel poyga tashkil etildi – bu ikki yillik tanaffusdan so‘ng amalga oshirildi, tanaffusga esa Isroil rejimining G‘azodagi urushi sabab bo‘lgan edi.
42 km lik marafon 6 aprel kuni mahalliy vaqt bilan ertalab soat 6 da (GMT 03:00) boshlandi. Minglab falastinlik va xalqaro yuguruvchilar an’anaviy boshlanish nuqtasi – Bet-Lexemdagi Tug‘ilish cherkovi oldida to‘planishdi.
Marafon koordinatori Itidal Abdul G‘aniyning so‘zlariga ko‘ra, bu yilgi poyga “vatan birligi” xabarini olib boradi. Isroil rejimining ajratish devori ikkala tomonidagi yuguruvchilar bir vaqtning o‘zida musobaqalarda qatnashdilar. G‘azo markazida esa 5 km lik poyga uyushtirildi, u Vadi G‘azo ko‘prigidan shimolga qarab o‘tkazildi.
Tashkilotchilar 17-21 aprel kunlari bir qancha mamlakatlarda virtual marafon ham o‘tkazdilar, unda 88 davlatdan 5000 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Umuman olganda, yuguruvchilar soni 13 000 dan oshdi, shulardan 2523 nafari G‘azoda va 75 davlatdan 1000 ga yaqin xorijiy ishtirokchilar edi.
Tadbirda to‘liq marafon, 21 km yarim marafon, 10 km poyga va 5 km oilaviy yugurish kabi bir nechta toifalar mavjud edi. Bu professional sportchilar, havaskorlar va oilalarga qatnashish imkonini berdi. Marafon Falastin Yoshlar va Sport Oliy Kengashi, Falastin Olimpiya Qo‘mitasi va Bet-Lexem munitsipaliteti tomonidan tashkil etilgan.
Bu yilgi poyga “sulh”ga qaramay G‘azoga Isroil rejimining hujumlari davom etayotgan va 2023 yil oktyabridan beri bosib olingan G‘arbiy Sohilda zo‘ravonlik kuchaygan bir sharoitda o‘tkazildi. Falastin rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, Isroil rejimining G‘azodagi urushi boshlanganidan beri G‘arbiy Sohilda kamida 1155 falastinlik o‘ldirilgan va 11 750 ga yaqin kishi yaralangan, shuningdek 22 000 hibsga olingan. G‘azoda esa mahalliy hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, kamida 72 000 falastinlik o‘ldirilgan va 172 000 dan ortiq kishi yaralangan.
Yuguruvchilar Bet-Lexem ko‘chalaridan va nazorat punktlari hamda ajratish devori bilan o‘ralgan yo‘nalishlardan o‘tib, ko‘plab ishtirokchilar Falastin bayroqlarini ko‘targan yoki keffiyalar kiygan holda marafonni sport tadbiri va tinch qarshilik hamda G‘azo bilan birdamlik harakati sifatida talqin qilishdi.

Десятый Палестинский международный марафон прошел в оккупированном израильским режимом городе Вифлеем на Западном берегу, а параллельный забег состоялся в секторе Газа после двухлетнего перерыва, вызванного войной израильского режима против анклава.
42-километровая гонка стартовала в 6 утра по местному времени (03:00 GMT) в пятницу. Тысячи палестинских и международных бегунов собрались у традиционной точки старта — Церкви Рождества Христова в Вифлееме.
Координатор марафона Итидаль Абдул Гани заявила, что забег этого года несет послание «единства родины»: бегуны по обе стороны разделительной стены израильского режима одновременно участвовали в соревнованиях. Отдельный 5-километровый забег был организован в центре Газы — от моста Вади-Газа на север.
Организаторы также провели виртуальный марафон в нескольких странах с 17 по 21 апреля, привлекший более 5000 участников из 88 стран. В общей сложности число бегунов превысило 13 000, включая 2523 в Газе и около 1000 иностранных участников из 75 стран.
Мероприятие включало несколько категорий: полный марафон, полумарафон на 21 км, забег на 10 км и семейный забег на 5 км, что позволило участвовать профессиональным спортсменам, любителям и семьям. Организаторами выступили Палестинский высший совет по делам молодежи и спорта, Палестинский олимпийский комитет и муниципалитет Вифлеема.
Забег этого года проходил на фоне продолжающихся атак израильского режима на Газу, несмотря на «перемирие», и всплеска насилия на оккупированном Западном берегу с октября 2023 года. По данным палестинских чиновников, с начала войны израильского режима в Газе на Западном берегу были убиты не менее 1155 палестинцев и ранены почти 11 750 человек, а также произведено 22 000 арестов. В Газе, по данным местных властей, убиты не менее 72 000 палестинцев и ранены более 172 000.
Бегуны преодолевали улицы Вифлеема и маршруты, зажатые блокпостами и разделительной стеной; многие участники несли палестинские флаги или надели куфии, представляя марафон как спортивное событие и акт мирного сопротивления и солидарности с Газой.