2022 yilda Ramafosa hukumati, uning fermasida katta miqdordagi naqd pul o‘g‘irlanishi bilan bog‘liq “Farmgate” janjali bo‘yicha tergov o‘tkazish tavsiyasini rad etgan edi. Hukmron Afrika Milliy Kongressi (ANC) partiyasi parlamentdagi ko‘pchilik ovozidan foydalanib, mustaqil komissiya xulosasini bekor qilgan.
Konstitutsiyaviy sud raisi Mandisa Mayaning so‘zlariga ko‘ra, 2022 yil 13 dekabrdagi ovoz berish konstitutsiyaga zid va haqiqiy emas. Sud mustaqil komissiya hisobotini impichment qo‘mitasiga topshirishni buyurdi.
Ishni olib chiqqan muxolifatdagi Iqtisodiy Erkinlik Jangi (EFF) va Afrika Transformatsiya Harakati (ATM) partiyalari Ramafosani iste’foga chaqirmoqda. Prezident 2018 yildan beri hokimiyatda.
Ramafosa ayblovlarni rad etib, pulni fermasidagi bufalolarni sotishdan olganini ta’kidlaydi. Impichment qo‘mitasi bir necha oy davomida dalillarni o‘rganib, rasmiy jarayonni boshlash yoki yo‘qligini hal qiladi.
Agar impichment tavsiya etilsa ham, prezidentni lavozimidan chetlashtirish uchun parlament quyi palatasida uchdan ikki qism ovoz kerak. ANC 2024 yilgi saylovlarda ko‘pchilikni yo‘qotgan bo‘lsa-da, hali ham uchdan bir qism o‘ringa ega.
2022 yil iyun oyida sobiq davlat xavfsizlik xizmati rahbari Artur Freyzer Ramafosani o‘g‘irlikni yashirishda ayblagan edi. Taxminan 4 million dollar o‘g‘irlangan, ammo prezident bu miqdor 580 ming dollar ekanini aytadi.
Prezident devoni sud qarorini hurmat qilishini va hech kim qonundan ustun emasligini bildirdi. Impichment qo‘mitasi qarori bir necha oydan keyin kutilmoqda.

Конституционный суд Южно-Африканской Республики постановил, что решение парламента заблокировать расследование в отношении президента Сирила Рамафосы в 2022 году было неконституционным. Это открывает путь к возобновлению процедуры импичмента.
В 2022 году правящая партия Африканский национальный конгресс (АНК) использовала парламентское большинство, чтобы отклонить рекомендацию независимой комиссии о проведении расследования по скандалу «Фермгейт». Скандал связан с кражей крупной суммы наличных из фермерского дома президента.
Главный судья Мандиса Майя заявила, что голосование Национальной ассамблеи от 13 декабря 2022 года не соответствует конституции, является недействительным и отменяется. Суд постановил передать отчет независимой комиссии в комитет по импичменту.
Иск подали оппозиционные партии «Борцы за экономическую свободу» (EFF) и «Африканское движение за трансформацию» (ATM). EFF призвала Рамафосу, находящегося у власти с 2018 года, уйти в отставку.
Президент отрицает правонарушения, утверждая, что деньги были получены от продажи буйволов на его ферме. Комитет по импичменту рассмотрит доказательства и решит, рекомендовать ли официальное разбирательство.
Даже если комитет рекомендует импичмент, для отстранения президента от должности требуется большинство в две трети голосов в нижней палате парламента. АНК, хотя и потерял большинство в 2024 году, сохраняет более трети мест.
Обвинения всплыли в июне 2022 года, когда бывший глава госбезопасности Артур Фрейзер заявил, что Рамафоса пытался скрыть кражу. По его данным, было украдено около 4 миллионов долларов, президент утверждает, что 580 тысяч.
Офис президента заявил, что уважает решение суда и что никто не стоит выше закона. Ожидается, что комитет по импичменту примет решение через несколько месяцев.