Liviya neft sanoatining eng yirik obyekti — Zaviya shahridagi neftni qayta ishlash zavodi to'liq to'xtatildi va favqulodda holat e'lon qilindi. Bunga sabab — zavod yaqinidagi qurolli guruhlar o'rtasidagi shiddatli to'qnashuvlar.
Milliy neft korporatsiyasi (NOC) va Zaviya neftni qayta ishlash kompaniyasi tomonidan berilgan bayonotga ko'ra, operatsiyalar “ehtiyot chorasi sifatida” to'xtatilgan va xodimlar neft majmuasi hamda portdan evakuatsiya qilingan. NOC barcha xodimlarning xavfsizligini tasdiqlagan va yoqilg'i ta'minoti odatdagidek davom etishini qo'shimcha qilgan.
Facebook'dagi rasmiy bayonotda aytilishicha, “juma kuni erta tongda neft majmuasi atrofida og'ir qurollar ishtirokida qurolli to'qnashuvlar boshlanganidan keyin” signal sirenlari faollashtirilgan. “Ushbu to'qnashuvlar natijasida neft majmuasi ichidagi turli joylarga bir nechta og'ir qurol o'qlari tushgan”, ammo jiddiy zarar qayd etilmagan.
Biroq, “to'qnashuvlar kuchayib, neftni qayta ishlash zavodiga tutash turar-joy hududiga yetib borgan, bu esa hududni to'g'ridan-to'g'ri og'ir o'qqa tutish nishoniga aylantirgan va qo'shimcha zarar xavfini sezilarli darajada oshirgan”, deyiladi bayonotda.
AFP xabariga ko'ra, poytaxt Tripolidan g'arbda joylashgan Zaviya hokimiyati jinoiy guruhlarga qarshi “keng ko'lamli operatsiya” boshlaganini e'lon qilgan, ayni paytda jang va portlashlar eshitilgan. Operatsiya “jinoiy uyalar va qidiruvdagi shaxslar”ga qaratilgan bo'lib, ular “jiddiy jinoyatlar”da — “qotillik va qotillikka urinish, odam o'g'irlash va tovlamachilik, giyohvand moddalar, qurol va odam savdosi hamda noqonuniy migratsiya”da ayblangan.
Al Jazeera tomonidan tasdiqlangan videolarda portlashlar va otishmalar, shuningdek, neftni qayta ishlash zavodi ichidagi bir nechta avtomobil va inshootlarga yetkazilgan zarar aks etgan. Operatsion maydonlarga snaryadlar tushganidan keyin sirenalar ovozi eshitilgan.
Zaviya neftni qayta ishlash kompaniyasi barcha tomonlarni zudlik bilan o't ochishni to'xtatishga va Liviya hokimiyatini hayot va muhim obyektlarni himoya qilish uchun aralashishga chaqirgan.
Zaviya neftni qayta ishlash zavodi Tripoldan taxminan 40 km g'arbda joylashgan bo'lib, kuniga 120 000 barrel quvvatga ega va 300 000 barrel/soat quvvatga ega Sharara neft koniga ulangan.
2011-yilda Muammar Qaddafiyning ag'darilishidan beri Liviya Bosh vazir Abdul Hamid Dbeiba boshchiligidagi Tripolida joylashgan Milliy birlik hukumati (GNU) va harbiy yetakchi Xalifa Haftar boshchiligidagi sharqiy hukumat (xalqaro miqyosda tan olinmagan) o'rtasidagi zo'ravonliklar bilan qiynalmoqda.
To'qnashuvlarga nima sabab bo'lgani noma'lum, ammo mahalliy ommaviy axborot vositalari qurolli guruhlarga qarshi xavfsizlik operatsiyasidan keyin boshlanganini xabar qilgan.

Крупнейший действующий нефтеперерабатывающий завод Ливии в городе Завия был остановлен, и введено чрезвычайное положение после боев между вооруженными группами поблизости.
Национальная нефтяная корпорация (NOC) и компания Zawiya Refining Company объявили о «превентивной остановке» операций и эвакуировали сотрудников из нефтяного комплекса и порта. NOC подтвердила безопасность всех сотрудников и добавила, что поставки топлива будут продолжаться в обычном режиме.
В заявлении в Facebook говорится, что сирены тревоги были активированы «после вооруженных столкновений с применением тяжелого оружия, которые вспыхнули вокруг нефтяного комплекса рано утром в пятницу». «Эти столкновения привели к попаданию нескольких снарядов из тяжелого оружия в различные места внутри нефтяного комплекса», при этом значительного ущерба не зафиксировано.
«Однако столкновения усилились и достигли жилого района, прилегающего к нефтеперерабатывающему заводу, что сделало эту территорию прямой мишенью для тяжелого обстрела и значительно увеличило риск дальнейшего ущерба», — говорится в заявлении.
Власти Завии, к западу от столицы Триполи, заявили, что начали «крупномасштабную операцию» против преступных групп, в то время как были слышны бои и взрывы, сообщает AFP. Операция была направлена против «преступных убежищ и разыскиваемых лиц», которые были «замешаны в серьезных преступлениях», включая «убийства и покушения на убийство, похищения и вымогательство, торговлю наркотиками, оружием и людьми, а также незаконную миграцию».
Видео, подтвержденные Al Jazeera, показали взрывы и стрельбу, а также повреждения нескольких автомобилей и объектов внутри нефтеперерабатывающего завода. Звуки сирен были слышны после падения снарядов на операционные площадки.
Компания Zawiya Refining Company призвала все стороны немедленно прекратить огонь и ливийские власти вмешаться для защиты жизней и ключевых объектов.
Завод, расположенный примерно в 40 км к западу от Триполи, имеет мощность 120 000 баррелей в сутки. Он соединен с нефтяным месторождением Шарара мощностью 300 000 баррелей в сутки.
С момента падения Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия страдает от насилия между базирующимся в Триполи Правительством национального единства (ПНЕ) во главе с премьер-министром Абдулом Хамидом Дбейбой и восточным правительством во главе с военным лидером Халифой Хафтаром, которое не признано международным сообществом.
Неясно, что стало причиной боев, но местные СМИ сообщили, что они начались после операции безопасности против вооруженных групп.