Amerika Qo'shma Shtatlari sudi 2021-yilda Gaiti prezidenti Jovenel Moizening o'ldirilishi bilan bog'liq to'rt kishini aybdor deb topdi. Arcangel Pretel Ortiz, Antonio Intriago, Walter Veintemilla va Jeyms Solages juma kuni Moizeni o'ldirish yoki o'g'irlash uchun fitna uyushtirishda aybdor deb topildi.
Ayblanuvchilar, shuningdek, AQSh qonunlarini buzgan holda fitnani moddiy qo'llab-quvvatlaganlikda aybdor deb topildi. Ularning barchasi umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
AQSh prokurorlari Florida shtatining janubi, Gaitiga eng yaqin shtat, Moizening o'ldirilishini rejalashtirish va moliyalashtirish markazi bo'lganini ta'kidladi.
Taxminan ikki oy oldin boshlangan sud jarayonida himoya tomoni ayblanuvchilarni aybdor qilib ko'rsatilganini da'vo qildi. Ular Moizening muddati o'tganligi haqidagi bahsda, unga hibsga olish orderini topshirish rejasida ishtirok etganliklarini aytishdi.
Himoyachilar, Kolumbiyalik yollanma askarlar orderni bajarish uchun Gaiti politsiyasiga hamrohlik qilishi kerak edi, ammo Moize o'z xavfsizlik kuchlari tomonidan o'ldirilgan, deb da'vo qilishdi. "Bu Gaiti fitnasi va Gaiti til biriktirishi", dedi advokat Emmanuel Peres.
AQSh prokurorlari, o'z navbatida, erkaklar dastlab Moizeni olib tashlash va almashtirishga intilgan, ammo reja oxir-oqibat o'ldirishga aylanganini ta'kidladi.
Moize o'ldirilganidan keyin prezident bo'lishni xohlagan gaitilik shifokor Kristian Emmanuel Sanonning ishi sog'lig'i sababli keyinroq ko'rib chiqiladi. Yana sakkiz kishi AQSh tergovi doirasida kelishuv bitimini qabul qildi.
Moizening o'ldirilishidan beri Gaitida milliy saylovlar o'tkazilmagan, ammo 2024-yil sentabrida vaqtinchalik kengash tayinlangan. Kengash AQSh tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Bosh vazir Aliks Didier Fils-Aime bilan almashtirildi, u yil oxirigacha saylovlar o'tkazilishini aytdi.
BMT Gaitida tartibni tiklash uchun barqaror hukumat zarurligini ta'kidladi. Mamlakat tabiiy ofatlar va zo'ravonlikning kuchayishi bilan kurashmoqda, jinoiy guruhlar katta hududlarni nazorat qiladi. BMT ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda kamida 8100 kishi to'da zo'ravonligida halok bo'lgan, 1,5 million kishi ko'chirilgan.

Суд США признал четырех человек виновными в связи с убийством президента Гаити Жовенеля Моиза в 2021 году. Арканхель Претель Ортис, Антонио Интриаго, Уолтер Вейнтемилья и Джеймс Солахес были признаны виновными в пятницу в сговоре с целью убийства или похищения Моиза.
Они также признаны виновными в материальной поддержке заговора в нарушение закона США. Всем четверым грозит пожизненное заключение.
Американские прокуроры заявили, что юг Флориды, ближайший к Гаити штат США, служил центральным узлом для планирования и финансирования убийства Моиза.
В ходе судебного процесса, начавшегося почти два месяца назад, защита утверждала, что подсудимые были козлами отпущения. Они заявили, что на самом деле участвовали в плане вручения Моизу ордера на арест на фоне спора о том, превысил ли президент свой срок.
Защита также утверждала, что колумбийские наемники должны были сопровождать гаитянскую полицию для исполнения ордера, но Моиз был убит собственными силами безопасности до их прибытия. «Это гаитянский заговор и гаитянский сговор», — заявил адвокат Эммануэль Перес.
Американские прокуроры, в свою очередь, утверждали, что мужчины сначала стремились отстранить и заменить Моиза, но план в конечном итоге перерос в убийство.
Пятый подсудимый, Кристиан Эммануэль Санон, гаитянский врач, якобы желавший стать президентом после убийства Моиза, будет судим позже по состоянию здоровья. Еще восемь человек приняли соглашения о признании вины в рамках расследования США.
С момента убийства Моиза в Гаити не проводились национальные выборы, хотя в сентябре 2024 года был назначен временный совет. Совет был заменен поддерживаемым США премьер-министром Аликсом Дидье Филс-Эймом, который заявил, что выборы состоятся до конца года.
ООН заявила, что стабильное правительство необходимо для восстановления порядка в Гаити, где продолжаются природные катастрофы и рост насилия, а криминальные группировки контролируют большие территории. По данным ООН, в 2025 году было зафиксировано не менее 8100 убийств бандами, а около 1,5 миллиона человек были перемещены.