San-Antonio Spurs fransiyalik superyulduz Viktor Vembanyama boshchiligida Minnesota Timberwolvesni 115-108 hisobida mag'lub etib, pley-off seriyasida 2-1 hisobida oldinga chiqdi. Vembanyama 39 ochko, 15 ribaund va 5 blok bilan o'yinni yakunladi.
“Men buning uchun yaratilganman. Buni hamma narsadan ko'ra ko'proq yaxshi ko'raman”, dedi Vembanyama. U shuningdek, “Bizda iste'dod va chuqurlik bor, tajriba yo'q, lekin bu bizni qiziqtirmaydi. Agar shunday o'ynasak, eng yuqori cho'qqilarni zabt eta olamiz”, deb qo'shimcha qildi.
Minnesota o'z yetakchisi Antoni Edvardsning qaytishi bilan kuchaygan edi. Edvards 32 ochko, 14 ribaund va 6 golli uzatma bilan o'ynadi, ammo bu g'alaba uchun yetarli bo'lmadi. Timberwolves o'yinni yomon boshladi, dastlabki 12 zarbani nishonga yetkaza olmadi.
Ikkinchi bo'limda o'yin keskinlashdi, Jaden Makdeniels va Dilan Xarper o'rtasida to'qnashuv yuz berdi. Biroq Vembanyama sovuqqonligini saqlab, ikki uzoq masofali uch ochkolik zarba bilan g'alabani ta'minladi.
Nyu-York Niks esa Filadelfiya 76ersni 108-94 hisobida mag'lub etib, seriyada 3-0 hisobida oldinga chiqdi. Jeylen Brunson 33 ochko va 9 golli uzatma bilan yana bir bor porladi. Niks Sharqiy konferensiya finaliga bir qadam qoldi.
Filadelfiya murabbiyi Nik Nurse: “Keyingi o'yinni yutishga harakat qilamiz. Agar bitta g'alaba qozonsak, seriya 3-1 ga aylanadi va 3-0 haqida o'ylash shart bo'lmaydi”, dedi. Joel Embiid esa “orqaga chekinmaslik” kerakligini ta'kidladi.

Доминирующий Виктор Вембаньяма привел «Сан-Антонио Спёрс» к победе над «Миннесотой» со счетом 115-108, обеспечив преимущество 2-1 в серии плей-офф. Французский суперстар набрал 39 очков, 15 подборов и 5 блок-шотов.
«Я создан для этого. Я люблю это больше всего на свете», — заявил Вембаньяма. Он добавил: «У нас есть талант и глубина, но нет опыта. Нас это не волнует. Если мы будем играть так постоянно, мы сможем достичь вершины».
«Миннесота» усилилась возвращением Энтони Эдвардса, который набрал 32 очка, 14 подборов и 6 передач, но этого не хватило для победы. «Тимбервулвз» начали ужасно, промахнувшись в первых 12 бросках с игры.
Во втором тайме игра накалилась: Джаден Макдэниэлс и Дилан Харпер столкнулись, что привело к потасовке. Однако Вембаньяма сохранил хладнокровие и забил два дальних трехочковых, закрепив победу.
«Нью-Йорк Никс» разгромили «Филадельфию» 108-94, поведя в серии 3-0. Джейлен Брансон набрал 33 очка и 9 передач. «Никс» находятся в одном шаге от финала Восточной конференции.
Тренер «Сиксерс» Ник Нёрс сказал: «Нужно просто выиграть следующий матч. Если получится, серия станет 3-1». Джоэл Эмбиид призвал команду «не отступать».