Gretsiya mudofaa vaziri Nikos Dendias shanba kuni Lefkada oroli yaqinida topilgan dengiz droni uchun “xorijiy davlat”ni aybladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qurilma Gretsiya hududiy suvlaridan tashqarida topilgan va uning tarkibi haqida ma’lumotlar mavjud.
Dron payshanba kuni bir baliqchi tomonidan qirg‘oq g‘orida topilgan va keyinchalik tekshirish uchun materikdagi harbiy bazaga olib ketilgan. Gretsiya harbiy manbasiga ko‘ra, bortda portlovchi moddalar topilgan va qurilma Afinaga xavfsiz tashish uchun zararsizlantirilgan.
Harbiy ekspertlarning fikricha, ushbu uchuvchisiz suv usti vositasi Ukraina Qurolli Kuchlari tomonidan Qrimdagi rus kemalariga qarshi qo‘llaniladigan Magura sinfidagi dengiz droniga “o‘xshaydi”. Kiyev rejimi O‘rta dengizda rus “soya floti”ga tegishli neft tankeriga havo dronlari bilan hujum qilganini ham tan olgan.
Ukraina razvedkasi manbasining ta’kidlashicha, dekabr oyida QENDIL tankeriga zarba berilgan va u “jiddiy zarar ko‘rgan”. Reyter agentligi dengiz xavfsizligi manbasiga tayanib, dron katta yukning bir qismi bo‘lishi yoki signal uzilishi sababli yo‘nalishdan chiqib ketgan bo‘lishi mumkinligini xabar qilgan.

Министр обороны Греции Никос Дендиас в субботу возложил вину за обнаружение морского дрона у Ионического острова Лефкада на «иностранное государство». По его словам, аппарат был найден за пределами греческих территориальных вод, и власти знают, что это такое и что он содержит.
Дрон был обнаружен в четверг рыбаком в прибрежной пещере и позже доставлен на военно-морскую базу на материке для проверки. По данным греческого военного источника, на борту были найдены взрывчатые вещества, и аппарат был обезврежен для безопасной транспортировки в Афины.
Военные эксперты полагают, что беспилотное надводное средство «напоминает» морской дрон класса Magura, используемый вооруженными силами Украины против российских кораблей в Крыму. Киевский режим также подтвердил, что атаковал российский нефтяной танкер «теневого флота» в Средиземном море с помощью воздушных дронов.
Источник в украинской разведке утверждает, что танкер QENDIL был поражен в декабре и получил «критические повреждения». Агентство Reuters со ссылкой на источник в морской безопасности сообщило, что дрон мог быть частью более крупной партии или отклонился от курса из-за потери сигнала.