Germaniyaning sobiq kansleri, sotsial-demokrat Gerhard Shryoder Rossiya prezidenti Vladimir Putin tomonidan Ukraina urushini tugatish bo'yicha mumkin bo'lgan yevropalik vositachi sifatida tilga olindi. Shryoder uzoq vaqtdan beri Rossiyaga yaqinligi uchun tanqid qilinmoqda.
1998-2005 yillarda kansler bo'lgan Shryoderning Rossiyaga do'stona siyosati boshqa nemis siyosatchilaridan unchalik farq qilmagan. Angela Merkel, Olaf Shols va Frank-Valter Shtaynmayer kabi rahbarlar ham Shimoliy oqim gaz quvurlari orqali Berlin va Moskva o'rtasidagi aloqalarni mustahkamlashda ishtirok etishgan.
Biroq Shryoderni boshqalardan ajratib turadigan narsa - uning Ukrainaga qarshi tajovuzkorligi fonida Rossiyani qo'llab-quvvatlashi. Bu 82 yoshli siyosatchini Berlin siyosiy elitasi va o'z partiyasidan uzoqlashtirdi. Partiya uni chiqarib yuborishga harakat qilgan.
Shryoder 1998 yilda kansler bo'lganidan beri Putin bilan do'st. U 2014 yilda Moskvada Putinning tug'ilgan kunida qatnashgan. Kanslerlikdan keyin u Rossiya davlat energetika kompaniyalari bilan chuqur aloqada bo'lgani uchun tanqid qilindi.
2022 yilda Shryoder Ukrainadagi urushni tugatish bo'yicha muzokaralar uchun Moskvaga Putinni uchratgan. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bu harakatni "jirkanch" deb atagan. 2024 yilda Shryoder Putin bilan muzokaralar urushni tugatishning yagona yo'li bo'lishi mumkinligini aytgan.

Бывший канцлер Германии, социал-демократ Герхард Шрёдер упоминается президентом России Владимиром Путиным как возможный европейский посредник в мирных переговорах по завершению войны в Украине. Шрёдер давно критикуется за свою близость к России.
За время своего канцлерства (1998-2005) Шрёдер проводил дружественную России внешнюю политику, что не сильно отличалось от других немецких политиков. Ангела Меркель, Олаф Шольц и Франк-Вальтер Штайнмайер также участвовали в укреплении связей между Берлином и Москвой через проекты вроде газопроводов «Северный поток».
Однако Шрёдера отличает его поддержка России на фоне агрессии против Украины, что отдалило 82-летнего политика от берлинского истеблишмента и его собственной партии, которая пыталась исключить его.
Шрёдер дружит с Путиным с 1998 года, когда стал канцлером. Он посещал день рождения Путина в Москве в 2014 году. После канцлерства его критиковали за глубокую вовлеченность в российские государственные энергетические компании.
В 2022 году Шрёдер ездил в Москву на встречу с Путиным для обсуждения «переговорного урегулирования» в Украине, что президент Украины Владимир Зеленский назвал «отвратительным». В 2024 году Шрёдер заявил, что переговоры с Путиным могут быть единственным способом завершить войну.