San-Fransisko, AQSh – Yakka ona Greer Dove haftada bir marta Marin okrugidagi oziq-ovqat bankiga tashrif buyurib, sabzavot, meva va boshqa mahsulotlarni oladi. Uning sakkiz yoshli maxsus ehtiyojli qizi bor va federal oziq-ovqat yordami (SNAP) bilan birga bu yordam ularni kun kechirishiga yordam beradi.
“Bizga bu yuqori darajada ishlashimiz uchun kerak”, deydi Dove. U qizi mevani yaxshi ko‘rgani uchun uni olishga harakat qiladi. Dove olti yil davomida SNAP dasturidan foydalanib kelgan va so‘nggi uch yildan beri oziq-ovqat bankiga tashrif buyuradi.
AQSh prezidenti Donald Trampning “One Big Beautiful Bill Act” (OBBBA) qonuni iyun oyida qabul qilinib, SNAP xarajatlarini 10 yil ichida 186 milliard dollardan ko‘proqqa qisqartirdi. Bu butun mamlakat bo‘ylab 3 milliondan, Kaliforniyada esa 665 ming kishidan ko‘proq odamni oziq-ovqat yordamidan mahrum qilishi mumkin.
Kaliforniyada taklif qilingan milliarderlar solig‘i – bir martalik 5 foizlik soliq – OBBBA tufayli yuzaga kelgan moliyaviy bo‘shliqni to‘ldirish uchun mo‘ljallangan. Aprel oyida 1,5 milliondan ortiq imzo to‘plangan bu taklif noyabr oyidagi saylovda ovozga qo‘yilishi mumkin.
Kaliforniyada 5,3 milliondan ortiq kishi oziq-ovqat yordamini oladi. Qisqartirishlar ta’siri aprel oyida 72 ming immigrant yordamdan mahrum bo‘lishi bilan sezila boshladi. Iyundan boshlab 600 mingga yaqin oluvchi ishga yaroqlilik tekshiruvidan o‘tkaziladi.
Berkli Kaliforniya universiteti professori Brayan Galle ta’kidlashicha, gig-ekonomikada ish o‘rinlari beqaror bo‘lib, ovqatlanish ehtiyoji esa doimiydir. Oziq-ovqat banki direktori Roberto Alfaro pandemiya davrida oziq-ovqat narxlari oshganini va hozir ham yuqoriligini aytadi.
OBBBA, shuningdek, ish talablarini bajarish ma’muriy xarajatlarini shtatlarga yuklaydi. Arizona shtatida SNAP ro‘yxati 51 foizga qisqargan. Kaliforniyada esa iyul 2025dan fevral 2026gacha ro‘yxat 288 ming kishiga (6 foiz) kamaygan.
Milliarderlar solig‘iga qarshi texnologiya tadbirkorlari, jumladan Google asoschisi Sergey Brin, 57 million dollardan ortiq mablag‘ sarflab, unga qarshi choralarni qo‘llab-quvvatlamoqda. Brin o‘zini “sotsializmdan qochgan” deb atab, Kaliforniyaning xuddi shunday yo‘ldan borishidan qo‘rqishini bildirgan.
Greer Dove kelayotgan qisqartirishlardan xavotirda: “Bu tashvishlar to‘planib bormoqda. Keyingi men bo‘lishim mumkin”.

Сан-Франциско, США – Мать-одиночка Грир Доу раз в неделю посещает продовольственный банк в округе Марин, чтобы получить овощи, фрукты и другие продукты. Её восьмилетняя дочь с особыми потребностями, и вместе с федеральной продовольственной помощью (SNAP) это позволяет им сводить концы с концами.
«Нам это нужно, чтобы функционировать на высоком уровне», – говорит Доу. Она получает SNAP уже шесть лет, а продовольственный банк посещает более трёх лет. До получения помощи она кормила дочь всем, что было, а сама пропускала приёмы пищи.
Принятый в июне закон президента США Дональда Трампа «One Big Beautiful Bill Act» (OBBBA) сократил расходы на SNAP более чем на 186 миллиардов долларов за 10 лет. Это может лишить продовольственной помощи более 3 миллионов человек по стране и 665 тысяч в Калифорнии.
В Калифорнии, где более 5,3 миллиона человек получают продовольственную помощь, последствия сокращений начали ощущаться в апреле, когда 72 тысячи иммигрантов потеряли пособия. С июня почти 600 тысяч получателей будут проверяться на соответствие требованиям занятости.
Предложенный налог на миллиардеров Калифорнии – единовременный 5-процентный налог на активы – собрал более 1,5 миллиона подписей в апреле и, вероятно, будет вынесен на голосование в ноябре. Ожидается, что он принесёт около 100 миллиардов долларов, часть из которых пойдёт на покрытие дефицита продовольственной помощи.
Профессор Калифорнийского университета в Беркли Брайан Галле отмечает, что в экономике гиг-занятости рабочие места становятся всё более нестабильными, а потребности в питании постоянны. Директор продовольственного банка Роберто Альфаро говорит, что цены на продукты остаются высокими с пандемии.
OBBBA также перекладывает административные расходы на выполнение требований занятости на штаты. В Аризоне списки SNAP сократились на 51%. В Калифорнии с июля 2025 по февраль 2026 года списки уменьшились на 288 тысяч человек (6%).
Против налога на миллиардеров выступают технологические предприниматели, включая сооснователя Google Сергея Брина, потратившего более 57 миллионов долларов на противодействие. Брин заявил, что «бежал от социализма» и не хочет, чтобы Калифорния пошла по тому же пути.
Грир Доу, получающая помощь через Calfresh и продовольственный банк, обеспокоена грядущими сокращениями: «Тревога нарастает. Я могу быть следующей».