Amerikalik taniqli yahudiy rahbar va Isroil himoyachisi Abraham 'Abe' Foxman 86 yoshida vafot etdi. U 28 yil davomida boshqargan Antidifamatsiya Ligasi (ADL) tashkiloti uning o‘limini yakshanba kuni tasdiqladi va uni 'yahudiy xalqi va Isroilning ochiq, ehtirosli va tinimsiz himoyachisi' deb atadi.
Holokostdan omon qolgan Foxman AQShda Isroil va antisemitizm haqidagi munozaralarni shakllantirishga o‘nlab yillar davomida yordam berdi. ADL rahbari Nikole Munchnikning so‘zlariga ko‘ra, Foxman 'Amerikaning zamonaviy liberal davrini' qurishga yordam bergan va AQSh prezidentlari hamda jahon yetakchilariga 'uzoq yillik maslahatchi' bo‘lgan.
Foxman ADLga 1965 yilda qo‘shilgan va 1987 yildan 2015 yilgacha tashkilotning milliy direktori lavozimida ishlagan. Uning rahbarligi ostida nafratga qarshi kurashuvchi tashkilot mamlakatdagi eng nufuzli advokatlik tashkilotlaridan biriga aylandi.
Falastin huquqlari himoyachilari uzoq vaqtdan beri ADLni qoralab, uni Falastin tarafdorlarini shaytonlashtirishda va Isroilni tanqid qilishni antisemitizm bilan tenglashtirishda ayblaydi. G‘azodagi genotsid urushi boshlanganidan beri ADL Foxmanning vorisi Jonatan Grinblatt boshchiligida Isroil tanqidchilariga qarshi kampaniyasini kuchaytirdi.
Foxmanning o‘zi ham Isroilning qat’iy tarafdori bo‘lib qoldi va G‘azodagi genotsid urushi davrida uning harakatlarini himoya qildi. 2025 yil iyul oyida u X’da shunday yozgan edi: 'G‘azoda sodir bo‘layotgan narsa fojiali. Ammo bu genotsid emas. Va bu noqonuniy emas.'
O‘limidan bir necha hafta oldin Foxman AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushini qo‘llab-quvvatlab, AQSh prezidenti Donald Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuga minnatdorchilik bildirdi. Mart oyida u AQShdagi siyosiy spektrning o‘ng va chap tomonlarida antisemitizm kuchayishi haqida ogohlantirdi.
Isroil va AQShdan Foxmanga hurmatlar yakshanba kuni kelib tushdi. Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar uning o‘limidan 'chuqur qayg‘uda' ekanligini aytdi. Isroil prezidenti Isaak Gertsog esa Foxmanni 'yahudiy xalqining afsonaviy rahbari' deb atadi.

Выдающийся еврейский лидер США и защитник Израиля Абрахам 'Эйб' Фоксман скончался в возрасте 86 лет. Антидиффамационная лига (ADL), которую он возглавлял 28 лет, подтвердила его смерть в воскресенье, назвав его 'откровенным, страстным и неутомимым защитником еврейского народа и Израиля'.
Переживший Холокост, Фоксман на протяжении десятилетий формировал дискуссию об Израиле и антисемитизме в США. Председатель правления ADL Николь Мунчник заявила, что Фоксман помог построить 'современную либеральную эру Америки', назвав его 'давним советником' президентов США и мировых лидеров.
Фоксман присоединился к ADL в 1965 году и занимал пост национального директора организации с 1987 по 2015 год. Под его руководством группа, позиционирующая себя как сторожевой пес против ненависти, стала одной из самых влиятельных правозащитных организаций в стране.
Правозащитники Палестины давно осуждают ADL, обвиняя ее в демонизации пропалестинских активистов и приравнивании критики Израиля к антисемитизму. С начала геноцидной войны в Газе ADL под руководством преемника Фоксмана Джонатана Гринблатта усилила кампанию против критиков Израиля.
Фоксман также оставался ярым сторонником Израиля и защищал его действия во время геноцидной войны в Газе. В июле 2025 года он написал в X: 'То, что происходит в Газе, трагично. Но это не геноцид. И это не незаконно'.
За несколько недель до смерти Фоксман поддержал американо-израильскую войну против Ирана, выразив благодарность президенту США Дональду Трампу и премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху. В марте он предупредил о росте антисемитизма как справа, так и слева в США.
Из Израиля и США в воскресенье поступили соболезнования в связи со смертью Фоксмана. Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар сказал, что 'глубоко опечален' его смертью. Президент Израиля Исаак Герцог назвал Фоксмана 'легендарным лидером еврейского народа'.