Barselona "Kamp Nou" stadionidagi El Klassikoda "Real Madrid"ni 2:0 hisobida mag‘lub etib, La Ligadagi 29-chempionligini qo‘lga kiritdi. Ushbu g‘alaba bilan kataloniyaliklar turnir jadvalida 14 ochko farq bilan peshqadamlikni mustahkamlab, yakuniga uch tur qolganida chempionlikni rasman nishonladi.
O‘yinning dastlabki daqiqalaridayoq Markush Rashford va Ferran Torresning gollari Hansi Flik shogirdlariga ishonchli g‘alaba keltirdi. Rashford 20 metrdan jarima zarbasini ajoyib tarzda darvozaning yuqori chap burchagiga yo‘lladi, Torres esa Dani Olmoning orqa tovon zarbasidan so‘ng raqib darvozasini ishg‘ol qildi.
Uchrashuv oldidan "Barselona" bosh murabbiyi Flikning otasi vafot etgani haqida xabar kelib tushdi. Shunga qaramay, nemis mutaxassisi jamoa bilan birga bo‘lib, o‘yinni boshqardi. Flik o‘yindan so‘ng: "Bu kunni hech qachon unutmayman. Otam bugun vafot etdi, ammo jamoam ajoyib. Ular bugun bor kuchini berdi", dedi.
"Real Madrid" uchun bu mavsum yirik sovrinsiz yakunlandi. Jamoa ikkinchi yil ketma-ket asosiy kubokni qo‘lga kirita olmadi. Vaqtinchalik murabbiy Alvaro Arbeloa jamoa "bu mavsumdan saboq olib, yanada ko‘proq mehnat qilishini" ta’kidladi.
"Barselona" yarim himoyachisi Frenki de Yonng: "Biz Ispaniyadagi eng yaxshi jamoa bo‘ldik. Albatta, Chempionlar Ligasida ham g‘alaba qozonishni xohlaymiz, bu bizning maqsadimiz. Kelasi yil yana imkoniyatga ega bo‘lamiz", dedi.

«Барселона» одержала уверенную победу над «Реал Мадридом» (2:0) в Эль-Класико на стадионе «Камп Ноу», обеспечив себе 29-й чемпионский титул в Ла Лиге. Этот успех позволил каталонцам увеличить отрыв в турнирной таблице до 14 очков за три тура до финиша.
Уже в первом тайме Маркус Рэшфорд и Ферран Торрес поразили ворота соперника. Рэшфорд великолепно исполнил штрафной удар с 20 метров, отправив мяч в левую «девятку», а Торрес реализовал выход один на один после изящного паса пяткой от Дани Ольмо.
Главный тренер «Барселоны» Ханс Флик узнал о смерти отца перед матчем, но всё равно руководил командой с бровки. После игры он сказал: «Я никогда не забуду этот день. Мой отец скончался, но моя команда невероятна. Они сегодня выложились полностью».
«Реал Мадрид» второй сезон подряд остаётся без трофеев. Исполняющий обязанности тренера Альваро Арбелоа признал, что команда «извлечёт уроки из этого сезона и будет работать ещё усерднее». Он также отметил, что «защищает герб „Реала“ и миллионы болельщиков».
Полузащитник «Барселоны» Френки де Йонг заявил: «Мы были лучшей командой Испании. Конечно, мы хотим выиграть Лигу чемпионов — это наша цель. В следующем году у нас будет ещё одна попытка».