Ispaniya terma jamoasi Jahon chempionatiga bir oy qolganida yana bir jiddiy muammoga duch keldi. "Atletik Bilbao" yarim himoyachisi Niko Uilyams yakshanba kuni "Valensiya"ga qarshi o'yinda (0:1) son mushagi jarohati oldi.
23 yoshli futbolchi tanaffus oldidan maydonni tark etdi va uning yuzida tushkunlik ifodasi bor edi. Keyinroq u skameykada chap soniga kompress qo'ygan holda ko'rindi. Uilyams bu yil boshida ham jarohat tufayli bir necha hafta safdan chiqqan edi.
Uilyams 2022 yildan beri Ispaniya terma jamoasi safida 30 o'yinda 6 gol urgan. Joriy mavsumda "Atletik" uchun 32 o'yinda 6 gol va 7 golli uzatma qayd etgan.
Uilyamsning jarohati Ispaniya terma jamoasining tashvishlarini yanada kuchaytirdi, chunki ular allaqachon hujumchi Lamin Yamalning jismoniy holatidan xavotirda edi. Yamal o'tgan oy "Barselona"da o'ynab, son mushagini yirtib olgan edi.
Ispaniya terma jamoasi Shimoliy Amerikadagi Jahon chempionatida H guruhida o'ynaydi. Ular dastlabki ikki o'yinini Atlantada (Jorjiya) o'tkazadi: 15 iyun kuni Kabo-Verde va 21 iyun kuni Saudiya Arabistoniga qarshi. 2010 yil chempionlarining guruhdagi so'nggi o'yini 26 iyun kuni Gvadalaxarada (Meksika) Urugvayga qarshi bo'ladi.
Uilyamsning jamoadoshi Inaki Uilyams: "U ko'p oqsoqlanardi. Bunday og'riqni ilgari his qilmagan edi. Hozirgi vaziyatni hisobga olsak, bu tashvishli. Kuting va eng yaxshi stsenariyni umid qilaylik", dedi.
"Atletik" Uilyamsning jarohati haqida batafsil ma'lumot bermadi. Ispaniya terma jamoasi bosh murabbiyi Luis de la Fuente shu hafta Jahon chempionati uchun 55 kishilik dastlabki tarkibni e'lon qiladi.

Сборная Испании, похоже, понесла очередную потерю перед чемпионатом мира: полузащитник Нико Уильямс получил травму подколенного сухожилия в матче Ла Лиги с «Валенсией».
23-летний футболист покинул поле до перерыва в домашнем поражении «Атлетика» от «Валенсии» (0:1) в воскресенье, что вызвало беспокойство у действующих чемпионов Европы за месяц до старта мирового первенства.
Уильямс ушел с расстроенным лицом и позже был замечен на скамейке запасных с компрессом на левом бедре. Ранее в этом году он уже пропускал несколько недель из-за другой травмы.
Уильямс забил 6 голов в 30 матчах за сборную Испании с 2022 года. В этом сезоне он забил 6 голов и отдал 7 голевых передач в 32 играх за «Атлетик».
Его травма усугубила проблемы Испании, так как команда уже беспокоилась о форме форварда Ламина Ямаля. Ямаль получил разрыв подколенного сухожилия в прошлом месяце, играя за «Барселону».
Испания сыграет в группе H на чемпионате мира в Северной Америке. Первые два матча команда проведет в Атланте (Джорджия): 15 июня против Кабо-Верде и 21 июня против Саудовской Аравии. Заключительный матч группового этапа для чемпионов 2010 года состоится 26 июня в Гвадалахаре (Мексика) против Уругвая.
«Он сильно хромал. Он никогда раньше не испытывал такой боли, — сказал одноклубник Уильямса Иньяки Уильямс. — Это тревожно, учитывая момент, в котором мы находимся. Давайте подождем и будем надеяться на лучший сценарий».
«Атлетик» не раскрыл подробности травмы Уильямса. Главный тренер сборной Испании Луис де ла Фуэнте объявит предварительный состав из 55 игроков на чемпионат мира на этой неделе.