Global Sumud Flotiliyasi (GSF) ishtirokchilari Isroil harbiy-dengiz kuchlari tomonidan xalqaro suvlarda zo‘ravonlik bilan ushlanganiga qaramay, G‘azoga yetib borish niyatida. Kamida 30 kishi yaralangan, to‘rt kishi jinsiy zo‘ravonlik haqida xabar bergan, ikki kishi esa Isroilda terrorizmda ayblanib, qiynoqqa solingan.
Flotiliya a’zolari Isroilning genotsid siyosatiga qarshi turish va Falastin xalqi bilan birdamlik uchun sayohatni davom ettirishga qaror qilgan. Ular Turkiyaning Marmaris portiga yo‘l olishmoqda, u yerda qayta to‘planib, G‘azoga suzib borishni rejalashtirishadi.
Muallifning ta’kidlashicha, G‘azo flotiliyalari “performativ” deb tanqid qilingan bo‘lsa-da, ular aniq natijalarga erishgan. Masalan, oktyabr oyidagi missiya Isroilni sulhga rozi bo‘lishga majburlashga yordam bergan. Biroq sulh davrida ham Isroil armiyasi falastinliklarni o‘ldirishda davom etmoqda.
Flotiliya xalqaro munozaralarni keltirib chiqardi: Gretsiya qirg‘oq qo‘riqlash xizmati nima uchun Isroil kemasining portni tark etishiga to‘sqinlik qilmagan? Bu kabi savollar xalqaro huquqning buzilishini ko‘rsatadi.
GSF missiyasi G‘arbning genotsiddagi ishtiroki va Isroilning ekstraterritorial da’volarining sinoviga aylangan. Muallifning so‘zlariga ko‘ra, bu safar har kim o‘z tomonini tanlashi kerak.

Участники флотилии Global Sumud (GSF) продолжают свой путь в Газу, несмотря на то, что израильские ВМС насильственно перехватили их в международных водах. По меньшей мере 30 человек получили ранения, четверо сообщили о сексуальном насилии, а двое были похищены и подвергнуты пыткам в Израиле.
Члены флотилии решили продолжить плавание в знак протеста против геноцида Израиля и солидарности с палестинским народом. Они направляются в турецкий порт Мармарис, где перегруппируются перед дальнейшим движением к Газе.
Автор утверждает, что флотилии Газы часто критикуют как «перформативные», но они принесли конкретные результаты. Например, миссия в октябре способствовала давлению на Израиль, вынудив его согласиться на перемирие. Однако во время перемирия израильская армия продолжала убивать палестинцев.
Флотилия вызвала международные дебаты: почему греческая береговая охрана не помешала израильскому кораблю покинуть порт? Эти вопросы поднимают проблему нарушения международного права.
Миссия GSF стала проверкой западного соучастия в геноциде и экстерриториальных притязаний Израиля. Автор призывает каждого выбрать свою сторону.